Complexe wereld nijvere 12 zeeland Zomeractie! Bijeenvolk leasen moet imkers lokken Dwarslaesiepatiënte haalt top Alpe d'Huez Restauratiewerk aan monumentale poorten omvangrijk en tijdrovend Direct leverbaar...! OPEN HUIS Op Schouwen-Duiveland hielden vier hobby-imkers in het afgelopen weekend open huis. Voor herhaling vatbaar volgens de Bijenhoudersvereniging Schouwen-Duiveland. Rook kalmeert maandag 11 juli 2011 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De loodzware houten deuren van de Noordhavenpoort liggen te wachten op reparatie en de Zuidhavenpoort verdwijnt lang zaam maar zeker geheel achter met beschermend groen steiger doek bespannen steigers. Het res tauratiewerk aan het monumenta le poortencomplex van Zierikzee is een omvangrijk en tijdrovend karwei. Eincl september moet de klus geklaard zijn. Hans Verkaart van de afdeling openbare werken van de gemeen te Schouwen-Duiveland gaat er vooralsnog vanuit dat de deadline ook daadwerkelijk gehaald wordt. Wel vermoedt hij dat het werk niet helemaal binnen de begroting van 530.000 euro kan worden uit gevoerd. „De houten kozijnen wa ren slechter dan we dachten. Her stel of vervanging kost meer tijd en geld, maar het blijft zeker ge zien de totale omvang van dit res tauratieproject binnen de perken." Verkaart schat de meerkosten voor lopig op een kleine 10.000 euro. De Zuidhavenpoort is enkele we ken afgesloten geweest voor .alle verkeer. „Dat hebben we overleefd zonder al te veel klachten. Tegen het einde van de restauratie zal de poort weer een tijdje afgesloten worden om de steigers af te kun nen breken. Grootste klus voor wat betreft de Zuidhavenpoort is het herstel van het voegwerk. Alleen daar waar het écht nodig is worden nieuwe voegen aangebracht. Verkaart: „Het verschil tussen oud en nieuw kun je straks zien, maar dat is niet erg. Als je al het voegwerk zou ver vangen zou het monument er veel te nieuw uit komen te zien en dat is niet de bedoeling." Aan de onderzijde van de houten deuren van de Noordhavenpoort is schade door houtrot. De deuren worden ter plekke gerepareerd om vervolgens weer terug opgehangen te worden. Wanneer dat plaats gaat vinden is nog niet bekend. Als alles volgens de planning ver loopt wordt in september begon nen met het herstel van de schade aan de Nobelpoort. Die liep eind maart schade op toen een vracht wagen zich er klem in reed. Let op! Inclusief twee jaar gratis service en onderhoud. Twee jaar lang zorgeloos rijden» Actie gekëg tot 15-0S-11 Infineon LWB 3 Revolutionair ontwerp LED Verlichting Zeer comfortabel veersysteem 15 km/h! Incl. accu's en oplader - Opvouwbare Scooter Kwaliteit Betrouwbaarheid Optimaal meeneembaar! Incl. accu's en oplader Naast deze actiemodellen vindt u het uitgebreide assortiment in onze showroom Goes, Venijn Stuartweg 43, tel. 0113-211274 Vlissingen, Dreesstraat 4, tel. 0118-617925 Open: maandag ifm vrijdag van 09.00-17.00 uur www.jeremiasse.nl door Piet Kleemans Ooit leefden ze in rots spleten of holle bo men waarin ze hun wintervoorraad ho ning bewaarden. Totdat mensen de zoete lekkernij ontdekten en bij en gingen houden. En ontdekten dat de wereld van de bij een com plexe maar tegelijkertijd fascine rende is waarin de rollen strikt ver deeld zijn en ieder lid van de bijen samenleving belangrijk is. Imker Jac. Rens uit Nieuwerkerk vertelt er met liefde over. Rens is al ruim 30 jaar imker. „Ik woonde destijds in Rozenburg. Bij een kinderboerderij hielden ze bij en. Of ik dat niet leuk zou vinden. En zo ben ik er in gerold." Bij zijn huis aan de rand van Nieuwerkerk heeft Rens twee bijenkasten. ,Nee, niemand heeft daar last van. Bijen zijn niet agressief. Ze steken alleen als hun volk bedreigd wordt." Rens is zelf al talloze malen gesto ken, maar ondertussen zo'n beetje immuun voor het bijengif „Ik voel de prik nog wel, maar daar blijft het meestal bij." Bijenvolken zijn, legt de Nieuwer- kerkse bijenhouder uit, bijzonder goed georganiseerd. Eén bijenvolk telt zo'n 40.000 bijen en het over grote deel daarvan bestaat uit 'werksters'. Dat mag gerust letter lijk genomen worden: de werk sters zorgen voor de cellen voor het jonge broed, stampen stuif meel aan, voeren jong broed, be werken honing, voeren verken ningsvluchten uit en houden-de wacht. En ze gaan ze er ook nog op uit om stuifmeel en nectar uit bloemen te halen. Nectar is een dunne suikeroplossing die de bloem, elke bloem, afscheidt. De honingbij zuigt de nectar op, be waart het in de maag, bewerkt het Een imker wil honing oogsten maar het bijenvolk