Sport PZC Slagveld in de Tour de France 24 en 25 21 30 en 31 WIELRENNEN Jurgen van den Broeck en Alexander Vinokoerov kunnen ook weggestreept worden Fernando Alonso laat Ferrari weer eens juichen Local hero Lokerse verliest thuiswedstrijd Maandag 11 juli 2011 Tip? sport@pzc.nl door Patrick Delait SAINT-FLOUR - Als de teneur van de eerste Tourweek zich voortzet, zal de renner die over twee weken in Parijs het geel mag aantrekken, niet per se de beste renner zijn van deze Tour, maar wel de geluk kigste. Wie gewoon op zijn fiets blijft zitten, kan in de 98e editie van de Tour heel ver komen, zo veel is duidelijk na een eerste week die bol stond van de inciden ten. Van de renners die vooraf werden getipt als favoriet of kanshebber voor een toptienplaats ligt zowat de helft gewond in het ziekenhuis of thuis op de bank. Op weg naar Saint-Flour waren de Belg Jurgen van den Broeck en Alexander Vi nokoerov de zoveelste renners die weggestreept konden worden uit de lijstjes. VDB werd met een ge broken schouderblad afgevoerd. Ook voor Vino, bij dezelfde valpar tij betrokken, was het verdict zwaar. De Kazak verdween uit de Tour met een gebroken heup. Eer der moesten ook al Bradley Wig gins, Janez Brajkovic en Chris Hor ner opgeven na een zware crash. Voor Alberto Contador, Robert Ge- sink, Levi Leipheimer en Ryder Hesjedal is nog niet alle hoop ver vlogen. Zij leden weliswaar tijdver lies, maar zijn nog fit genoeg om hun Tour te vervolgen. Slechts en kelingen bleven tot nu toe uit de gevarenzone. Cadel Evans liep nog geen schrammetje op. Hetzelfde geldt min of meer voor Andy en Frank Schleck en Ivan Basso, de Italiaan die geruisloos naar de elf de plaats in het algemeen klasse ment is geklommen. Verklaringen voor het slagveld dat afgelopen week werd aangericht zijn er legio. Zo is het opvallend dat twee incidenten werden ver oorzaakt door voertuigen die zich Iliei ddll liuL kx/cxoxcglfcxxicriL lil tl den. Nicki Sörensen werd aangere den door een motard van een foto persbureau. Johnny Hoogerland en Juan Antonio Flecha waren gis teren het slachtoffer van een gas- tenwagen van de Franse televisie die de regels negeerde. Het toenemende aantal gastenwa- gens, motards en persvoertuigen in de koers, leidt tot gevaarlijke en onoverzichtelijke situaties zei Ra- bo-ploegleider Adri van Houwelin- gen na de valpartij van Robert Ge- sink in de woensdagetappe. Tour baas Prudhomme repte gisteren niet voor niks van een strengere re gelgeving. Niet alleen het aantal volgers is toe genomen, ook het aantal renners is niet meer vergelijkbaar met twintig jaar geleden. Stonden er in de jaren tachtig 140 renners aan de start, nu zijn dat er bijna 200. Opgeteld bij de alsmaar complexe re verkeerssituaties zorgt het voor een snelkookpan die om de haver klap ontploft. Zou het louter toeval zijn dat in de ze Tour zoveel grote namen door pech werden geveld of zijn zij Jurgen van den Broeck en Alexander Vinokoerov mpesten gisteren na een zware valpartij de strijd staken. foto Guillaume Horcajuelo Waar de Belgen treurden om het uitvallen van Van den Broeck, was het bij de Nederlandse Rabobankploeg gisteren feest. De Spanjaard Luis Leon Sanchez bezorgde de oranjehemden de eerste etappezege. foto Eric Lalmand slachtoffer van anarchie in het pe loton? Hoe groot is het verschil met het tijdperk Lance Armstrong die zijn team al in de eerste Tour week urenlang op kop liet rijden? Van een strak afgebakende hiërar chie lijkt nu geen sprake meer. Na genoeg alle ploegen willen dat hun kopman van voren rijdt. Geës corteerd door drie, vier helpers, zorgt het voor een drukte van jewelste op de voorste rijen van het peloton. Toevallig of niet wordt daar in de ze Tour het vaakst gevallen. Wat zou er gebeuren als voetbalelf tallen voortaan niet elf, maar der tien spelers mogen opstellen en dan ook nog eens moeten spelen op een veld dat tien meter smaller en korter wordt dan de normale af metingen? Het aantal blessures en fysieke contacten zou vermoede lijk pijlsnel omhoog schieten. Wiel renners gaan steeds harder rijden op wegen die alsmaar meer obsta kels bevatten. Ook levende, zoals het Tourpubliek dat in de eerste Tourweek geregeld midden op de weg stond. Het zijn allemaal moge lijke verklaringen voor de ellende die veel Tourfavorieten deze week is overkomen. Sommige volgers gaan niet zo ver. Zij zweren bij een aloud wielerdiché: 'vallen hoort bij de koers'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 45