9 zeeland 22 Kunstenaars maken zich zorgen over censuur 'Jongeren aan een baan Twijfels over oorzaak explosie binnenschip Laatste modesnufjes voor de hond Budget KINDERCENT JUUITJE R^l .Prokino almanak zaterdag 9 juli 2011 PRAKTIJKSCHOOL Vertrekkend directeur Karei Kerckhaert schreef boek door Wout Bareman WALSOORDEN - Zeeuws-Vlaamse beroepskunstenaars maken zich ernstig zorgen over toenemende censuur. In nauwelijks een paar maanden tijd werden twee van hen geconfronteerd met kerkbestu ren, die aanstoot" namen aan hun werk en het weigerden of wilden camoufleren. Dat gebeurde eerder deze week nog in de Sint Jansbasiliek in Oos terhout. Onderdeel van een exposi tie daar vormde een eigentijdse, transseksuele versie van Her maphrodite in het Louvre van de Hulster kunstenaar Servaas Roe- landse. De pastoor stoorde zich aan de erectie, die het beeld ver toont en stelde Roelandse voor de keus: afdekken, in een achteraf- ruimte plaatsen of weghalen. De kunstenaar koos boos voor het laat ste. Kunstenaar Luc Ingels uit Wals oorden maakte in april iets soort gelijks mee. Het plan om diens beeldengroep de Zonnebaadsters te exposeren in de tuin van basi liek in Hulst stuitte op verzet van het kerkbestuur dat de gipsen vrouwentorso's 'een stapje te ver' vond. Luc Ingels nu, namens de stichting van beroepskunstenaars AaquaArt en de nieuwe stichting BKA (be vorderen kunst en ambacht): „Jé vraagt je af waar deze hernieuwde, verstikkende moraal vandaan komt. We zijn niet ver verwijderd van Amerikaanse toestanden waar ieder scheldwoord of tepel wordt weggepiept of afgedekt." De kunstenaars vinden dat, als ge meenten of kerken een ruimte be schikbaar stellen voor exposities, die zich niet moeten bemoeien met de inhoud. Ingels: „Of wees consequent en stel géén ruimte be schikbaar." MEEST GELEZEN 1. ING eist winkelruimte bij skihal 2. Oppositie verlaat boos raad Hulst 3. Diefstal sieraden met wisseltruc TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto J s Locaties in: Zeeuws-Vlaanderen 2uld-Beveland Walcheren dagopvang buitenschoolse opvang zorgopvang gezinsbegeleiding tel: 0115-686100 www.prokino.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - Scheepvaartdeskundi gen gissen nog steeds naar de oor zaak van de explosie op het bin nenvaartschip Varia, bijna twee weken geleden in de haven van Terneuzen. Dat die werd veroor zaakt door opgehoopt kolengas uit de lading kolen noemen ze on waarschijnlijk, vooral omdat daar van in de binnenvaart geen andere voorbeelden bekend zijn. Bij de explosie raakte schipper Ge rard Eier (65) zwaargewond. Hij wordt in het Universitair Zieken huis in Gent kunstmatig in coma gehouden. In weekblad Schuttevaer wijst deskundige Dirk Schmal er- Naarmate zijn leeftijd stijgt, wordt zijn kijk op het leven zwartgallig er. De geboren Goesenaar woont al de cennialang in Terneuzen. Vroeger deed hij met veel succes in verzekerin gen, sinds zijn pensioen vult hij zijn dagen op joyeuze wijze met een ritje in zijn prachtmobiel, een praatje hier, een praatje daar en wekelijks en kele malen een goed glas met vrien door Eugène Verstraeten Als je in een schoolgids roept dat geen leerling de school verlaat zon der een passende leer plaats, dan is dat nogal gedurfd. „Ja, maar dat maken we ook echt waar", stelt directeur Karei Kerck haert van de Praktijkschool in Hulst met enige trots. „Ondanks de economische crisis plaatsen we nog steeds al onze leerlingen bij bedrijven. En niet voor een paar maanden, maar voor vast werk." Na veertig dienstjaren gaat Kerck haert met pensioen. Gisteravond nam hij afscheid van zijn collega's, met een grote verras sing. Iedereen kreeg een fraai boek over de geschiedenis van het bui tengewoon onderwijs in Hulst. Kerckhaert heeft er de afgelopen maanden in het geheim aan ge werkt. Slechts een handjevol men sen wist ervan. Vandaag krijgt nog een aantal goede bekenden en rela ties het boek per post in hun brie venbus. 'Altijd op weg naar werk' heet het. Kerckhaert: „Dat is pre cies de doelstelling van onze school. We leiden niet op voor di ploma's, maar om jongeren aan een baan te helpen." Naarmate het einde van zijn loop- op dat bij kolenbroei methaangas, CO2, koolmonoxide, waterstof en warmte vrijkomen. Waterstof en methaangas stijgen op. Schmal, die in 1987 promoveerde op een onderzoek naar broei in geïmpor teerde kolen, acht het dan ook on waarschijnlijk dat het gas zich bui ten het ruim zo diep in het voor schip kon ophopen. Een andere le zing is dat in het voorschip gaso- lie- of verfdampen zijn vrijgeko men. De gasolietank met 2000 li ter was in elk geval zwaar bescha digd. De waterpolitie acht de kans klein dat de werkelijke oorzaak nog kan worden achterhaald. De ravage aan boord maakte grondig onderzoek bijna onmogelijk. Kerckhaert werd, naarmate het einde van zijn loopbaan naderde, steeds nieuwsgieriger naar het ontstaan van het Tip? redactie@pzc.nl den. Deze week echter lieten zijn vrienden het afweten. Met de ziel on der de arm stapte hij een ander hore- ca-etablissement in de stad in, waar het ook akelig leeg was. Hij bestelde een borrel en voegde de kastelein toe: „Het heeft allemaal te maken met die PGB." Het Persoonsgebonden Budget? „Nee", zei de man somber: „De persoonsgebonden borrel." BOERENHOL - Geen Tupperware, geen lingerie en geen kookwork- shop, maar een party voor de hond met de laatste snufjes zon der welke deze mensenvriend niet meer kan leven. De Country Dog in Boerenhol was gisteravond een druk bezoch te hondenparty. De nieuwste out- doormode voor de hond werd ge toond. „Geen showkleding," aldus Ingrid Faas van Country Dog. „Al leen nuttige dingen zoals een bad jas waarin de hond na een trai ning kan afkoelen en schoon en droog mee naar huis gaat. Zonne brillen, schoenen en - helemaal trendy - een rugzak. Mensen wil len steeds meer dat de hond tij dens het uitlaten meewerkt. Zo kan hij zijn eigen drinken dragen." Honden met een rugzak, een koeltejas, koelband of een badjas (rechts) op de hondenparty in Boerenhol. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52