zo min mogelijk verstoren. Rook van speciale 'bijen- tabak' kalmeert de dieren. De bijenkoningin produceert ko- ninginnegelei voor larfjes die uit moeten groeien tot koninginnen. Omdat die larfjes erg snel groeien worden bijzondere eigenschap pen toegedicht aan de koningin- nengelei. Honing wordt vernoemd naar de bloemsoort waar de meeste nec tar is gehaald. Elk soort honing heeft een duidelij ke eigen smaak. met enzymen tot honing en slaat dat op in de honingraat in achthoe kige cellen. Die cellen dekt de werkster af met een waszegel zo dat de honing niet kan bederven. Aan de achterpoten nemen de bij en stuifmeel mee. De dar, de man nelijke bij, vervult ook een belang rijke taak, maar vergeleken met het takenpakket van de werkster is het een makkie. „De dar is er en kel en alleen voor de bevruchting. En alleen de koningin legt eitjes, de werksters niet." De bij is niet zomaar een insect maar, stelt Rens, bijzonder belang rijk voor de natuur én ons dage lijks voedsel. „Zonder bestuiving geen voedsel. Bij graan gebeurt de bestuiving door de wind, maar bij voorbeeld in fruitgaarden gebeurt dat vooral door bijen. En bij de au bergineteelt in kassen zijn bijen ook onontbeerlijk." Het werkgebied van een bijenvolk is beperkt. De werksters vliegen maximaal drie kilometer van de thuisbasis weg, op zoek naar nec tar en stuifmeel. De bij is niet alleen leverancier van honing en honingwijn (me de). De bijenwas die de werksters produceren wordt voor veel doel einden gebruikt. Er worden on der meer waskaarsen van ge maakt. De Zuidhavenpoort staat compleet in de steigers. Het verkeer kan er weer gewoon doorheen. foto Dirk-Jan Cjeltema Vergrijzing. Dat is één van de grootste problemen waar bijeenhoudend Nederland mee worstelt. Het aantal imkers is de laatste jaren fors teruggelo pen. Hobby-imker Jac. Rens uit Nieuwerkerk schat dat er over heel Nederland nog slechts een handjevol beroepsimkers rondloopt. Op Schouwen-Duiveland zijn alleen hobby-imkers actief. De bijenhoudersvere niging Schouwen-Duiveland telt 25 leden en dat zijn er, weet voorzitter Rien Mol uit Dreischor, weieens meer geweest. „We hebben ooit ruim 40 leden ge had, maar het ledental loopt terug." Om aspirant-bijenhouders over de streep te trekken verzon de bijenhoudersvereniging een list; lease een bijenvolk en verken zo met begeleiding van een erva ren imker de hobby van het bijenhouden. „Een jaar lang uw eigen bijenvolk, met alles wat erbij hoort en tegen een vast bedrag. En honing uit eigen tuin. Be valt het bijen houden u goed dan houdt u het volk." Wie er eenmaal aan begint zal met het imker-virus besmet worden is de vaste overtuiging van de bijeen- houdersvereniging. „Bijen zijn fascinerende dieren die zich met enige oefening ook laten houden door mensen. Een prachtige hobby waarop u nooit uitgeke ken raakt. Door uw bijen bent u in contact met de wijde omgeving waar ze hun voedsel vezamelen. U oogst uw eigen honing en van de oude honingraten kunnen waskaarsen gemaakt worden." Wie meer wil weten van de bijenhoudersvereniging en/of het bijen-leaseplan kan bellen met Jac. Rens: 0111-643103. ZIERIKZEE - Zierikzeese arts in op leiding Suzanne Glerum kreeg in januari 2009 een dwarslaesie. Dit weekend kwam ze met haar team genoten van de Rijndam Racers in Scharendijke bijeen om een succes volle missie af te sluiten. Suzanne en 5 coliega-handbikers bereikten de top van de Alp d'Huez en haal den daarmee ruim 31.000 euro op voor KWF Kankerbestrijding. Dit was voor mobiel medisch assis tent Edwin van de Velde aanlei ding het hele team een afsluitend diner aan te bieden in zijn Grand Café Westenwind. Glerum en Van de Velde hebben jarenlang op de Zierikzeese huisartsenpost samen gewerkt en hij greep deze toppres tatie aan om het hele team in het zonnetje te zetten. De dwarslaesie betekende voor Suzanne Glerum niet het einde van haar leven, maar het begin van een ander. In dit andere leven zet ze haar studie voort en is ze tijdens haar revalida- tieperiode verslingerd geraakt aan handbiken. Anderhalf jaar na haar dwarslaesie won Suzanne goud op het Nederlands Kampioen schap. Voor Suzanne betekende de afsluitende bijeenkomst in Westen wind niet het einde van haar in spanningen. Na de zomer schrijft haar team weer in en gaat ze nog een keer voor de top. MEEST CELEZEN Veel volk op zonnige Brouwse dag Laatste Provence-reis Everaers Nostalgische reis naar stoomtram EN VERDER Elke dag vers nieuws, blogs, foto's en video's op www.pzc.nl TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22