41 binnenland 'Je kan ook té tolerant zijn' Agent krijgt 'kantoor' Festivals komen in gevaar BURGERINITIATIEF Tegen pedofielenvereniging Man overleden na ruzie in disco Trainingsmissie Ruimtelijk en rustig wonen inTerneuzen maandag 11 juli 2011 Henk Bres, de in Nederland wereldberoemde Hagenees, is een burgerinitiatief begon nen om pedofielenverenigin gen zoals Martijn te kunnen verbieden. Vijf vragen. door Maaike Boersma Hij kreeg landelijke be kendheid met zijn op tredens in het tv-pro- gramma Het Lagerhuis met zijn no-nonse-uitspraken. Waarom nu een actie tegen Mar tijn?-„Een aantal jaren geleden maakte ik me hier ook al druk over. Maar de echte druppel was toen ik laatst op twitter een be richtje zag onder de kop 'like little girl' met daarbij een foto van éen klein meisje aangekleed als hoer tje. Daar werd ik echt kots-, kots misselijk van. Dan krijg je nog dat gedoe met Robert M. Ik had op een gegeven moment het idee dat er in Nederland geen normale mensen meer rondliepen. Toen ik ook nog hoorde dat vereniging Martijn met de politiek wilde gaan praten zei ik tegen m'n vrouw: 'dat kèn toch niet?'" Is Nederland in dit opzicht te libe raal? „Ja, het slaat door. Alles wordt maar goedgevonden. Het is .ook raar dat nog niemand anders op het idee is gekomen voor zo'n initiatief Dit speelt al zo lang." Wat wilt u precies bereiken? „Het moet gewoon strafbaar wor den om een pedovereniging op te Henk Bres richten. Eerst wilde ik gewoon een handtekeningenactie beginnen maar toen vertelde iemand mij over het burgerinitiatief, dat je daarmee een wet echt kan aanpas sen. Maar dan heb je wel veertig duizend handtekeningen nodig." Hoe loopt de actie? „Ontzettend goed. Na twee dagen stond de teller al op vijfentwintig duizend. Je wilt niet weten hoe veel mails ik heb gekregen naar aanleiding van mijn initiatief Van mensen die jarenlang slachtoffer zijn geweest. Zoals een vrouw die zelf op haar zevende is misbruikt bijvoorbeeld, en die me nu be dankt dat ik voor hen opkom. Niet dat ik een held ben of zo, helemaal niet. Je doet dit met z'n allen, dat is zo belangrijk." Denkt u echt dat de wet aangepast gaat worden? „Ja, dat weet ik zeker. En ik zal er op toezien dat het ook echt ge beurt. Natuurlijk kun je daarmee deze viezeriken niet uitroeien, maar je kan ook té tolerant wezen. Het liefst zou ik zien dat als pedofi lie echt bewezen is, we chemische castratie kunnen inzetten." RUSSEN - De 20-jarige Mark Klein- jan uit Wierden is gisteren overle den nadat hij gistermorgen in dis cotheek Lucky in Rijssen tegen de grond was geslagen. Vijf Rijssena- ren zijn gearresteerd. Wat zich in de drukke discotheek rond 3.45 uur afspeelde, is nog on duidelijk. Zeker is dat er ruzie was en dat het slachtoffer zeker één keer is geslagen. De politie heeft er een team op gezet van achttien re chercheurs. De ruzie zou door ca mera's in de disco zijn vastgelegd. De eigenaar van Lucky heeft de beelden aan justitie overgedragen. De vijf aangehouden Rijssenaren zijn mannen van 17, 21 en drie van 18 jaar. Het slachtoffer werd in kri tieke toestand vervoerd naar het ziekenhuis, waar hij enkele uren la ter overleed. door Arjen de Boer Stilstand is achteruitgang, zeker voor de politie. Dus zijn er onlangs hon derden nieuwe wagens en motoren besteld. Ook siert straks een nieuw politie pistool de holsters. Maar de han digste noviteit komt in de blauwe broekzak te zitten: een BlackBerry smartphone. Hiermee moeten agenten altijd en overal beschik ken over snelle en actuele informa tie, dat is immers het grootste wa pen van de politie. Daarom krij gen duizenden geüniformeerde agenten en rechercheurs de ko mende jaren zo'n hightech-toestel letje. Mobiel dataverkeer is echter gevoe lig, dat is een van de lessen van het schandaal rondom de Britse schandaalkrant News of the World die onder meer voicemailberich- ten liet afluisteren. Ook computer criminelen proberen steeds vaker smartphones