als concertzaal zeeland 115 Igor Roma verricht weergaloze technische hoogstandjes brieven maandag 11 juli 2011 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Whiskey In uw artikel over het drankge bruik van minderjarigen schrijft uw verslaggever dat whisky popu lair is als indrinkdrank voorafgaan de aan een avondje stappen. Uw verslaggever wekt de suggestie en spoort andere jongeren aan om whisky te drinken. Geweldig nieuws voor de distilleerderijen, goed voor de omzet. Maar niets is minder waar. Elke zichzelf respecte rende whiskyproducent zweert al coholgebruik onder jongeren af Whisky, een godendrank, hét le venswater, ten minste drie jaar op vaten gerijpt en met aanzienlijke al coholpercentages, maar met mate te drinken. Gezien de prijzen van een gemiddelde fles ook niet ver wonderlijk. Neen, de verantwoor delijkheid rust bij de verkooppun ten. Strenge leeftijdcontroles tot 18 jaar en geen alcohol aan minderja rigen. Promotie voor whisky, ja graag, maar niet op deze manier. R. Picavet vz. Vlaams Caledonische Society Kantienberg 1, Gent Parkeren Verkeerswethouder Co van Schaik houdt liever vast aan het onduide lijke parkeerbeleid in Terneuzen dan mee te werken aan het verbete ren van het imago van Terneuzen. Constructieve voorstellen wijst hij simpel af op grond van de vrees 'platgebeld' te worden door vergun ninghouders. Juist de vergunning houders hebben er geen moeite mee om drie of vier dagen per jaar iedereen gratis bovengronds te la ten parkeren in het stadscentrum. M. v. Glansbeek Markt 21, Terneuzen E U-oplossing Een oplossing voor het EU-pro- bleem zou het volgende kunnen zijn: laat Turkije Griekenland ko pen voor een klein bedrag. Zijn we van dit onbetrouwbare land en diens foute ellende af en hoeft het niet meer in de EU waar het niet thuishoort overigens. Als Turkije dan ook nog Syrië annexeert, wat makkelijk kan momenteel, hebben we ongeveer het oude Ottomaanse Rijk terug. Dan kan Erdogan zich weer sultan noemen, welk gemis hem nu frustreert. Hopelijk blijft hij dan weg van de poorten van Wenen. Als we ons dan nog afwen den van de PvdA kan het nog goed komen hier. Met de opkomst van dit sociaal-democratisch gepeupel, ving de verkwanseling van ons land en West-Europa aan. Jan Op het Veld Zwanenlaan 25, Kamperland Rollators Ik heb moeite met het gegeven dat we ons door een steeds indringen der en agressiever reclamebeleid - iedere dag paginagrote advertenties - onze lichamelijke- en mentale vaardigheden laten afpakken. Rolla tors, scootmobielen, relaxfauteuils, elektrische fietsen (de gebruikers worden steeds jonger) en traplif- ten. Hoezo snellere aftakeling! In Ja pan gaat de senioren-preventie een tikkeltje anders. Daar lopen experi menten waarin ouderen, uiteraard op vrijwillige basis, in huizen wo nen waar niet zoals bij ons de ge bruikelijke barrières zijn weggeno men maar juist bewust obstakels zoals opstapjes en trappen zijn in gebouwd. Deze ouderen worden aangemoedigd om spierkracht, uit houdingsvermogen en coördinatie op peil te houden. Zo vallen ze bij voorbeeld veel minder en dat scheelt echt veel bovenbeenfractu ren. Hier vallen steeds meer men sen met rollator en al om en gaan zo wie zo krommer lopen. Meer in beweging komen en trainen of toch maar die traplift...kiezen voor eigen kunnen of toch maar luiste ren naar die reclamemensen. Niek Knol Verl. Dishoekseweg 2, Koudekerke Theaterdeal Theaterdeal verdient zichzelf te rug? Dit volgens de betoogtrend van het college van B en W. Als het verloren geld, door gebrekkig bestuur, niet echt weg was dan had men 'terugverdienen' met winst kunnen aanduiden. Gaat de Middelburgse raad hier zo maar mee akkoord? Eenzelfde argument werd ook door het college na het debacle van de bouwput gebruikt. Men stelde dat het gefaalde project misschien nog wel winst zou ople veren na uitkering van de verzeke ringspremie. Het falen kan met lis tige argumenten kennelijk tot een succes omgebogen worden. Laten we hopen dat de raad niet op nieuw achterover gaat leunen, maar dit falen onderzoekt. Ik bid dat de heer Lievens nog lang blijft ondernemen dan wordt 'het A- theater' misschien nog een kroon juweel van Middelburg. Dit tot meerdere eer en glorie van de be stuurders. J.W. