Gesink mag weer hoop koesteren Costa zuivert naam op Super-Besse sport 125 Robert Gesink behoudt zijn witte trui, maar echt van harte gaat het niet met de Nederlander. De rustdag van vandaag komt op het juiste moment. maandag 11 juli 2011 BESTE NEDERLANDER door Edward Swier SAINT-FLOUR - „En nu weer om hoog hè die kin." De begroeting bij de Rabo-bus, na de huldiging als beste jongere, was emotioneel. Adri van Houwelingen straalde gis termiddag in Saint-Flour van oor tot oor, sloeg zijn pupil op de schouders. Robert Gesink glim lachte opgelucht. De Achterhoeker mag de hoop koesteren dat hij zijn slechtste dagen deze Tour al achter de rug heeft. Gesink zette zaterdag de volgerska ravaan én heel Nederland op het verkeerde been door, direct na de finish in Super-Besse, te zinspelen op een vertrek uit de Tour. „Zo is er niet veel aan. Het begint een beetje een droevig verhaal te wor den, ik moet hier goed over naden ken. Op deze manier heeft het niet veel zin om in de Tour mee te fiet sen." Zijn tijdverlies van 1.08 minu ten op de overige klassementsren ners had hem geknakt. De laatste 25 kilometer waren, omdat het in zijn hoofd maar niet meer op een rijtje wilde vallen, een hel ge weest. De rug hinderde hem. Zijn benen wilden niet, het was onmo gelijk kracht op de pedalen te zet ten. Bovendien, er speelde meer. Want zijn vader was uitgerekend die zaterdag jarig geweest, als deze in 2010 niet zo dramatisch om het leven was gekomen. Na één van de zwartste dagen uit zijn carrière, volgde ook een uiter mate lastig begin van de zondagse etappe. „Het begin was weer een drama. Ik vroeg me af of ik mezelf nog kon oprichten, was moe van het knokken. Die akelige Ronde van Frankrijk had me er bijna on der. Normaal ben ik in mijn kop best sterk, maar al die tegenslagen. Het werd allemaal een beetje te veel van het goede." Nadat ze zaterdag al op hem inge praat hadden, sleepten zijn ploeg maats hem gisteren opnieuw door de eerste uren van de rit naar Saint-Flour. „Ze bleven me maar steunen, echt geweldig. Dat het na de val van Van den Broeck en Vi- nokoerov bij ons wat stilviel, was een zegen voor mij. Ik voelde dat de slechtste momenten voorbij wa ren. En werd richting de finish met de meter beter." De Rabo-troef had zich verbaasd over het proces in zijn hoofd. „Eerst dacht ik: probeer toch in de koers te blijven. Later veranderde dat van 'als je maar niet weer te veel tijd verliest' in 'misschien red ik het wel zonder schade'. Niet ge dacht dat je in één etappe zo'n switch kunt maken", aldus Ge sink, die in de finale via zijn oortje ook nog kon volgen hoe ploeg maat Luis-Leon Sanchez de rit won. „We hebben eindelijk eens wat te vieren." Zijn eerste, vanzelf sprekend van teleurstelling door spekte reactie leidde zaterdaga vond in eigen land, ver weg van de Auvergne en haar regenbuien, tot vroege conclusies en halve waarhe den. Terwijl soigneur Ton de Vaan, dok ter Dion van Bommel, osteopaat Björn Vanmelkebeke hem oplap ten en de renner na een gesprek met de ploegleiding zelf ook tot de conclusie kwam dat van opgeven geen sprake hoefde te zijn, hadden tal van kenners en onbekende Ne derlanders op tv en via twitter hun oordeel klaar. De opinie? Gesink is en blijft een brekebeen. En mist de mentale weerbaarheid. Het werd overal en nergens geroepen. Alleen daarom al bleef hij gisteren in het zadel. Omdat de man, die in voorgaande grote rondes al zo vaak het geluk ontbeerde en bij menig valpartij schade opliep, dolgraag van dat eti ketje afwil. Omdat hij een band op wil bouwen met een ronde die hem in de toekomst zijn mooiste momenten van geluk moet gaan bezorgen. En omdat er nog genoeg doelen zijn. De witte trui zit im mers nog om zijn schouders. En een hoge eindklassering is, als hij zich vandaag en in de twee over gangsritten verder kan herstellen, nog zeker geen utopie. Rui Costa door Patrick Delait SUPER-BESSE - Een grote naam is hij nog niet in het peloton, maar onbesproken is Rui Costa aller minst. De 24-jarige Portugees, za terdag op Super-Besse winnaar van de achtste touretappe, kon een spraakmakende overwinning goed gebruiken om zijn geschon den imago weer een beetje op te poetsen. In de Tour van 2010 viel Costa vooral op als bokser. Na de finish van de zesde etappe ging hij in Gueugnon op de vuist met Carlos Barredo. Aanleiding voor de ordi naire vechtpartij was een woorden wisseling tijdens de koers. Na de Tour kreeg de reputatie van de Por tugees opnieuw een deuk. In okto ber 2010 maakte de UCI bekend dat Rui Costa en zijn broer Mario tijdens de nationale tijdritkam pioenschappen in juni op het ver boden middel methylhexanamide waren betrapt. Costa pleitte echter onschuldig. Het verboden middel zat volgens hem in een vervuild Voedingsupplement. Hoewel de renner aanvankelijk voor een jaar werd geschorst, werd zijn straf in beroep teruggebracht tot vijf maanden. Op de hellende aankomst in Su per-Besse bewees Costa dat hij be gin dit jaar niet voor niks een con tract kon tekenen bij Movistar. Als enige overlevende van een kop groep, waartoe ook Addy Engels lange tijd behoorde, kon Costa in de finale weerstaan aan een tegen aanval van Alexander Vinokoerov. De Kazak knakte in de laatste kilo meter. Op de finish had Costa twaalf seconden voorsprong op Philippe Gilbert, die de sprint won van de achtervolgende groep. Voor Movistar kwam de etappeze ge van Costa als een geschenk uit de hemel. De Spaanse ploeg werd in mei getroffen door een dodelijk ongeval van Xavier Tondo. In de Ronde van Zwitserland kreeg de ploeg van teammanager Eusebio Unzue een nieuwe tik door een zware val van Juan Mauricio Soler. Als gevolg van een schedelbreuk werd de Colombiaanse klimmer drie weken in een kunstmatig co ma gehouden. Uitgerekend op de dag dat Costa zijn ploeg in de Tour weer eens liet lachen, meldde Mo vistar dat Soler aan de beterende hand is. Nog meer goed nieuws: na hun vechtpartij in de vorige Tour zijn Rui Costa en Carlos Barredo weer dikke maatjes. Rabo-renner Barre do kwam Costa gisteren voor de start van de negende touretappe een fles champagne overhandigen bij de bus van Movistar. „Het was een lastige etappe. Ik heb nooit durven dromen dat dit zou gebeuren. De laatste kilometer was spannend. Vinokoerov reed heel hard. Het was wachten tot hij mij zou inhalen. Tot mijn verba zing bleef ik voorop." Robert Gesink (links) heeft twee zware dagen achter de rug. Hij dacht zelfs even aan opgeven, maar zijn ploegmaats sleepten hem er doorheen. foto Laurent Cipriani

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49