Ogen moeten open voor grote ramp 10 miljoen 'Deze mmp staar noS niet nee, NederlandersoP „er net woensdag 13 juli 2011 Jos de Voogd, Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) Foto links: Somalische vluchtelin gen in een opvangkamp in het Keni- aanse Dadaab. Ze proberen na een lange voettocht midden in een zand storm een schuilplaats te bouwen rond een acaciaboom. Foto boven: Vluchtelingen staan in hetzelfde kamp in de rij voor voed sel. Volgens de Unhcr arriveren da gelijks vele honderden Somaliërs in Dadaab. Foto rechts: Een vrouw bouwt een schuilplaats voor haar familie op een terrein dat nog niet officieel door de Keniaanse autoriteiten tot vluchtelingenkamp is bestempeld. foto's Rebecca Blackwell/AP ilillll H .-. Hongersnood. Het is al ja ren een synoniem voor (delen van) de Hoorn van Afrika. De gemid delde Nederlander ligt er niet wak ker van. Toch gaat het inmiddels om 'de ergste hongersnood in 60 jaar', bezweren de Samenwerken de Hulporganisaties (SHO) die maandag besloten het rampengiro nummer 555 te openen. Een gebrek aan regen (al voor het tweede jaar op rij), massale vee- sterfte, mislukte oogsten, extreem gestegen voedselprijzen, uitdijen de vluchtelingenstromen en aan houdend geweld in Somalië zor gen voor een dodelijke cocktail die steeds meer mensen bedreigt. De VN vrezen dat de ernst wordt on derschat. Dat gevaar ligt ook in Ne derland op de loer. „Deze ramp staat inderdaad nog niet bij veel Nederlanders op het netvlies", erkent Jos de Voogd na mens de SHO. „Het is aan ons om dat nu voor elkaar te krijgen." Hij is niet bang dat Nederlanders de hand op de knip houden voor een ramp die zich grotendeels bui ten hun gezichtsveld voltrekt. „De Engelsen hebben ook hun giro 555 geopend, en dat loopt goed. Dat moet in Nederland ook kunnen." De VN doopte 2011 al tot een van de droogste jaren sinds 1951. „We zijn al jaren actiefin het gebied. Steeds vaker is onze hulp preven tief In Kenia is Cordaid bijvoor beeld bezig met allerlei methodes van wateropslag om ervoor te zor gen dat als de droogte weer toe slaat mensen enigszins zijn voorbe reid. Dan hebben we het over on dergrondse wateropslag, over ge sprekken met boeren hoe ze vee moeten behandelen. Het is nu zó droog - in november schijnt het pas weer te gaan regenen - daar kan geen preventieve hulp tegen op." De PvdA wil dat het kabinet de op brengst van de hulpactie Honger in de Hoorn van Afrika verdub belt. Daardoor kan het de bereid heid bij het volk om de portemon nee te trekken aanjagen, stelt Ka merlid Sjoera Dikkers. De 'automa tische verdubbelaar' ziet zij als een signaal naar de bevolking dat de nood erg hoog is. Het kabinet geeft 5 miljoen euro extra uit. Dit bedrag komt bovenop eerdere Ne derlandse bijdragen aan Ethiopië en Somalië van in totaal ruim 10 miljoen euro. 3,2 miljoen 2,5 miljoen 3,5 miljoen ERITRI )JIBOUTI Djibouti ETHjO SOMALIË Mogadishu KENIA Dollo Ado: Circa 1.700 Somalische vluchtelingen iedere dag naar Ethiopië. Percentage neerslag lager dan normaal (juni 2010-mei 2011) 120.000 SUDAN 600.000 D.R. CONGO/* UGANDA Kampala I J BURUNDI ft It ANZAiNIA 200 km Dadaab: Grootste vluchtelingen- centrum van de wereld, bestaat uit drie kampen met 382.000 mensen - zo'n 1.400 komen er iedere dag bij. JU., -Ji'.y mensen met behoefte aan humanitaire hulp nauwelijks onzekerheid oo beperkte toegang voor humanitaire hulp voedselonzekerheid voedselcrisis El ^ntal door droogte getroffen mensen humanitaire noodhulp (schattingenjuni '11 Dramatische stijging graanprijzen graanmarkt graansoort prijsverandering (mei'10-mei'11) rode kafferkoren 240% gele maïs +117% witte maïs 58% infographic RV bron ANP, GN, OCHA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11