Veere loopt standbeeld 21 zeeland Provincie houdt Thermphos kort Johnny iêëêêèèssêbb De krant 6 weken voor 18 euro! GEROMMEL 2002 wêèigm zaterdag 9 juli 2011 Het is weer Tour de Fran ce, de jaarlijkse hoog mis van het wielren nen en al jaren een van mijn favoriete evenementen om naar te kijken. Als dan een kerel uit Yerseke hoge ogen gooit door leider te worden in het bergklasse- ment, dan kan ik dat niet onge merkt voorbij laten gaan. „Een Zeeuw is 'King of Mountains'ju belde Gert Jacobs in het RTL pro gramma Tour du Jour, en hij liet in een muzikale ode Danny Vera 'Johnny Be Goode' van Chuck Ber ry de huiskamer binnenknallen. Maar ook bij Vive le Vélo op de Belgische televisie en bij de Avondetappe van Mart Smeets stak men de loftrompet voor Hoo- gerland. Het is toch ook wat, een vent uit de polder die aan de lei ding staat van het bergklassement in de grootste wielerwedstrijd ter wereld en daardoor nu de felbe geerde bolletjestrui mag aantrek ken. In het Omroep Zeeland pro gramma 'Met je kop in de Wind' dat laatst werd uitgezonden kon je in een portret van Hoogerland de Yersekenaar zien trainen in COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00-.12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na2ö) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Woonplaats De enige supermarkt in Veere gaat eind 2002 voorgoed dicht. De zaak aan de Markt is te klein en niet rendabel. Tien jaar is er ge praat over een nieuwe vestiging. Uitbreiding was niet mogelijk. Een nieuwbouwplan voor een winkel met daarboven woningen aan het Oranjeplein was te duur voor de ondernemer. Nog steeds heeft Veere geen eigen super. het Zeeuwse. Zijn training: 20 keer achter elkaar de Postbrug over het Kanaal door Zuid-Beve land oprijden om het klimmen te oefenen. Het moet ons toch alle maal moraal geven dat je met het trainen op zo'n brug de bolletjes trui kan halen. Misschien dat ik eens wat vaker de brug bij Sluis kil moet nemen. We moeten ons natuurlijk geen illusies maken, hij doet er veel meer voor, hij staat bij de volgers niet voor niets be kend als trainingsbeest. Ik had dan ook verwacht dat hij van oor tot oor zou glunderen toen hij donderdag de bolletjestrui kreeg aangemeten. Zo'n huldiging is toch loon naar werken. Hij stond er echter wat schuchter bij met slechts een minzame lach op het gelaat. Was het vermoeidheid of voelde hij zich wat opgelaten? Dat laatste zou ik me namelijk wel voelen met die twee bolletjesmis sen aan iedere wang. Heeft u ze al gezien? Miss Boule et Boule. Ze hebben afschuwelijke jurken aan, maar schone madammen zijn het Ik zou er in ieder geval heel hard een berg voor op fietsen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 2004 De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland (nu Muziekpodium Zee land verhuist van de Kloveniersdoelen in Middelburg naar de Grote Kerk in Veere. Omwonenden komen in verzet tegen geluidsoverlast van concerten. Ideeën om een 'geluidsdichte doos', of geluidsdichte zolder in de kerk te bouwen stuiten op weerstand. De Rijksgebou wendienst laat nu alle kieren en gaten dichten. door Henk Postma veere - Hij had het boegbeeld moe ten worden van het stadje Veere: de Vader des Vaderlands, op een sokkel bij de Campveersche Toren, uitkijkend over het Veerse Meer. Maar Veere is het standbeeld mis gelopen. De Willem de Eerste Her inneringsstichting, die het gratis wilde plaatsen, weigert nog langer met de Veerenaren te praten. Die hadden het beeld in dank willen aanvaarden, maar niet op die plek. Ze droegen andere locaties aan. Dat viel niet in goede aarde. De stichting wees elk overleg over een alternatief van de hand. „Laat ze ons niet langer lastig vallen", zegt de voorzitter, prof dr. C. A. Tamse, „We hebben wel wat anders te doen." Veere zou een kopie krijgen van een 3,5 meter hoog standbeeld dat in Willemstad op Curasao staat, volgens Tamse 'een topbeeld van hoge kwaliteit'. Zijn stichting, die beschikt over een ruim legaat, wil dat beeld in Nederland laten restau reren, en er dan meteen een twee de versie van laten gieten. De Her inneringsstichting richtte elders al diverse monumenten op ter nage dachtenis aan de Prins van Oranje, onder meer in Delft, Leiden en Dil lenburg. Komend jaar worden in de Middelburgse Abdij plaquettes aangebracht. Veere kwam in aanmerking omdat