spectrum n Zaterdag 9 juli 2011 Eigenlijk zou je kunnen zeggen dat het toeval twee keer het le ven van Jurriaan Veth (47) heeft gered. In 2001 was hij commer cieel directeur van Top of the World, de panoramaverdieping in het World Trade Center op 420 meter hoogte. Normaal was hij om kwart over acht op zijn kantoor met het fabuleuze uitzicht over New York en wijde omstreken. Maar één dag voor de dramatische aanslag op het World Trade Center werd zijn af spraak voor die ochtend verzet naar een andere plek. „De jongen die mee zou gaan, is dood. Hij had zijn spullen laten liggen op kantoor. Die ging hij nog even ophalen. Hij was al weer op weg naar beneden, maar het was heel druk in de liften. Veel liften waren buiten dienst voor onderhoud. Hij had zich nog net in een lift kunnen wurmen, maar zei 'ik neem de volgende wel'. Die an deren hebben het wel gehaald." Twee jaar geleden ontsnapte Veth op nieuw aan de dood, maar nu in Neder land. Omdat hij bij een specialist doorzeur de werd toch een vaatonderzoek gedaan. Hij bleek rond te lopen met een tijdbom in zijn lijf, een verwijding van de aorta die elk moment zou kunnen knappen. „Ik heb geluk gehad. Meestal merk je niets. 'Kun je er niet mee leven', werd me ge vraagd toen ik klaagde over de pijn in mijn been. Nee, al na een kilometer hardlopen heb ik kramp. Maar het aneurysma was he- Op een stralende dinsdagmorgen om 09.03 uur boorde een vliegtuig zich in de zuidtoren van het WTC in New York. Jurriaan Veth had zijn kantoor op de 107e verdieping. Terwijl de VS zich voorbereiden op de herdenking van het drama, werkt Veth aan zijn toekomst. door Ans Bouwmans foto Valerie Kuypers lemaal niet de oorzaak van de kramp." Maar de klachten leidden er wel toe dat de levensgevaarlijke verwijding van de aorta werd ontdekt Wakker worden in het zie kenhuis na de zware operatie aan de grote lichaamsslagader was de 'meest verschrik kelijke ervaring'. Nu loopt hij met een 'bo chel' in zijn buik en moet hij proberen 'door de pijn heen te rennen'. Dat heb je er voor over als je van hardlopen houdt. Jurriaan Veth (47) wandelt op zijn sloffen door zijn royale Haagse rijtjeswoning. Er hangt een herkenbaar Amerikaanse sfeer van functionele rommeligheid, met een overvloed aan spullen, maar wars van scho ne schijn. De koffie wordt gezet met een ouderwetse percolator. De hete melk komt uit een pannetje. Op tafel staat een slierte- rig stekje. De boerderijdeur in de keuken geeft toegang tot een kindvriendelijk ga zonnetje. Temidden van al deze praktische huiselijkheid 'pingt' de computer af toe, want* het werk gaat gewoon door. Na een half leven lang werken in de New Yórkse reiswereld brengt Veth nu de provincie Zuid-Holland 'aan de man'. Herkend wordt hij niet meer. Na de aanslagen was hij op tv te zien, maar die bekendheid eb de snel weg. „Dat waren mijn fifteen minutes of fame." Geboren in Rotterdam, opgegroeid in Den Haag. Aan het eind van zijn studie voor een stage vertrokken naar New York. En daar blijven hangen, in die wereldstad die hij intens liefheeft. „Het idee was: ik blijf hier voor eeuwig. New York was mijn huis, mijn thuis. Ik was Amerikaans staats burger geworden. Ik voelde me trots en ge lukkig als ik daar liep. Het is er fijn, joviaal, gemakkelijk maar ook uitdagend. In Neder land voelde ik me een vreemde." Deson danks verruilde hij in 2005 New York voor Nederland. Een stap die mede werd ingege ven door de WTC-aanslagen. Hij en zijn vrouw Mika zaten met hun neus bovenop een cruciale periode in de wereldgeschiede nis. Ze beleefden de aanslagen van dicht bij, de felle jacht op terroristen en de twee oorlogen die daaruit voortkwamen. „Er ontstond een sfeer van 'alle moslims hebben het gedaan'. Wij relativeerden dat. Er is misschien een reden dat dit gebeurde. Ik zeg niet dat die legitiem is, maar die is er misschien wel. Het imperialistische Amerika was vooral gericht op het veilig stellen van de grondstoffen die het nodig had voor zijn eigen economie." Vooral de aanloop naar de oorlog in Irak viel hem zwaar. „Ik ontmoette mijn twee de vrouw in 2000. Ze is Japans en werkte bij de Verenigde Naties. Dat was een heel andere wereld dan die waarin ik leefde. Bij haar ging het over massavernietigingswa pens, want op die afdeling werkte ze. Hans Bik, hoofd van de VN-wapeninspecteurs in Irak, zat op dezelfde etage. Colin Powell vertelde leugens over de massavernieti gingswapens in Irak, dat wisten we. De leu gens waren een excuus om Irak binnen te vallen. Dat begon te knagen. We wilden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66