sport 127 opleven eindzege in Giro Nederlands Davis Cupteam sneuvelt opnieuw in voorportaal Achten geven de Nederlandse roeiploeg kleur door zilver en brons maandag 11 juli 2011 Het was de eerste zege voor Ferrari dit seizoen, precies 60 jaar nadat de Argentijn Jose Froilan Gonzalez de Italiaanse renstal de eerste overwinning bezorgde in de Formule 1. Robin Haase kon niet voorkomen dat het Nederlandse Davis Cupteam ver loor van Zuid-Afrika. foto Jon Hrusa door Hans Leber SILVERSTONE - Een afgetekende ze ge van Fernando Alonso bracht Ferrari gisteren op Silverstone weer eens een hoofdprijs, voor het eerst sinds 4 oktober vorig jaar in Zuid-Korea. De Italianen hebben de snelheid teruggevonden, al dan niet geholpen door nieuwe regels. Maar de Engelse Grand Prix werd vooral ingekleurd door blunderen de technici en weer oplaaiende Red-Bulltwisten. Vooral het einde van de race ken de brisante elementen. Met Alon so bijna 20 seconden voor op num mer twee Sebastian Vettel, dacht Vettels teamgenoot Mark Webber vanaf de derde positie de Duitser te kunnen verschalken. Webber was iets sneller, maar Vettel verde digde effectief Over de boordradio kreeg Webber enkele ronden voor het einde te horen: 'Houd het gat zoals het is Mark'. Webber zei ach teraf „Ik was niet blij met die teamorders. En ik heb ze ook alle maal genegeerd." Christian Horner, teambaas bij Red Buil, wilde geen risico nemen. „We lagen onbedreigd twee en drie, konden alleen maar veel pun ten verliezen als er iets mis zou gaan. Met een paar ronden te gaan, moet je dat risico niet meer nemen." Er zal deze week dus weer flink wat afgepraat worden bij Red Buil, waar ze na gisteren misschien toch gaan twijfelen aan hun voornemen om Webber ook voor 2012 vast te leggen. Vettel zelf verspeelde eerder in de race de leiding door een zwakke pitstop, tamelijk uniek bij Red Buil, waar stops van ruim drie se conden gewoon zijn. Alonso, die achter Vettel aan de pitstraat was ingedoken, profiteerde en was se conden eerder weg dan de Duitser bij wie een weigerende wielmoer dwars lag. Maar de problemen bij Red Buil stonden in de schaduw van het ge stuntel bij McLaren. Eerst zag daar Jenson Button tot zijn schrik dat bij het uitrijden van de pitstraat zijn rechter voorwiel nog los zat. De 'lollipop' was te vroeg omhoog gegaan. En Lewis Hamilton kreeg te horen dat hij brandstof moest sparen, zuinig moest rijden. „Dat kostte me een positie", zei Ha milton nadat hij Webber voor had moeten laten gaan en vierde was geëindigd. Het weekeinde op Silverstone stond vooral in het teken van de 'off-throttle blown diffuser', het uitlaatsysteem dat ook gas uitstoot als de coureur geen gas geeft, om zo extra downforce aan de achter kant te geven. Een verbod hierop werd door de internationale au tosportfederatie FIA aanvankelijk verzacht door het systeem een klein beetje toe te staan. En op zondagochtend gaf de FIA de teams zélf de kans te bepalen wat met de regel gedaan zou worden, als zij maar met één mening kwa men. Daartoe waren de teams niet in staat en dus gold het verbod. Naar het zich laat aanzien heeft Ferrari hier het meest van geprofi teerd. Hun auto is niet om zo'n systeem heen gebouwd, de Red Bulls bijvoorbeeld wel. Bij de kwa lificatie kwam Alonso nog maar een tiende van een seconde te kort, waar dit eerder dit jaar vaak een halve tot één seconde was. En in de race was de Ferrari-snelheid meer dan opgewassen tegen die van de Red Bulls. Toch was ook Vettel nadien tevreden. Voor de derde keer dit jaar won hij een ra ce niet en werd hij tweede, de an dere zes won hij wel. Vettel liep met 204 WK-punten toch nog drie punten uit op Mark Webber. door Marco Knippen DEN HAAG - Sinds de degradatie uit de wereldgroep in 2009 aast het Nederlands Davis Cupteam op een terugkeer op het hoogste ni veau. Maar net als vorig jaar strand de de missie reeds in het voorpor taal van de Europees/Afrikaanse zone. Zuid-Afrika hield Oranje uit de play-offs. De voortijdige capitulatie - de laat ste wedstrijd werd bij de beslissen de achterstand van 3-1 met weder zijdse instemming geschrapt - bracht andermaal de achilleshiel van de manschappen van captain Jan Siemerink aan het licht. De on dergang werd weliswaar gisteren door de verliespartij van kopman Robin Haase tegen Kevin Ander son (3-6, 6-3, 2-6, 2-6) bezegeld, maar werd een dag eerder in het dubbelspel ingeluid. Het duo Haase/Jesse Huta Galung bleek door eigen falen niet opgewassen tegen de verrassend opgestelde combinatie Anderson/Rik de Voest (7-6, 2-6, 4-6, 4-6). Het was niet voor het eerst dat de dubbel als de nekbreker gold. Sinds het coachdebuut van Sieme rink in april 2007 werd in tien beurten acht keer verloren. Neder lagen die ook nog eens in wisselen de samenstellingen