de Vader des Vaderlands vele spe ciale banden met het stadje had. De Herinneringsstichting vindt dat het standbeeld per se bij de Campveersche Toren moet komen omdat de Prins daar zijn huwelijks- maal nuttigde. „We kiezen altijd voor een gedenkteken op een speci fiek historische plek", licht voorzit ter Tamse toe. Maar tijdens 'afstem mingsoverleg' zetten vertegenwoor digers van de Stadsraad en Stich ting Veere de voet dwars. „De Campveersche Toren is de slechts denkbare plek", oordeelt voorzitter Jan de Wilde van de Stichting Veere. Allereerst, die plek is al bezet. Er staan daar historische kanonnen. Onlangs nog zijn die door de Stich ting Veere in oude luister hersteld. „Mensen laten zich daar fotografe ren, kinderen spelen er graag, kort om iedereen vindt het leuk", zegt De Wilde. En 'dat Willem van Oranje in de Campveersche Toren heeft gegeten, is nog geen reden om hem daar dan maar met de rug naartoe te zetten, starend over het Veerse Meer'. Historisch onjuist ook, vinden ze in Veere. Want hoe innig de Vader des Vaderlands ook met Veere is verbonden, een zee man was hij niet. „Er is daar soowieso veel te weinig ruimte voor zo'n hoog beeld", zegt De Wilde, „Wil je het goed bekij ken dan moet je er omheen lopen. Maar het is daar onmogelijk om voldoende afstand te nemen." Daarom opperden de Veerenaren het idee om het beeld op het Oran jeplein te zettea Maar dat lijkt prof. dr. C. A. Tamse niet erg net jes. „Je hebt daar ook toiletten", schampert hij, „Slaat hij een pleefi guur." Burgemeester Rob van der Zwaag liep zich nog het vuur uit de slof fen om de strijdende partijen 'langs de weg van de stille diploma tie' nader tot elkaar te brengen. Maar dat lukte niet. Wel kreeg hij de Veerenaren 'in grote eendracht' warm voor een plek op de Kaai, bij de ingang van de Markt. „Histo risch juist ook, hebben onze des kundigen bevestigd. Er stonden daar kantoren waar de inkomsten van de Nassau-domeinen werden geïnd. En het is vlak bij het stad huis, waar zich rond de Oranjes be langrijke gebeurtenissen hebben af gespeeld. Er is daar ook zicht op de Campveersche Toren, en je kan er omheen lopen." Maar helaas, de Willem de Eerste Herinnerings stichting gaf geen krimp, ook niet na herhaaldelijk telefonisch over leg. „Ze wilden nog geen millime ter bewegen", stelt Van der Zwaag teleurgesteld vast. In de ogen van de Herinneringsstichting zijn de fv'tj YTfV.v: middelburg - Thermphos voelt zich te streng aangepakt door de provincie. De fosforproducent in Vlissingen-Oost heeft het dagelijks provinciebestuur gevraagd of het niet wat minder kan. Het ant woord was duidelijk, vertelde gede puteerde Ben de Reu (PvdA, mi lieu) gisteren in de Staten: neen. De verongelijktheid bij Thermp hos over de manier waarop de pro vincie de naleving van de milieure gels controleert en overtredingen bestraft, wordt ingegeven door de constatering dat andere bedrijven minder nadrukkelijk in de gaten worden gehouden. De Reu: „Als er aanleiding voor is, zullen we ook bij andere bedrijven ver scherpt toezicht toepassen." Hij maakte die opmerking bij de behandeling van het rapport van de commissie-Mans over Thermp hos. Het vorige dagelijks provincie bestuur reageerde vijf maanden ge leden als door een wesp gestoken op de conclusies van Mans en de zijnen. De Reu maakte duidelijk dat de nieuw aangetreden ploeg ge deputeerden daar genuanceerder naar kijkt. Welke conclusie wél wordt onderschreven en welke niet, liet hij in het midden. „We zijn het er in elk geval over eens dat het in de toekomst beter moet." En daarmee vatte hij de opvattin gen in de Staten over de gang van zaken rond Thermphos handzaam samen. De Reu en zijn collega-gedeputeer de George van Heukelom (SGP, handhaving) vertelden dat de pro vincie nog steeds bezig is de juiste positie ten opzichte van Thermp hos te bepalen. Van Heukelom: „We houden ze kort op de kar, maar we moeten wel in gesprek blijven." De Reu wees erop dat in Europese milieu-eisen wordt uitgegaan van de best beschikbare techniek. „Daar gaan we bij Thermphos ook aan houden. En als dat een investe ring vergt van 200 a 300 miljoen euro, zeggen we: nou en? Mocht zo'n investering leiden tot banen verlies of een dreigend faillisse ment, dan gaan' we eerst praten. En daarna zeggen we: nou en?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2