spectrum 10 Op schoolreisje Je kunt zomaar een pastoor treffen, die je kind doopt met de naam van een voetballer Zaterdag 9 juli 2011 Het heeft veel weg van een schoolreisje, de ontmoeting tussen pers en koninklijke fa milie in het dorpje Tavamelle in de heuvels van Toscane. Dezelfde op gewonden spanning, dezelfde meligheid. Iedereen moet zich verzamelen bij een hotel aan de rand van het dorp, bij de snelweg. Daar in de buurt logeren ook de koninklijke beveiligers, een flinke ploeg die in wisseldiensten een oogje in het zeil houdt rond het landgoed en bij uit stapjes in de omgeving. Toeristische trek pleisters als Florence, Pisa en Siena lig gen binnen handbereik, ideaal voor een minder zonnige dag. De ijssalons zijn fa voriet bij de kleinkinderen van ko ningin Beatrix. De Rijksvoorlichtingsdienst zorgt voor vervoer. Bij Park Hotel Chian ti staan drie busjes klaar. Ook het Rijk moet op de kleintjes letten: er zijn precies evenveel stoelen be schikbaar als er persvertegenwoor digers zijn. Dat wordt passen en meten, want de cameramannen en fotografen hebben gewoontege trouw veel apparatuur en materiaal bij zich. Camera's uiteraard, maar ook keukentrapjes en statieven. Voordat de busjes wegrijden naar het iets verderop, aan de andere kant van de snelweg gelegen Rocca dei Dragoni (Italiaans voor Draken- steyn, naar Beatrix' kasteeltje in La ge Vuursche), wordt gecontroleerd of alle aanwezigen zich wel netjes van tevoren hebben aangemeld. Wie het afgelopen jaar stout is ge weest, zoals de roddelbladen Story en Privé, is niet welkom. Aangezien de fotosessie plaatsheeft op privéterrein, kunnen de Oranjes zelf bepalen wie wordt toegelaten. De 'roll call' klopt, het konvooi kan vertrekken. Tavamelle Val de Pesa merkt maar wei nig van de koninklijke aanwezigheid, de 'podere' (boerenhoeve) van ereburgeres 'Regina Beatrice' ligt op flinke afstand van het iets meer dan zevenduizend in woners tellende plaatsje, waar deze week net het jaarlijkse dorpsfeest is be gonnen. Dat is anders dan in het Oosten rijkse Lech, waar de Oranjes tijdens hun skivakantie midden in het dorp verblij ven en daar ook dagelijks rondstappen. In Tavamelle wordt al 35 jaar rust ge zocht en die is daar in voldoende mate aanwezig. Het vakantiehuis laat zich ook niet mak kelijk vinden. Hobbelend over een grind weg worden de journalisten erheen gere den. Bij het toegangshek staan ook de ca rabinieri, die een vluchtige blik werpen op de buspassagiers. Vrij rondlopen is er na aankomst niet bij. Het is niet de be doeling de hoeve in alle details in beeld te brengen. Het zwembad ligt er uitnodi gend bij, de bloemen staan in bloei, de olijfbomen geven kleur en charme, alles ziet er piekfijn uit Niet gek dus dat ko ningin Beatrix even later in een onder onsje vertelt dat ze er nog altijd met veel plezier komt Ze houdt alles goed in de gaten en ver geet niet te zeggen dat er drankjes klaar staan voor na afloop van de opnamen en het aansluitende gesprek met haar oudste zoon en schoondochter. Veel ge bruik wordt er niet van gemaakt, want na afloop van de ontmoeting is er haast om weg te komen: hoe eerder de foto's zijn verstuurd, hoe beter. Een drankje drinken is dan verloren tijd, warm weer of geen warm weer. Beatrix zal het niet erg vinden. Daardoor keert de rust eer der terug en kunnen de kleinkinderen ongestoord gaan zwemmen. STANDPLAATS door Hans Jacobs ze daarom ook zo goed in voetbal, het spel waarin intuïtie en creativiteit een pact slui ten. Vermoedelijk blinken ze daarom ook zelden uit op het terrein van de ratio: effi ciency, organisatie, discipline. In het land waar niet het hoofd, maar het hart het ritme bepaalt, is de chaos altijd na bij. „Brazilianen kunnen gewoon niet plan nen", verzucht Fernando Carvalho, leraar economie in het zuiden van Rio de Janei ro. „Het is een bijproduct van rampzalige bureaucratie en veroorzaakt enorme vertra gingen. Simpelweg omdat men te veel mensen moet raadplegen en vaak ook moet overtuigen om mee te werken." De onvoorwaardelijke liefde voor de bal en het onvermogen zaken effectief en voortvarend aan te pakken, bundelen zich wonderlijk samen in het grootste dubbel- project uit de moderne Braziliaanse ge schiedenis: de organisatie van het WK voetbal in 20t4 en de Olympische Spelen in 2016. Rijk of arm, jong of oud, blank of zwart, niemand lijkt te kunnen wachten totdat Brazilië het sportieve brandpunt van de wereld is. Maar de voorbereidingen dreigen nu al uit te lopen op een fiasco, op een inhaalrace vol gezichtsverlies. Zo liggen de bouw en de renovatie van de WK-stadions in de twaalf speelsteden hopeloos achter op schema. Amper drie jaar voor de aftrap is niet eens duidelijk waar de openingswed strijd wordt gehouden. Sao Paulo had oor spronkelijk de ouverture toegewezen ge kregen, maar in de kranten verschijnen In zijn boek De god delijke Kanarie probeert auteur August Willemsen met een anekdote uit te leggen waarom veel Brazilianen geloven dat zelfs God rond is. Een pastoor uit Sao Paulo luistert tijdens het dopen van een jongetje met één oor via zijn radio naar de klassieker Corinthians-Palmeiras. 'De naam wordt Eberval', zegt de vader van de dopeling. 'Ik doop u...', begint de pastoor, waarna hij plots gejubel in de straten hoort. De pastoor stopt, drukt zijn oor nog verder tegen de radio en raakt in extase: 1-0, doelpunt Flavio! Hij besprenkelt zijn handen met water: 'Ik doop u Flavio Eber val, in de naam van de Vader, Zoon en De Heilige Geest.' Niets, maar dan ook niets, brengt de Brazi lianen meer in vervoering dinfatebol, een woord dat overal, van de Amazone tot de Copacabana, wordt uitgesproken op een toon alsof de mooiste vrouw verleid moet worden: foet-jee-ból. 'Om de ziel van een Braziliaan te-begrijpen, moet je hem be trappen op het moment van een doel punt,' schreef Armando Nogueira, de be faamde voetbalchroniqueur uit Rio de Janeiro, die vorig jaar overleed. Een Brazili aan leeft op zijn gevoel, op zijn zintuigen, op de stand van de zon. Vermoedelijk zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64