te kraken. Een politiemobieltje is een mooi doelwit, beseft politiecommissaris Mark Wiebes. Het biedt toegang tot een schat aan gevoelige infor matie. „We gaan politie-informa- tie op straat brengen, maar dat moet gebeuren zonder dat het op straat komt te liggen", zegt Wie bes, die verantwoordelijk is voor innovatie bij het Korps Landelijke Politiediensten. Daarom is na een Europese aanbe steding de keuze gevallen op een uitgebreid telecomcontract met KPN, waar de BlackBerry onder deel van is. Informatie wordt geco deerd verzonden via een netwerk dat bekend staat als één van de meest betrouwbare. Zelf zorgt de politie voor extra, niet nader ge noemde beveiliging. Mocht onver hoeds een telefoon zoekraken dan kan de informatie op afstand wor den gewist, verzekert de politie. De smartphone zorgt niet voor meer agenten op straat, aldus Wie bes. Maar de tijd die agenten ach ter hun bureau doorbrengen van wege alle formulieren en ander ad ministratief werk, daar kan wel wat aan gedaan worden. Wiebes wijst op zijn collega's in Groot-Brittannië. „Daar hebben zo'n veertigduizend agenten een DEN HAAG - De Nederlandse groep militairen en politieagenten die de politietrainingsmissie gaat uitvoe ren in de Afghaanse provincie Kun- duz is op volle sterkte gekomen. Gisteren kwamen de laatste militai ren aan. De missie loopt tot 2014. De Nederlanders mogen alleen ge weld gebruiken ter verdediging. door Hans Gertsen DEN HAAG - De vele honderden kleinere festivals krijgen de komen de jaren harde klappen te verdu ren. Daarbij zullen sommige op houden te bestaan. Dat verwach ten deskundigen. Sinds de econo mische crisis moeten regionale en lokale festivals al veel meer moeite doen om aan sponsors te komen. De subsidies lopen terug en daar komt de btw-verhoging (van 6 naar 19 procent) per 1 juli dit jaar nog bovenop. Daarbij moeten orga nisatoren van evenementen straks ook gaan meebetalen aan de inzet van politie rond het terrein, als het aan het kabinet ligt. „De btw-verhoging betekent dat kaartjes gemiddeld al 13 procent duurder worden. De extra kosten voor politie-inzet betekenen dat or ganisatoren zo'n dertig miljoen eu ro extra moeten gaan betalen", zegt Willem Westerman, uitvoe rend secretaris van de Vereniging van Evenementenmakers. De hon derd leden vertegenwoordigen ruim 60 procent van het festival aanbod. „Per bezoeker is dat bijna Het publiek gaat uit zijn dak tijdens Bospop dat afgelopen weekeinde in Weert minder bezoekers trok dan vorig jaar, door de hogere toegangs prijs, denkt de organisatie. foto Stefan Koopmans tien euro extra, uitgaande van 3,5 miljoen bezoekers voor buitenfesti vals", zo rekent hij voor. Grote festivals zoals Pinkpop en Lowlands kunnen dit soort extra kosten nog wel opvangen omdat ze het relatief eenvoudig kunnen doorberekenen. Maar veel kleinere festivals zijn niet of minder goed in staat om dit soort klappen op te vangen. „Er zullen zeker festivals gaan omvallen", stelt Westerman. „De rek is er uit. Fors stijgende kos ten kun je steeds moeilijker opvan gen, omdat de subsidies teruglo pen. En je kunt die kosten niet al tijd doorberekenen, want dan haakt het publiek af." Volgens hem zit een aantal festivals door te ruglopende kaartverkoop nu al in de gevarenzone. Welke dat zijn, kan en wil hij niet zeggen. Ook Pim van Klink, een weten schapper die zich gespecialiseerd heeft in de economie van de kunst, denkt dat een aantal festi vals en evenementen het niet meer gaat redden. Of dat erg is, is een tweede. „Want het schept ook ruimte voor nieuwe initiatieven", zegt Van Klink. Hij wijst op Enge land en Vlaanderen. Daar kreeg de kunst- en cultuursector in de jaren tachtig te maken met forse bezuini gingen. In beide gevallen kwam de sector volgens Van Klink veel ster ker terug doordat er veel vernieu wende initiatieven ontstonden. WWW.Othene.nl AM Zeeland BV Tel: 0115 - 618 360

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4