helpen, dat is ons doel' Potje patience voor gezelligheid zeeland 123 IBsitsvaix O)-DE ZUIDSCHOR over geschiedenis buitengewoon onderwijs in Hulst nr Voorbereidingen voor aanleg van fietsroute zaterdag 9 juli 2011 baan naderde, werd Kerckhaert steeds nieuwsgieriger naar hoe het speciaal onderwijs in Hulst is be gonnen. „Niemand weet daar ei genlijk iets vanaf Ik ben op speur tocht gegaan in de archieven." De informatie stapelde zich vanzelf op, voldoende voor een boek. „Bij het schrijven kwam ik steeds meer tot de ontdekking dat ook de school zelf al die jaren 'altijd op weg naar werk' is ge weest", schrijft Kerckhaert in zijn voorwoord. „Een aaneenschake ling van activiteiten passeerde de revue: breken en bouwen, vechten om bestaansrecht, tegenslagen in casseren en successen vieren en na tuurlijk het continu vorm blijven geven aan steeds weer nieuwe on derwijsinhoudelijke ontwikkelin gen." De eerste roep om aangepast on derwijs voor moeilijk lerende kin deren klonk in de tweede helft van de jaren '30 van de vorige eeuw. Deze kinderen zaten er op school vaak voor spek en bonen bij. Ze deden niet veel meer dan al lerlei huishoudelijke klusjes. Broe ders van Huijbergen die in Hulst al lager onderwijs gaven, begon nen in 1939 speciaal onderwijs voor jongens, in een deel van de St. Willibrordusschool aan de Lan ge Bellingstraat. Zusters van Roosendaal stichtten hetzelfde jaar aan de Grote Markt een meis jesklasje. Vooral de jongens zwierven daar na over heel wat locaties, tot in 1952 een nieuwe school voor bui tengewoon lager onderwijs de deu ren opende aan de Frederik Hen driklaan. In 2960 kwamen daar ook de meisjes en 'imbeciele leer lingen'. De scheiding tussen jon gens en meisjes verdween vijftien .jaar later, in 2975, toen de school ook de huidige naam kreeg: De Brug. De al te directe term 'imbeciele leerlingen' verdween en werd ver vangen door 'zeer moeilijk lerende kinderen'. Zij verhuisden naar een nieuwe school, De Regenboog aan de Tabakstraat. De toekomst van het voortgezet bijzonder onder wijs (VSO) bleef lang onzeker, tot het VSO in 2000 zelfstandigheid verwierf Naast De Brug ontstond de Praktijkschool Hulst, met Kerck haert als eerste directeur. Met zijn boek wil Kerckhaert laten zien dat het praktijkon derwijs in veertig jaar op de kaart is gezet in de regio. Bestuurlijk valt de Praktijkschool onder scholengroep Leertij, die verder uit basisscholen bestaat. Aansluiting bij een middelbare school ligt meer voor de hand. Dat is ook wat het team, de directie, de medezeggenschapsraad en de schoolraad van de Praktijkschool willen: nauwe samenwerking en bestuurlijke fusie met het Reynae- rtcollege. Een intentieverklaring ligt al klaar voor ondertekening om dit voor elkaar te krijgen. „De samenwerking met het Reynaert- college is nu al formidabel", zegt Kerckhaert. De Praktijkschool Hulst telt op dit moment zo'n honderd kinderen bijzonder onderwijs in Hulst. foto Mark Neelemans tussen 12 en 19 jaar. Wonen aan het water in het centrum van Vlissingen Prachtige appartementen vanaf 289.000,- v.o.n. www.woneninbestevaer.nl Eeuwelinge Tanne Robijn-Kareis vond het zorgcentrum in Oostburg gezelli ger, maar geeft toe dat ze zelf 'ook veel minder kan'. foto Peter Nicolai door Wilma Valk breskens - Bewoners en personeel van woonzorgcentrum De Burght mochten Tanne Robijn-Kareis gis teren feliciteren met haar 100e ge boortedag. Voor Tanne was dat niet zo nodig: „Ik zie er heel erg te gen op. Het zal wel druk worden." Tanne Is geboren in Yerseke en kwam op haar twintigste naar Breskens: „Hier heb ik gediend bij slager De Jonge en in hotel het Wa pen van Breskens. Tijdens de ker mis mocht ik pilsjes tappen, toen nog elf voor een gulden." Tanne heeft samen met haar echt genoot Martin Robijn lang in Groe- de gewoond, het paar kreeg vijf /ATE I NAUTIC LIFESTYLE WATERSPORT kinderen: „Twee van hen zijn al overleden, mijn echtgenoot over leed al in 1969. Toen ben ik naar Oostburg verhuisd om dichter bij mijn moeder, die in De Burght woonde, te zijn. In 1982 ging ik daar zelf naar toe, maar nu zitten we al enige jaren in Breskens." In Oostburg was het gezelliger, vond Tanne. „Daar gingen we veel meer met elkaar om." „Maar dat komt ook omdat er al zoveel over leden zijn," verduidelijkt buurman Dirk Mookhoek. Tanne verzucht dat het ook aan haar ligt: „Ik kan niet veel meer, ook niet meer le zen. Met de hulp van mijn buur man speel ik iedere middag patien ce, zo maken we het nog gezellig." heikant - Waterschap Scheldestro- men begint maandag met de aan leg van de fietsroute tussen Hei kant en Sint Jansteen. Tot de bouwvakantie (25 juli) wor den voorbereidende werkzaamhe den uitgevoerd. De rest van het werk wordt daarna (vanaf 15 augus tus) aangepakt. De fietsroute, die korter en veiliger is dan de huidige verbinding, is half oktober gereed. Vooral voor schoolgaande fietsers, recreatieve fietsers, skeeleraars en wandelaars is de nieuwe route een verbetering. Langs de fietsroute, die wordt aangelegd met Europese subsidie, wordt bij wijze van uit zondering openbare ledverlichting aangebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53