41 binnenland Staatssecretaris Zijlstra: topsalaris in de cultuursector kan omlaag T@©S a Peijs leidt commissie afhandeling misbruik Kleding blijvend duurder Politie is op zoek naar beelden van bouw rampstadion FC Twente zaterdag 9 juli 2011 wsg^gesmsssassss^s^msssss^sgs^^smis^sm m s a mus v. t m -imm -"«■ v^sgsmm pi i ji B.B. King opent North Sea Jazz MIDDELBURG - Karla Peijs, commis saris van de koningin-in Zeeland, wordt voorzitter van de commis sie die toeziet op de afhandeling van schadevergoedingen aan slachtoffers van misbruik binnen de katholieke kerk. Peijs bracht de fractievoorzitters in Provinciale Staten gisteren op de hoogte van het feit dat ze voor de ze taak was gevraagd. Die zagen geen bezwaren in deze nieuwe nevenfunctie, omdat die volgens hen niet haaks staat op de belangen van de provincie Zee land. AMSTERDAM - Kleding wordt flink duurder. Door de stijgende katoen- prijzen en de hogere lonen in Chi nese fabrieken gaat de prijs blij vend omhoog. China is de bron van circa dertig procent van de kle ding in Nederland. Van 2005 tot 2010 zijn de lonen in het land met 89 procent gestegen. „We zullen flirike prijsstijgingen zien", zegt Matthijs Crietee van Modint, brancheorganisatie voor de kle- dingleveranciers. „Het is voor con sumenten goed om daarmee reke ning te houden." De kledingprij- zen zijn de laatste 15 jaar gedaald, in weerwil van de stijgende infla tie. In 1996 was kleding zo'n vier procent duurder dan in 2010. Nike heeft al aangekondigd de prijzen te verhogen wegens de hogere kos ten. H8cM houdt de prijzen laag, maar moest hierdoor een winstval incasseren. Volgens Crietee duurt het anderhalfjaar eer de hogere ka- toenprijs doorwerkt in die van kle ding. Die prijs stijgt al sinds eind 2010 en was in maart op het hoog tepunt: vier keer zo hoog als in 2006. Peter Beringer van Retail Ma nagement Center stelt dat modeke tens er alles aan doen om hogere prijzen te voorkomen. ROTTERDAM - Blueslegende B.B. King treedt vrij dag op tijdens het North Sea Jazz Festival in Rot terdam. Het driedaagse, internationaal vermaar de jazzfestival opende gisteren in Ahoy de poor ten voor zijn 36e editie. Op de eerste festivaldag stonden ook onder andere Esperanza Spalding, Randy Brecker en Paul Simon op het podium. Prince begon in de late uurtjes aan zijn eerste van drie optredens op NSJ. foto Paul Bergen/ANP DEN HAAG - Het salaris van top functionarissen in de cultuursec tor kan lager. Dat heeft staatssecre taris Halbe Zijlstra (Cultuur) giste ren aan de Tweede Kamer geschre ven. In de wet geldt een bezoldigings maximum van 223.666 euro (sala ris, onkosten en pensioen) voor topfunctionarissen in de publieke en semipublieke sector. Diezelfde wet biedt ook de mogelijkheid om per sector een lager maximum dan de wettelijke norm vast te stellen. In de cultuurbranche wil de WD-bewindsman dat doen per 1 januari 2013. Zijlstra baseert zijn plan op een on derzoek van bureau Berenschot naar de bezoldiging van topfunc tionarissen in de culturele sector. Daaruit blijkt dat geen enkele in stelling meer uitbetaalt dan het be zoldigingsmaximum. „De bezoldi ging van een groot deel van de be stuurders ligt in 2009 zelfs ver van die norm af', aldus Zijlstra. Door deze resultaten meent hij dat het reëel is om voor de cultuur sector een lager maximum in te voeren. „Omdat de cultuursector zeer divers is, zal ik waarschijnlijk per deelsector differentiatie toepas sen, in overleg met het veld." Volgens Zijlstra heeft de coalitie ge probeerd de verhoging van de btw in de kunstsector niet door te la ten gaan, omdat het plan het ge wenste cultureel ondernemer schap in de wielen kan rijden. Het 'repareren' van het plan is echter niet gelukt, omdat er geen finan ciële dekking werd gevonden. Zijlstra zei dit gisteren in een inter view met NRC Handelsblad. „De btw-verhoging heeft mij niet geholpen. Ik snap heel goed dat er in de kunstsector met scepsis naar is gekeken", aldus de bewindsman. Bij het opstellen van het regeerak koord kozen de opstellers ervoor de btw voor podiumkunsten te verhogen van 6 naar 19 procent. „Dit was niet de meest voldragen maatregel uit het regeerakkoord", erkent de staatssecretaris. Cultureel centrum De Melkweg in. Amsterdam neemt Zijlstra sinds gisteren op de hak in een mini-ex positie. De bewindsman is de hoofdper soon van de twee maanden duren de tentoonstelling die ingaat op 'de omstreden beleidsvisie van een van de meest besproken politici van Nederland'. Bezoekers zien on der andere de favoriete boeken van Zijlstra, zoals De Da Vinei Co de van Dan Brown. Aan de muur hangen fragmenten van websites van opleidingen die Zijlstra heeft gevolgd, zoals de op leiding Marketing aan de Hanzeho geschool in Groningen. „Commer ce is waar het om draait", citeert De Melkweg die website. PAUL KUSTERS of er sprake is van een strafbaar feit, verwijtbaarheid of opzet bij het bouwongeval. Mensen die beel den of tips hebben, kunnen deze via Twitter en de site van de poli tie doorsturen of uploaden. „Al lij ken beelden soms heel gewoon, voor ons kan er mogelijk cruciale informatie in zitten", beklemtoont de politie. Het onderzoek naar het instorten van het dak gaat vermoe delijk nog weken duren. Dat heeft een woordvoerster van het Open baar Ministerie Zwolle gisteren la ten weten. „Het is een gecompli ceerd onderzoek", stelt ze. „Dat is geen kwestie van dagen, maar meer van weken of zelfs maan den." Voorzitter Joop Munsterman van FC Twente heeft nog geen idee wat precies de gevolgen van het ongeval zijn voor de voetbalploeg en voor de afbouw van het sta dion. Hij benadrukte gisteren dat op de bouw geen tijdsdruk stond. De Bouwcombinatie Grolsch Ves te, die bezig is met de uitbreiding van het stadion, liet weten 'verbijs- cF terd' te zijn door het ongeluk. ENSCHEDE - De politie Twente zoekt foto's en filmbeelden van de constructie van de tribune in het stadion van FC Twente, waarvan het dak donderdag instortte. Dat heeft een woordvoerster gemeld. Een eerdere oproep van de politie zorgde voor een stroom van film pjes en foto's van vooral het sta dion en de omgeving tijdens en na het ongeval. „We krijgen al heel veel recent materiaal binnen", al- dus de zegsvrouw. „Maar we zoe ken ook heel specifiek iets ouder materiaal." De politie onderzoekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4