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Tour de doedelzak De bestemming in Frankrijk die het dichtst bij de Schotse Hooglan den ligt, is Parijs, op enkele uurtjes vliegen. Niet Bretagne, want dat is rechtstreeks te bereiken door een autorit van zo'n 1000 kilometer en daarna nog drie uur op de veer boot vanuit Portsmouth. Eigenlijk doet dat er niet toe: de doedelzak speler op de foto in de krant van 6 juli is geen Schot, maar een Breton (zie hoofddeksel). In Bretagne maakt de doedelzak immers ook deel uit van de folklore. Dat het weer in Schotland, 'gebruikelijk slecht' zou zijn, valt te bestrijden: Van de vijftien vakanties is er één verregend. En dat Schotten zuinig zouden zijn is een vooroordeel dat wij Nederlanders met hen delen, al thans volgens de Belgen. Maar dan moet je opbrengsten van landelijke inzamelingsacties bekijken. Ronald Verstraten IJzendijkseweg 6, Biervliet Westerschelde De geul in de Westerschelde te diep voor de breedte, ofwel de wanden te stijl voor de diepte! Een alarmerend bericht. Verdiepingen hebben voor veel meer watervolu- me gezorgd in de Westerschelde en dat heeft een flink hogere stroomsnelheid met zich meege bracht. De stroom in de meande rende Westerschelde komt harder aan op onze kust, heeft moeite om te keren en slijpt de oever uit met grote kans op dijkvallen. De grote re bocht brengt ook een ander ver loop met zich mee - de verkorte vooroever bij Hoedekenskerke past in dat beeld - terwijl de stroom aan de overkant niet meer op de sterkste plek aankomt. Hoe moet Rijkswaterstaat deze veranderin gen in goede banen leiden? Je hoeft in mijn ogen geen ingenieur te zijn om deze gevaren te zien. Hester van Rees Marktveld 7, Kloetinge foto Willem Mieras op twee vierkante meter stond, in derdaad bijna letterlijk op schoot van haar publiek, ze bracht de lied jes met evenveel overgave als op het grote podium. Waar andere (muziekevenemen ten de laatste tijd soms letterijk in het water vielen, kon de Pastorale het niet beter treffen; prima festi- valweer. Het was niet te heet en dat was vooral voor de keetoptre dens prettig, alhoewel het goed was dat er toch een raampje open kon. Een nadeel daarvan was wel weer dat de optredens soms ver stoord werden door geluid van bui ten. Micheline (met ravijndiep de colleté) schoof het raampje daar om even dicht, maar kwam daar toch weer vij snel van terug. Het was na de intieme sessie bijna jammer om de keet te verlaten. Op het Dorpsplein heerste dat typi sche festivalsfeertje, heel anders dan 'binnen'. Toch gebeurde op de andere podia ook genoeg mooie dingen, van folk en fado uit Ier land en Portugal tot Zeeuwse in breng van afsluiter JP Seeger Ses sion band. Maar de keetoptredens geven het toch al bijzondere festi val zeker nog een meerwaarde. door Jeanette Vergouwen Igor Roma wordt door de orga nisatie van Muziekpodium Zee land een topspeler uit de eredi visie van pianisten genoemd. Die kwaliteit zit hem vooral in de weergaloze techniek van de pia nist. Zijn vingers dribbelen als het ware over de toetsen. Tot zover deze vergelijking met het voetbalspel, Roma verdient be ter. Hij bouwde in korte tijd een internationale carrière op en is ac tief als solist en als ensemblemusi cus. Zijn repertoire is veelzijdig, maar in Veere presenteerde hij een integraal Lisztprogramma. Liszt, de man die in de 19de eeuw een moderne techniek introduceer- MUZIEKPODIUM ZEELAND Igor Roma Integraal Lisztprogramma. Door Igor Roma (piano). Gehoord op zondag 10 juli in de Grote Kerk in Veere de, die toch natuurlijk aandeed. De pianisten kregen het alleen uit de vingers als ze vaardig waren. Ro ma slaagde er in om die techni sche hoogstandjes met een maxi mum aan effecten en toch met ge voel over te brengen. De piano zong onder zijn vingers. De trillers, de arpeggio's, de octaaf akkoorden en de vele snelle noot jes etaleerden de virtuositeit van Roma. Hij maakte overduidelijk dat bij Liszt de techniek niet ge bruikt wordt om de techniek, maar om de muziek. De Sonate in b droeg Liszt op aan Schumann. Het is een monumen taal werk dat uit één deel bestaat. De grenzen van de mogelijkheden van het instrument worden regel matig bereikt en dit symfonisch ge dicht is cyclisch. Er zijn verschillen de thema's te horen, het ene is mysterieus en langzaam, de ande re energiek vol melancholie of sar castisch en fel. Ook de passage die aan een koraal deed denken en de lyrische klaagzang kwamen goed uit de verf Het werk dat geen na volging heeft gekend, intens, prachtig en expressief van sfeer, werd intrigerend vertolkt. Totaal anders van karakter waren Nuages gris en Am Grabe Richard Wag ner. De melancholie droop er af. Na de pauze speelde Roma Vene- zia e Napoli. Gondoliera klonk als een lieflijk lied, Canzone als een korte aria die begeleid werd door gitaar. Het slotdeel Tarantella was wervelend en virtuoos. De virtuositeit van Liszt kwam ook goed uit in de transcripties die hij maakte van de liederen van Schubert. In de partituur worden zang-, begeleiding en versieringen gecombineerd. Persoonlijk hoor ik liever de originele versie. Roma overtuigde met zijn poëtische ver tolking. Igor Roma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15