Bochtige weggetjes, rijen populieren, beekjes en een muziektent op het dorpsplein. Dat is Brabant, nu ook met een zesdaagse fietsroute, door Rob van den Dobbelsteen Hampshire 3 nachten: v.a. 129 reizen@wegener.nl A I BI Ig^jl 024-3650360 I'Jsl Zaterdag 9 juli 2011 De zesdaagse fietstocht 'Zaafig fietsen in Brabant' te|t 225 of 270 kilometer. - Tot 18 september kan elke zondag worden gestirt. De route loopt langs Geldrop, Den Bosch, Waalwijk, Oisterwijk en Steensel. Er wordt geslapen In uitsteken de hotels. Prijs per persoon: 365 euro (logies en ontbijt) op basis van 2 personen in-, clusief kaartmateriaal, route beschrijving, assistentie in ge val van nood en bagagetrans port. Toeslagen: 1-persoonska mer 160 euro, halfpension kost 165 euro extra, een huurfiets 45 euro, e-bike 80 euro. Voor reserveringen en meer informatie: www.fietsrelax.nl at was dat mooi. Jawel, we hadden dit deel van onze zesdaagse fiets route wel eens eerder gefietst. En waren dus enigs zins voorbereid. Maar zoals je zelfs na het zoveelste bezoek aan het Mauritshuis in Den Haag altijd weer in stille aan bidding naar 'Gezicht op Delft' van Johannes Vermeer kijkt, doe je dat ook naar de aan de einder oprijzende St. janskathedraal in Den Bosch. Zo hoor je de stad binnen te ko men vanuit het zuiden. Dan zie je de contouren net als de minstre len, chirurgijnen en potsenmakers dat in de middeleeuwen deden. En Anton van Duinkerken begin vorige eeuw natuurlijk. De schrij ver-journalist bezocht in zijn vle geljaren kostschool De Ruwenberg in Sint-Michielsgestel. Hij herin nerde zich die tijd later in van zoe te mijmerijen druipende regels als: 'Winderig moet het zijn, maar de zon moet schijnen, wanneer gij van Den Bosch over de Pettelaer naar Ruwenberg wandelt. Het moet begin september zijn. lil de heesters langs de weg moeten kruisspinnen midden in hun web ben zitten, die bepareld zijn van morgendauw'. Oké, het is nog lang geen septem ber. Maar ook tegenwoordig fiet send door Brabant, lijkt de wereld ineens veel warmer. We vertrokken onze 'zesdaagse' uit Geldrop. Spannend weer. Met donkergrijze randen afgezette kar telwolken, stil hangend aan een blauwe lucht, en - midden op de Strabrechtse Heide - zelfs wat speelse spatjes. Maar wie maalt daarom? De steentjes zongen on der onze fietsbanden en door het struikgewas hipten kwieke vogel tjes nerveus van tak naar tak. De routewijzer verordonneerde ons eerst oostwaarts en daarna via Nuenen, Gerwen en Son en Breug hel richting noorden. Door het land van Vincent van Gogh. Of wel, het Schildermenneke, zoals ze hem in Nuenen noemden. Van Gogh woonde van 1883 tot 1885 in Nuenen en dat willen ze daar weten ook. Nu wel tenmin ste. Je komt hem overal tegen. Als beeld, als naam van een snackbar en uiteraard in het documentatie centrum aan de Berg. Op een trots bordje lezen we Van Gogh Village Nuenen. Terwijl de dorpelingen hem indertijd toch een lelijk mens vonden, die in de gaten moest wor den gehouden. Sterker nog: de pastoor bood zijn parochianen geld als ze zich maar niet door Van Gogh lieten portret teren. Een elfde gebod dat geluk kig niet kon voorkomen dat hij op de Gerwenseweg 4 de aan de dis zittende familie De Groot vereeu wigde als De Aardappeleters. Een werk dat hij drie jaar later in een brief aan zijn zus Willemien après tout (alles wel beschouwd) het bes te vond dat hij tot dan toe had ge maakt. Zou Van Gogh zich hier net zo thuis hebben