sport 133 Zwemmers in Zeeslag rond Walcheren Een Zeeuwse en een Hollandse zwemploeg nemen het 24 juli meeste gevallen tegen elkaar op in een nieuwe zeezwemtocht, de Zeeslag meezitten' rond Walcheren. Peter Rotte is de initiatiefnemer. Peter Rotte woensdag 13 juli 2011 ZEEZWEMMEN 'Het tij zal in de door René van Stee Zeeland is een grote zee zwemtocht rijker. Op 24 juli gaan een Zeeuws en een Hol lands team te water voor de Zeeslag rond Walcheren. Het initiatiefis afkomstig van Mid delburger Peter Rotte. De voormali ge gymleraar kwam op het idee na dat'de Nederlandse zeskoppige esta fetteformatie IJsselmeerbikkels in september 2010 het 41 jaar oude Nederlands record van de Kanaal- oversteek tussen Dover en Calais verbeterde. Over de - hemelsbreed - 33 kilometer deden zij bijna ne gen uur. „Later dat jaar kwam er berichtge ving over de ergernis van zeeschip kapiteins over die zwemtochten op het Kanaal. Op één van de drukste wateren ter wereld moeten zij reke ning houden met zo'n driehon derd overstekende zwemmers per seizoen. Vanaf de Franse kant is er zelfs al een startverbod. Toen dacht ik: het moet toch mogelijk zijn om een dergelijke wedstrijd te houden zonder hinder voor de scheep vaart. Ik kwam al gauw uit op Wal cheren. Daar zijn de wateren er zeer geschikt voor, mits de vaar geul wordt vermeden", vertelt Rot te. De zeventigjarige Walchenaar was afrijd een fanatiek zwemmer, schaatser en triatleet. Zo schaatste hij vier keer de tweehonderd kilo meter op de Weissensee in het ka der van de Alternatieve Elfsteden tocht. Ook was hij deelnemer aan talloze fiets-, run-bike-run-, loop-, zwemloop-, langlauf- en openwa- terzwemwedstrijden. In de roem ruchte oversteek Breskens-Vlissin- gen, de strijd om de Scheldebeker, was hij van 1959 tot en met 1961 zelfs de beste Zeeuwse deelnemer. Gezondheidsklachten hebben Rot te ver teruggeworpen. „Maar de liefde voor de sport blijft. Ik was ge ruime tijd organisator van Oostkapelle-Domburg. Die fakkel heb ik inmiddels aan Thierry Potin overgedragen. Nu ligt er een nieuwe uitdaging in de vorm van de Zeeslag rond Walcheren. Daar kijk ik met de andere mensen van de organisatie enorm naar uit." Vanaf het strand van Breezand bij Vrouwenpolder voert de Zeeslag rond Walcheren met de ebstroom naar Westkapelle. Daar moet het kenterende tij worden bedwongen, waarna de deelnemers met de vloedstroom ter hoogte van restau rant De Leugenaar op de Vlissingse boulevard aan land komen. De deelnemers en deelneemster heb ben zo'n dertig kilometer voor de boeg, waarbij ze ruim 125 paalhoof den zullen passeren en waarover zij naar schatting vier uur zullen doen. „Het tij zal in de meeste ge vallen meezitten. Vandaar die rela tief korte tijd", legt Rotte uit. Een Zeeuwse ploeg was snel gevon den. Vanuit de Middelburgse zwemvereniging Luctor et Emergo wilde een team onder leiding van toenmalig hoofdtrainer Thierry Po- tin in 2012 de Kanaaloversteek Peter Rotte verwacht dat de teams zo'n vier uur nodig hebben voor de tocht van 30 kilometer. foto Lex de Meester doen. Die formatie komt namens Zeeland aan de start. Het gaat om Carmen en Niek de Ridder, Diego de Meyer, Kevin Hondsmerk, Léon Jacobse en Sonny Corré, stuk voor stuk zwemmers die in het wed- strijdzwemmen en het openwater hun sporen ruimschoots hebben verdiend. Bij 'Hollanders' zullen onder anderen Koen Florijn, Desirée Emmen en Lex Hoogen- dam (regelmatige deelnemers aan de Walcherse zeezwemtochten) hun opwachting maken. Dit team staat onder leiding van Ruud Em men, in 2010 teamcaptain van de IJsselmeerbikkels en tegenwoordig onder meer webmasters van NOWW, dé Nederlandse site van het openwaterzwemmen. Peter Rotte heeft geen idee wie er in de Zeeuws-Hollandse strijd aan het langste eind zal trekken. Het maakt hem ook weinig uit. „Als het maar een mooie strijd wordt. En een blijvende traditie uiteraard, met in de toekomst hopelijk meer dan twee deelnemende teams." Watersportvereniging Vlissingen werkt belangeloos mee aan de Zee slag om Walcheren. Die stelt koste loos twee begeleidingsboten en twee zodiacs ter beschikking. Toe stemming van Rijkswaterstaat was er ook al snel. Bovendien kunnen sponsors en relaties aan boord van het tallship Astrid de tocht op de voet volgen. Verder worden er mid delen ingezameld voor de stichting ALS (Amyotrofische Laterale Scle rose). Die doet onderzoek naar de bestrijding van deze dodelijke ze- nuw-/spieraandoening. „Een héél belangrijk goed doel", benadrukt Rotte. De Zeeslag rond Walcheren wordt op zondag 24 juli weggeschoten. Bij te slecht weer is de uitwijkda- tum zondag 7 augustus. Meer informatie is te vinden op www.zwemmenlangswalcheren.nl Zeeslag rond Walcheren De zeezwemteams van Zeeland en 'Holland' strijden 24 juli tegen elkaar in de Zeeslag rond Walcheren. Ze zwemmen 30 km van Breezand naar Vlissingen. t.h.v restaurant De Leugenaar Donja Odijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 33