'Als de kerk sluit, is het 12! zeeland Jubilarissenrecord voor aannemer Van der Poel Ontwikkeling Houtmarkt-plan Hulst 'staat of valt niet met bibliotheek' Baard in de keel almanak Het Elisabethparochie-bestuur wil vanaf 2013 kerkelijke activi teiten bundelen in Terneuzen, Axel, Sluiskil en Sas van Gent, met grote gevolgen voor Zuiddorpe, Westdorpe en Philippine. Docente zoekt gastgezinnen voor scholieren maandag 11 juli 2011 De acht jubilarissen van aannemingsbedrijf Van der Poel bij het Mauritshof in Ijzendijke waar ze een diner kregen aangeboden. foto Mark Neelemans door Harmen van der Werf IJZENDIJKE - „Het gaat vanzelf" Zo eenvoudig is het volgens Jolanda de Waal (44) om een kwart eeuw bij dezelfde baas in dienst te blij ven. Jolanda werkt bij aannemings bedrijf Van der Poel in Terneuzen, als administratief medewerkster. Zaterdag wachtte haar in het Mau ritshof in Ijzendijke een etentje, met nog zeven jubilerende colle ga's, een record in het bestaan van het bedrijf. „Dat is sinds 1898", zei directeur Ron van Pamelen veelbe tekenend. Jolanda mag haar jubileum niet zo bijzonder vinden. De zeven ande- re jubilarissen (drie ook een kwart eeuw, vier veertig jaar) kijken er iets anders tegenaan. „Zeker bij een bouwbedrijf is het wel apart", durft bedrijfsleider Jan Maas (61) te stellen die de veertig jaar heeft www.pzc.nl MEEST CELEZEN 1. Nieuwbouw De Burght geschrapt. 2. Acht jubilarissen Van der Poel. 3. Buurtbewoners blussen auto's. STELLING Stem op website PZC: 'Vijftig miljoen euro Zeeuws geld voor zee sluis in Terneuzen is prima'. STUUR UW TIPS NAAR redterne@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Tip? redactie@pzc.nl De zorgen van een tiener zijn soms moeilijk te volgen voor ouders en an dere volwassenen. Tegen de tijd dat de basisschool wordt verruild voor het middelbaar onderwijskomen er allerlei geeste lijke en lichamelijke processen op gang. Zo meldde de u-jarige Simeon zich onlangs bij zijn moeder met een bezorgd gezicht en een vervelend hoestje. Moeder vroeg zich af of zoonlief wellicht een verkoudheid had opgelopen of speelde er soms hooikoorts op? Maar nee, navraag bracht een heel ander probleem aan het licht. „Ik denk dat ik de baard in de keel krijg", meldde de jongen. „Oh, waar merk je dat aan?", wilde zijn moeder weten. „Ik heb de laatste tijd.allemaal haar in mijn mond." ELISABETHPAROCHIE volgemaakt. „In de bouw heb je toch te maken met pieken en da len, veel meer dan in andere be drijfstakken." De bouw maakt weer zo'n periode door, maar Van der Poel heeft vol gens directeur Van Pamelen aardig wat werk omhanden. Hij somt zo zes grote projecten op, waaronder nieuwbouw bij De Blide in Ter neuzen en zomerappartementen in Cadzand-Bad. Van der Poel heeft negentig vaste werknemers. Een kleine tien procent is zaterdag dus gehuldigd. Naast Jolanda en Jan: timmerman Edwin - Lauret (47), hoofduitvoerder Albert van den Branden (48) en hoofdinko per Arnold van Driessche (45), al lemaal 25 jaar in dienst; én 40 jaar: directeur Maarten van der Staal (62), hoofduitvoerder Roel van der Veeken (55) en timmerman Geor ge Vonk (61) HULST - Goedele Laenens, docente Duits aan het Reynaertcollege in Hulst, zoekt in Hulst en wijde om streken gastgezinnen voor buiten landse middelbare scholieren. De scholieren doen mee aan een inter nationaal uitwisselingsprogramma van stichting AFS Nederland. Van uit Nederland trekken zo'n tachtig jongeren via AFS de wereld in. Ne derland moet in ruil hetzelfde aan tal uit alle windstreken onderbren gen, in principe één schooljaar. De gastgezinnen krijgen geen vergoe ding, maar 'wel veel voldoening', aldus Goedele. Vrijwilligers zorgen voor begeleiding. Meer info: lae@ reynaert.nl of 00-32.472.65.71.10. door Harmen van der Werf Het hart verdwijnt uit Zuiddorpe, als de kerk de deuren moet slui ten. Zo voelen veel kerk gangers het. Het aantal mensen dat zondag de ochtendmis bij woont, mag dan in de loop der ja ren flink gedaald zijn. „Maar", geeft Hannie Hartog onomwon den aan, „de kerk leeft nog wel de gelijk in Zuiddorpe." De viering van 9.30 uur is net afge lopen. „Ben je ook binnen ge weest?", vraagt Hannie Hartog, ter wijl ze met haar vriendin Ria de Koninck plaatsneemt op het terras van café 't Gemeentehuis tegen over de kerk. „En hoeveel mensen heb je geteld? Zeker zestig tot ze ventig." Dat klopt. Wie op zondagochtend in Zuid dorpe een bijna lege kerk zou ver wachten, komt bedrogen uit. „Toch wil het bestuur van de Elisa- bethparochie in de Kanaalzone juist deze kerk sluiten. Ga je nu naar Axel, dan zal