gevoeld als wij? Moeilijk voor te stellen. Hij had veel aan zijn kop. Zoals de geboor te van een ten onrechte aan hem toegeschreven kind en de daarop volgende zelfmoord van de moe der. De pastoor - zo wordt nu ge dacht - moet er meer van hebben geweten, maar in dat soort verha len hadden we vanochtend geen trek. Dus fietsten we onbekom merd voort onder een intussen schoongeveegde lucht. Tussen lan ge rijen populieren, die tot aan de 'hemel leken te reiken, over kron kelweggetjes waarvan het einde niet te zien was en langs kabbelen de beekjes verstopt tussen het lan ge gras. Son en Breughel, Liempde, Raste ren, Langenberg... Het gemoedelij ke Brabant, als een bruin café, zo als het ooit was en waarschijnlijk ook altijd zal blijven. Een paar dagen later fietsen we in ruime lussen richting Waalwijk en vandaar via Oisterwijk en Steensel weer terug naar Geldrop. Daar is het waar het woord gemoedelijk, steeds weer bij ons opkomt. In de hotels, op de terrasjes, in de vel den, in de stadjes en dorpjes; over al. Totdat we op de Oostelbeersche Heide (groot en stil, zoals het hoort) een verkeersbord tegenko men waarop we godbetert worden gewaarschuwd voor een laagvlie- gende buizerd. Maar dat is dan ook meteen veruit het allergevaarlijkste stukje van de route, die alle mooie plekjes van Midden-Brabant lijkt aan te doen. Zoals het over de ringdijk bij Den Dungen slingerende schelpenpad, de altijd weer imponerende zand verstuivingen in de Loonse en Drunense Duinen, 'de' Kampina (zoals Brabanders zeggen), een on bedaarlijk mooi en woest natuurge bied voorbij Oisterwijk. Verder na tuurlijk Heusden, uiteraard met zijn Anton Pieck-straatjes, de ver maarde Achelse Kluis en vooral niet te vergeten het terras van de Emmamolen in Nieuwkuijk waar ze warempel leuterbroodjes opdie nen. Leuterbroodjes? Merkwaar dige naam, maar ouderwets lekker. Brabant pur sang. Reageren? reizen@wegener.nl Grote foto: Het Nationaal Park Loonse en Drunense Duinen. Kleine foto linksboven: De St. Jan in Den Bosch vanuit het zuiden gezien. - Rechtsboven: Op het terras van de Emmamolen in Nieuwkuijk worden Molen steentjes opgediend, foto's ■- Rob van den Dobbelsteen 'sHertogenboschj Waalwijk f Oisterwijk .Nuenen Steensel* '.'Geidrop Eindhoven §1 hiur ven iet én van gastronomie 4 Sr:. P v: m «b> i - EXTRA VOORDEEL Bij VERBLIJF VAN 3 NACHTEN HOTEL - 'T HOF VAN GELRE Nieuweweg 38 7241 EW Lochem T 0573 - 253 351 www.hofvangeIre.nlaanbieding@hofvangelre.nl Gastvrij ontvangst in het hotel met een welkomstdrankje 2 of 3 overnachtingen in een comfortabele hotelkamer Iedere dag uitgebreid Gelders ontbijtbuffet 4-gangen i la carte diner op de eerste avond Kortingsbon 3-gangen diner op tweede of derde avond Een portie bitterballen tijdens uw verblijf (I per kamer) Gratis fiets- of wandelroute Een goed gevulde picknicktas voor onderweg Gratis gebruik binnenzwembad Informatiepakket van Lochem en omgeving Heerlijke fles wijn bij vertrek (I per kamer) 2 nachten: v.a. 99,50' Gastronomisch Gastvrij :5 -p-ar persoon cp basis van een twéeporsoonskamer. Genoemde-prijzen zup exd gemeentelijk® heffingen, reserveringskosten en eventuele toeslag voer luxe kamers met balkon. Genoemde prijzen zeiden voor aankomst op zondag!-Bij aankomst op afe ovenge dagen e lö.- toeslag per persoon. Dn arrangement is geldig t/m 14 oktober 20' l m.u.v. feestdagen, op basis van beschikbaarheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 77