plaatshadden. Die cijferreeks legt de vinger op de zere plek. Siemerink, in zijn eigen profverleden een gerenommeerd dubbelspeler, slaagt er maar niet in een winnende combinatie te smeden. Siemerink serveerde dubbelspecia- list Rogier Wassen al enige tijd ge leden af. Weliswaar had Wassen zijn krediet met drie eerdere ver- liespartijen verspeeld, maar het duidde tevens op de strategie van de captain om liever spelers met de hoogste enkelspelranking te kie zen. Een tactiek die tot nu toe dus niet lonend is geweest. Siemerink had ook kunnen inves teren in een vast koppel dat tel kens de voorkeur van hem kreeg. Bovendien kan hij, sinds het op heffen van de Nederlandse Antil len op 10 oktober 2010, een beroep doen op Jean-Julien Rojer. De mondiale nummer achttien, die begin dit jaar nog halvefinalist bij de Australian Open was, staat wel willend tegenover een invitatie. Desondanks werd Rojer voor deze Daviscupjaargang niet gepolst. En dat terwijl hij met Haase, in de af gelopen zeven maanden in de dub bel op dreef met een eindzege en twee finaleplaatsen, een gevaarlijk koppel zou kunnen vormen. Tegen Zuid-Afrika leunde Neder land wederom op de inmiddels vertrouwde namen. Het kwintet Haase, Thomas Schoorel, Thiemo de Bakker, Huta Galung en Igor Sijsling werd uitverkoren, terwijl bijvoorbeeld veel viel te zeggen voor het thuislaten van De Bakker. Die acteerde na Roland Garros niet meer in toernooiverband en leek dus allerminst klaar voor een optreden. Een oordeel dat aan de vooravond ook werd geveld. Met De Bakker als zekere bankzit ter wist Haase dat de druk bij hem lag. Het verwachtingspatroon bleek verstikkend. Uiteraard kon het excuus worden aangevoerd dat de nederlaag tegen Anderson, toch de hoogst geklasseerde speler, geenszins beschamend oogde. Veelzeggend was echter dat debu tant Schoorel de Zuid-Afrikaanse vedette op vrijdag wél het vuur na aan de schenen had gelegd. Na de trieste aftocht gebruikte Haase woorden als 'zuur' en 'zon de' om zijn teleurstelling te benoe men. Het is te hopen dat Goetzke en Haase in de evaluatie het man co durven bloot te leggen. Blijft die zelfkritiek uit, dan is de kans groot dat meedoen op het wereld toneel voor Oranje een utopie blijft, ondanks de aanwezigheid van drie tophonderdspelers in de huidige selectie. genwoordigd. Skiffeuse Marie-An- ne Frenken belandde zaterdag nog wel op de zesde plaats in de lichte klasse, maar deze discipline is niet-olympisch. De teleurstellende prestaties van onder meer de lichte mannen vier-zonder (dertiende), zware vier-zonder (tiende) en de twee-zonder (tiende) werden zon dagmiddag door de Nederlandse achten naar de achtergrond verdre ven. Vooral de mannenploeg maakte indruk. Na een slechte start (zesde op 500 meter) herstel de het team van de 41-jarige kop man Diederik Simon zich knap. Vanaf de vierde positie (op 1000 en 1500 meter) sprintte Oranje als nog naar zilver, op bijna 2 secon den van wereldkampioen Duits land (5.43,52 tegen 5.45,31). Tij dens de eerste wereldbeker eind mei in München moest de Hol land Acht nog genoegen nemen met de vierde plaats, dezelfde klas sering als vorig jaar bij de WK in Nieuw-Zeeland. „De onderlinge verschillen zijn heel klein", zei herintreder Mat- thijs Vellenga, dit seizoen één van de vijf nieuwkomers in de Hol land Acht. „Voor ons is er in het middenstuk nog wat te winnen. Die Duitsers gaan we echt nog wel een keer pakken." Na een reeks van vijf overwinnin gen, inclusief de triomf in Mün chen, voelde het brons voor de vrouwen acht niet echt warm aan. De ploeg van bondscoach Susan nah Chayes hoopte in Luzern op zilver en droomde van goud, maar zowel wereldkampioen Verenigde Staten (6.28,35) als Canada (6.29,41) waren zondag sneller dan het door de wind enigszins gehin derde Oranje (6.31,73). Emma Pooley wordt gevolgd door Marianne Vos tijdens de beklimming van de Passo Del Cancano tijdens de achtste etappe in de Giro D'ltalia voor vrouwen. foto Dick Soepenberg LUZERN - Zonder olympische nomi naties, maar wel met twee medail les op de 'koninklijke nummers' heeft de Nederlandse roeiploeg zondag in Luzem de wereldbekerfi nale afgesloten. Zowel de Holland Acht (zilver) als de vrouwen acht (brons) eindigde op de befaamde Rotsee op het po dium. Daarmee verdienden de twee prioriteitsboten van- Oranje nog geen olympische versierselen. Die liggen voor de twee achten bij de WK begin september in het Slo veense Bied klaar. In de andere olympische discipli nes konden de Nederlandse roeiers zich in Luzern al wel kandi daat stellen voor Londen 2012. Daarvoor was een plaats in de eindstrijd (eerste zes) voldoende. Maar afgezien van de twee Hol landse achten was Nederland zon dag in geen enkele A-finale verte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51