je daar veel min der bezoekers aantreffen. En de kerk in Axel zou wel open mogen blijven, terwijl die er bovendien slecht aan toe is. Het is onbegrijpe lijk", oordeelt voorzitter van de plaatselijke parochiecommissie Ar thur Termote. Ook hij is aange schoven op het terras. Zo gaat dat al tientallen en tiental len jaren in Zuiddorpe. Uit de kerk het café in. „Ja, vroeger was het veel drukker, in de jaren vijftig en zestig, toen moest je naar de kerk. En Zuiddorpe was - is eigen lijk nog altijd - een bedevaart plaats. Je had hier processies. Uit de wijde omgeving kwamen men sen naar Zuiddorpe", herinnert Ria de Koninck zich levendig. De tijden lijken definitief ver anderd. Het overgrote deel van de kerkbezoekers zondag is op leeftijd. Er zijn wel enkele kinde ren, maar niet één jongere. Arthur Termote ziet dat natuurlijk ook, maar er is volgens hem ook een an dere kant, een rooskleuriger ver haal. „Als kinderen communie doen, zit de kerk helemaal vol. Bij doopplechtigheden ook. En", diept hij op, „in 2003 hebben we de kerktoren gerestaureerd. We lie ten loten maken a 110 euro per stuk, met als hoofdprijs een auto. Raken we die wel kwijt?, was onze grote angst. Ze waren zo weg. Je merkt dan dat mensen nog altijd waarde hechten aan een kerk in het dorp." Het definitieve besluit over slui ting van de kerk in Zuiddorpe - en die van Westdorpe en Philippine - valt waarschijnlijk in september. De parochie in Zuiddorpe zal zich zeker niet voetstoots gewonnen ge ven. Termote put hoop uit de reac ties in het dorp en uit het feit dat de in 1886 gebouwde kerk in Zuid dorpe een rijksmonument is. „Je kunt dit gebouw niet afbreken." Ria de Koninck moet er niet aan denken dat de kerk sluit. „De zon dag zal nooit meer zondag zijn." Jannie en Raymond van Damme, Axel. „Zeker de helft van de mensen die zondag in Zuiddorpe de kerk bezoeken, komt uit Axel. De mis begint hier op een prettiger tijd, om 9.30 uur, terwijl die in Axel om 11.00 uur begint. Het is hopeloos dat ze de kerk in Zuiddor pe willen sluiten. Mensen komen hier al heel hun leven. Moeten die straks allemaal naar Axel? Zuiddorpe geeft elk jaar veel geld voor Kerkbalans. Zuiddorpenaren hebben feitelijk altijd meebetaald aan andere kerken en dan moet hun kerk dicht. Het is van de andere kant wel zo dat er vooral oudere mensen naar de wekelijkse missen gaan. En er komen er geen bij. Het blijft hoe dan ook een schandaal als deze kerk dicht moet." Arthur Termote, voorzitter paro chiecommissie Zuiddorpe. „Tijdens mijn toespraak in de kerk over de voorgestelde sluiting was ik een beetje geëmotioneerd, maar ik geef niet op. Dat ligt niet in mijn ka rakter. Want wat blijft er van Zuid dorpe over als de kerk verdwijnt? Ik heb daarom ook alle dorpsgenoten opgeroepen ons te steunen." door Harmen van der Werf HULST - „De ontwikkeling van een vermaakscentrum aan de Hout markt in de binnenstad van Hulst staat of valt niet met de komst van de bibliotheek." Karei Rietbergen, beoogd ontwikkelaar van het ver maakscentrum, heeft dit desge vraagd meegedeeld. De uitspraak van Rietbergen komt op een bijzonder moment. In poli tiek Hulst is een eventuele verhui zing van de bibliotheek uit cultu reel centrum Den Dullaert naar de Houtmarkt een brandende kwes tie. De oppositie (SP, Progressief Hulst, Lijst Van Eek en Algemeen Belang Groot Hulst) probeerde de collegepartijen (Groot Hontenisse, PvdA, WD en CDA) vorige week nog te verleiden tot een uitspraak tegen een verhuizing. Dat gebeur de tijdens de behandeling van het financiële reddingsplan voor Den Dullaert in de gemeenteraad. Het opzetje van de oppositie mislukte. Het reddingsplan voor Den Dullae rt staat los van de discussie over het Houtmarkt-project, stelden de collegepartijen. Die discussie komt in september, als een onderzoek naar de ontwikkeling van de Hout markt is afgerond. Wethouder Adri Totté gaf nog aan dat de bibliotheek als 'private orga nisatie' zelf beslist over haar huis vesting. Dat is, reageert directeur Rudi Crombeen van de Zeeuws- Vlaamse bibliotheken, slechts tot op zekere hoogte het geval. „Met de gemeente zal als subsidiegever altijd overlegd worden over een nieuwe locatie. Onze beslissingsbe voegdheid is beperkt." De gemeen te heeft richting bibliotheek aange geven 'met de Houtmarkt bezig te zijn', aldus Crombeen. Hij wijst een verhuizing niet af „In z'n alge meenheid hoort een bibliotheek in het centrum thuis, maar er zit ten ook nadelen aan vast." Crom been wacht af „We zijn er nog niet over in gesprek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 30