i5 spectrum Zaterdag 9 juli 2011 van de ziel vervolgens een vragenlijst in en die ant woorden worden vergeleken met soortge lijke zaken." Het advies dat hieruit volgt wordt naar het Openbaar Ministerie of de rechter-commissaris gestuurd en die be paalt uiteindelijk of de verdachte moet worden onderzocht. Dat kan door een an dere psychiater of psycholoog in het huis van bewaring gebeuren maar in ernstige gevallen wordt de verdachte naar het Pie- ter Baan Centrum verwezen. Alles kan helpen bij het stellen van de diag nose. Van der Veer bestudeert altijd eerst de huidige toestand van de verdachte en stelt dan bijvoorbeeld een depressie of psy chose vast. Daarnaast onderzoekt ze of ie mand aan een persoonlijkheidsstoornis lijdt. Is iemand een psychopaat, een nareist of een borderliner of geen van dat alles? Verder kijkt ze naar de lichamelijke stoor nissen. „Een schildklierprobleem of suiker ziekte, het kan allemaal meespelen in hoe iemand zich gedraagt." Maar het gaat verder. Ook sociale proble men (geen werk, geen vriendin, geen struc tuur in het leven) weegt ze mee. „Alles op geteld kijk ik naar het sociaal functioneren van iemand en hoe die het afgelopen jaar is geweest." Soms stelt ze een ernstige stoornis vast, maar spreekt de rechter ie mand toch vrij. Zij heeft dan geen last van een schuldgevoel, zegt ze: „Wat de uit spraak van de rechter ook is, de diagnose moet overeind blijven. Het is niet zomaar een gevoel, het is klinische wetenschap. „Je baseert de stoornis nooit aan de hand van het delict", bevestigt psycholoog De Groot. „Stel dat je concludeert dat iemand een pedoseksueel is omdat hij aan kinde ren zou hebben gezeten, en de rechter spreekt hem vrij, dan sta je toch in je hemd?" De diagnose moet kloppen, ook bij vrijspraak. „Maar verdachten zijn het er wel geregeld niet mee eens." Een enkeling draagt hen het oordeel na jaren nog na. „Ik kreeg laatst een mail van een man die net uit de tbs-kliniek is ontslagen. Of ik niet ge straft moest worden. Als ik niet zou ant woorden, zouden de consequenties voor mijn rekening komen." Hierover heeft hij de beveiliging getipt. „Want soms beland je boven aan iemands dodenlijst." Dikwijls zijn het loze dreigementen, weet De Groot. „Maar na deze mail kijk ik, als ik het Pieter Baan Centrum uitloop, toch iets meer om me heen." reageren? spectrum@wegener.nl ga-groepsleider keek en zei: 'je weet waar om ik hier vast zit, hè?'" Maar er gebeuren ook leuke dingen, benadrukt hij. „Iemand die met een papieren kroon zingend de af deling op komt huppelen bijvoorbeeld. Die man waant zich koning." Het komt voor dat een verdachte een groepsleider zo in vertrouwen neemt dat hij meer daden opbiecht dan hij bij de poli tie heeft gedaan. Dan wordt het Openbaar Ministerie ingeschakeld. De verdachte moet dan vaak eerst opnieuw worden ver hoord voordat het onderzoek in het PBC kan worden voortgezet. De milieuonderzoeker In de tussentijd heeft Roy Zijlstra, de foren sisch milieuonderzoeker, de familie van de verdachte al benaderd en bij de burgerlijke stand en de kinderbescherming informatie opgevraagd. Ook belt hij met de werkge ver, de oude school, oppas of ex-vriendin- netjes. Of hij langs mag komen voor een gesprek over de verdachte. „Ik spit schoolrapporten en zelfs foto albums door als dat een beeld kan geven over hoe iemand is opgegroeid en hoe zijn gedrag zich heeft ontwikkeld. Dan kijk ik naar zijn veranderende haardracht, kle ding, gezichtsuitdrukking en of zijn ge wicht erg schommelde." Allemaal mogelij ke indicaties van een psychiatrische stoor nis. Een 'indringer' noemt Zijlstra zichzelf. „Ik dring het leven van de verdachte binnen maar ook van degenen die mij de informa tie geven. Ik kom er soms achter dat ie mands vader niet zijn biologische vader is. Pijnlijke informatie dus. Ik snap best dat verdachten vaak niet willen dat ik hun fa milie benader. Toch doe ik dat wel. Mijn bronnen (de referenten) -kunnen overi gens weigeren mee te werken. Een enkele keer gooit een moeder de deur in mijn ge zicht dicht." Het verbaast hem hoe vaak fa milieleden willen meewerken. „Ze hopen dat de verdachte, door mee te werken, uit eindelijk goede zorg krijgt." Soms doen ze dit met gevaar voor eigen leven. „Als hij ooit buiten komt, ben ik er geweest, vertel len ze mij dan. Ik bied dan altijd aan om het gesprek af te breken. Het is niet de be doeling om mensen in gevaar te brengen. Toch zetten ze vaak door." Zijn werk levert een berg aan informatie op over iemand. Dat is van belang, zeker als de verdachte zelf in het Pieter Baan Centrum weigert mee te werken aan het onderzoek. „Dit onderzoek kan soms toch al antwoord geven op de vragen van de rechter." De psychiater Een van die standaardvragen van de rech ter is of de verdachte ten tijde van het de lict toerekeningsvatbaar was. „Dat is ook gelijk een van de lastigste vragen", erkent Tryntsje van der Veer. Als psychiater van het NIFP ziet ze veel verdachten. Soms ook verdachten die later in het Pieter Baan Centrum komen. Maar het delict is dan al weer maanden geleden gepleegd. Hoe stel je dan nog vast of iemand destijds ge stoord was? „Gelukkig is het steeds vaker zo dat als iemand wordt aangehouden, en men op het politiebureau denkt dat er iets vreemd mee aan de hand is, er snel een psychiater van het NIFP wordt opgeroe pen", zegt Van der Veer. Daarnaast kun nen getuigen, en soms zelfs de slachtoffers, meer vertellen over hoe de mogelijke da der zich tijdens het delict gedroeg. „Als psychiater heb je tijdens dit eerste, korte gesprek al een indruk van de toe stand van de verdachte", weet Van der Veer uit eigen ervaring. „Op kantoor vul je

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69