ii spectrum Zaterdag 9 juli 2011 Zo verliefd als Brazilianen op de bal zijn, zo chaotisch verloopt de voorbereiding op de sportieve krachtproef die het land wacht. Grote vertragingen, sociale onrust en torenhoge kosten achtervolgen de organisatie van het WK voetbal in 2014 en de Olympische Spelen in 2016. „Alles tot de laatste minuut uitstellen, typisch Braziliaans." door Roel Wiche illustratie CRW Dol op de bal, de rest is chaos bijna dagelijks foto's van het braakliggende terrein waar de eer ste steen van de nieuwe voetbaltempel nog steeds niet is gelegd. De uitbreiding van luchthavens, noodzakelijk om de stroom van minstens één miljoen voetbal fans op te vangen, wordt ondermijnd door grote vertragingen. En de kosten lopen met de dag op, naar duizelingwekkende be dragen die ver boven het budget liggen. Zelfs Romario, nooit een lichtend voor beeld van structuur en tegenwoordig knuf felpoliticus, sprak op z'n Romariaans van een grote schande toen hij onlangs een tournee maakte langs de speelsteden. „Ik zeg gewoon de waarheid: volgens de evan geliën keert Jezus ooit terug op aarde. Ik hoop dat hij in de komende drie jaar komt, want alleen dan is een top-WK mo gelijk." De kritiek op de Braziliaanse autoriteiten, die collectief blijven bezweren dat alles goed komt, groeit met de dag, vanuit alle lagen van de bevolking. Veel bewoners vre zen dat de astronomische investeringen lei den tot steeds hogere belastingen, zonder enige vorm van compensatie. Ze verwijzen naar de laatste keer dat Brazilië een groot sportevenement organiseerde, de Pan Ame rikaanse Spelen in Rio de Janeiro (2007). Sportief een groot succes, financieel een rampenfilm. Het oorspronkelijke budget was 125 miljoen euro, maar de uiteindelij ke kosten waren volgens sommige rappor tages liefst tien keer hoger. Allemaal het ge volg van typisch Braziliaanse ziektes: cor ruptie, gebrekkige planning en zwaktes in de organisatie. Dezelfde financiële explosie dreigt nu ook bij de ambitieuze tweetrapsraket 2014-2016. Volgens de gezaghebbende krant Folha de Sao Paulo zijn alleen al de kosten voor de twaalf WK-arena's de afge lopen twee jaar met 56 procent gestegen, tot 3 miljard euro. Critici vrezen dat Mara- cana, het machtige colosseum in Rio dat een grondige make-over krijgt, voor zowel de WK-finale als de Spelen, in het huidige werktempo pas in het jaar 2038 af is. Onderzoekers vrezen een sneeuwbaleffect, waarvoor Brazilië een hoge prijs moet beta len. „Als je moet bouwen tegen de deadli ne, rijzen de kosten steeds verder de pan uit. Dat is typerend voor dit soort mega- evenementen", meent Victor Matheson, een Amerikaanse econoom die veel publi ceert over de impact van grote spektakels op het organiserende land. „Dat zie je niet alleen bij de Brazilianen, maar ook bij de Spelen van Peking en zelfs Londen. De grootste zorg is echter dat Brazilië zoveel negatieve publiciteit krijgt, dat potentiële bezoekers zeggen: 'dat land is er niet klaar voor, ik heb geen trek in die trip'. Ze zijn gewoon bang dat die half afgemaakte pro jecten hen te veel ellende gaan bezorgen." En dan is er nog iets dat altijd sluimert in de onpeilbare, immense mozaïek die Brazi lië heet: sociale onrust. Hoewel 'de reus van Zuid-Amerika' een spectaculaire eco nomische groei doormaakt, blijven crimi naliteit en tegenstellingen tussen de bevol kingsklassen ontluisterend groot. In Rio de Janeiro, het brandpunt in zowel 2014 als 2016, woedt al decennia een bloedige oor log tussen het leger en de drugsbaronnen die de straatarme krottenwijken, de fave- la's, beheersen. Jochies van amper 12 jaar bewaken met AK-47 geweren de laborato ria waar cocaïne uit Colombia wordt ver werkt. Om de Cidade Maravilhosa - de Wonderbaarlijke Stad - weer te laten schit teren als een onweerstaanbare diva, zijn militairen met een snoeiharde veldtocht bezig om de sloppenwijken te zuiveren. Eind vorig jaar vielen liefst 5.000. soldaten Vila Cruzeiro binnen, het getto waar de ontspoorde ex-international Adriano (In- ter, AS Roma) opgroeide. Toeristen op het strand van Copacabana konden de inval live op tv volgen. Het gros van de drugsba Ook Fifa vreest Braziliaans fiasco Ook de wereldvoetbalbond Fifa heeft grote zorgen of Brazilië wel op tijd klaar is om het WK in 2014 te organiseren. Secretaris-generaal Jerome Valcke sprak eind juni tegen persbureau AFP zijn ergernis uit over de trage en gebrekkige voorbereiding. „We hebben in Brazilië nog geen stadions, geen vliegvelden en geen nationaal transportsysteem. We kunnen niet accepteren dat een accom modatie pas op het laatste moment klaar is. Dan bedoel ik twee weken of twee maanden voor het begin van het WK. Ze hebben nog veel werk te doen." Volgens Valcke is zelfs Rusland, organisator van het WK in 2018, al verder met de voorbereidingen. Eerder deelde Fifa-baas Sepp Blatter al een officiële waar schuwing uit aan de Brazilianen. zen wist de bergen in te vluchten. Voor ruim drie miljoen dollar kochten ze hun vrijheid terug bij corrupte politieagenten. Maar de strijd gaat door, met de tijd op de hielen. Twee weken geleden sloeg het le ger een grote slag: Mangueira, gelegen op een steenworp van Maracana, werd her overd op de narcoticamaffia, voor de veran dering eens zonder bloedvergieten. Het zijn dit soort horrorverhalen die bijna doen vergeten dat er maar weinig landen ter wereld zijn waar de sportbeleving zo puur en intens is als in Brazilië. Hoeveel corruptie, bureaucratie, machtsmisbruik en geweld er ook is, de Braziliaan vergeet alle zorgen als hij met zijn voeten kan jongleren. Of het nu is met een bal, een si naasappel of een sardineblikje. Ga op vrij dagnacht om half twee hardlopen rond het Lagoa Rodrigo de Freitas, het majestu euze binnenmeer van Rio, en om de too meter zie je een veldje waar tieners onder de lampen voetballen of volleyballen. De liefde voor de favoriete club is onvoor waardelijk en voor eeuwig. Je kunt zomaar een pastoor tegenkomen die je kind doopt met de naam van een baltovenaar. De grote vraag is dan ook niet of de Brazili anen het WK en de Olympische Spelen verdienen, maar of ze beseffen welk goud ze in handen hebben. „Mensen hier wach ten met alles tot de allerlaatste minuut, ty pisch Braziliaans", weet economiedocent Fernando Carvalho. „Maar de wereld hoeft zich geen zorgen te maken. Brazilië is op tijd klaar en iedereen zal een geweldige tijd hebben." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 65