241 zeeland Bieb en Scoop samen sterker Wrak Serpent laat zich Ook vieze verhalen weten te ontroeren De Grevelingen heeft een nieuwe duikattractie van formaat: een 60 meter lang schip is bij Scharendijke afgezonken. Buitenconcert Beachboom genieten van buitenkoken... ...met outdoorchef barbeques Dode in Ritthem Befaamde pianist Igor Roma treedt op in kerk Veere zaterdag 9 juli 2011 SAMENWONEN Verhuizing in juni 2012 door Edith Ramakers middelburg - De Zeeuwse Biblio theek (ZB) en onderzoeksinstituut Scoop hebben een eenmalige pro vinciale subsidie gekregen van 480.000 euro. Daarmee wordt de bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg verbouwd, heringe richt en geschikt gemaakt om bei de organisaties in te huisvesten. ZB-directeur Ton Brandenbarg: „We gaan samenwonen om de Zeeuwse samenleving beter te kun nen informeren over alles wat er gaande is in Zeeland, als een groot kennis- en informatieplatform." De provincie was bereid de twee instellingen te subsidiëren omdat de ZB en Scoop elk 180.000 euro bezuinigen op hun budget. „De huisvestingskosten zijn lager en de samenwerking levert ons forse winst op. We gebruiken dat geld om de digitale informatie te orde nen. De klant kan straks voor veel meer vragen dan voorheen bij ons terecht. We hoeven dan niet naar een boek te verwijzen, maar naar een pakket waar alles over een on derwerp vooral digitaal is gerang schikt", zegt Brandenbarg. Brandenbarg blijft in de nieuwe sa menstelling directeur van de ZB en Dick van den Bout blijft direc teur van Scoop. In 2009 kregen beide organisaties te maken met een bezuiniging van het overheidsbudget van gezamen lijk 2 miljoen euró. Vanaf dat mo ment keken de ZB en Scoop naar partners om mee te gaan samen werken en kwamen bij elkaar uit. Van den Bout: „Straks kunnen we met nog meer partners samenwer ken die een rol spelen in de infor matievoorziening en die de Zeeuw se vraagstukken breed onder de aandacht brengen. We denken aan de PZC, maar ook aan onderwijs instellingen of maatschappelijk ge oriënteerde instellingen." De verhuizing wordt in juni vol gend jaar verwacht. door Rolf Bosboom Een ontmoeting op de Ant werpse kaai, daar begint het mee. Daar zit Grote Gust, een man die de verteller 'van haar noch pluimen' kent, maar die hem uitnodigt een fles wijn te delen. Grote Gust, 'een grave gast', heeft een bijzonder verhaal. Het is de inleiding tot het meesle pende relaas Vieze Verol Tjes, dat Geert Hautekiet tijdens het Vlis- singse festival Onderstroom in de Zware Plaatwerkerij brengt. De ver telling is gevat in - smakelijk Vlaamse - woorden, maar ook in muziek, voortgebracht door inge nieuze, zelfgeknutselde instrumen ten die namen dragen als dildobas en klarkomium. Waarmee de toon is gezet. Haute kiet verhaalt over 'zaken die soms zó schoon zijn dat het daglicht ze niet mag zien'. Uiteraard met eroti sche scènes vol vleselijke details, maar ook met plastische passages over onder meer oorsmeer, borst- haarklitten en de paringstijd van een neushoorn. ERASMUS- PARK WWW.ERASMUSPARK-GOES.NL LE SERPENT door Marcel Modde ONDERSTROOM Vieze Verol Tjes Door: Compagnie KAiETi Voorstelling in kader van festival Onderstroom Gezien: vrijdag 8 juli, Zware Plaat werkerij, Vlissingen Met recht vieze verhaaltjes, kun je dus zeggen, maar toch is het aller minst platvloers. Hautekiet weet zijn gehoor moeiteloos anderhalf uur lang te boeien met een verhaal dat uiteindelijk vooral poëtisch is. En ontroerend. De kracht van Vieze Verol Tjes zit in de vertelkunst, maar ook in de prachtige manier waarop taal en klank samenkomen. Het wonder bare klankorkest van Hautekiet is een feest om te horen én te zien. Zelfs gitaarspelen op een tennis racket blijkt mogelijk. 'Vieze Verol Tjes' is vanavond ook nog te zien op Onderstroom, om 20.30 uur in de Zware Plaatwerkerij in Vlissingen De oude Franse kolen- vaarder Le Serpent heeft gisteren een laat ste rustplaats gevonden op de bodem van de Grevelingen. Alleen niet helemaal op de plek waar de initiatiefnemers van het project het wrak hadden bedacht. Even was het betonnen schip zelfs zoek, maar aan het eind van de middag gaf de Serpent zichzelf als nog prijs. Tot groot genoegen van vele dui kers die op de dijk achter het Scha- rendijkse duikcentrum De Rabbe laar getuige waren van het histori sche moment. Want zo durft pro jectleider Gerius van Woudenberg van Rijkswaterstaat het afzinken van het in 1920 gebouwde schip ge rust te noemen. De Serpent is im mers uniek in zijn soort. Van dit type, volledig uit dubbelwandig be ton opgebouwd, bestaat er name lijk niet één meer op de wereld. Een flirt van een Franse stichting die waakt over het nationaal mari tiem erfgoed, kon een zeegraf niet meer tegenhouden. De optie om de Serpent een museale bestem ming te geven, bleek al snel ir reëel. En dus schaart een aanzienlijke vertegenwoordiging duikend Ne derland en België op bootjes en dijk samen 'om er bij te zijn' wan neer het eerste schip dat in op dracht van duikbond NOB en Bas Mathijssen van De Rabbelaar naar de bodem wordt gejaagd. Het 'persmomentje' aan boord van de In prijs verlaagd! De Serpent blaast z'n laatste adem uit en zakt naar de bodem van de Greve lingen. Daar gaat het ruim zestig meter lange betonnen wrak op 26 meter diepte dienst doen als bijzonder duikobject. Serpent wordt resoluut beëindigd met het openzetten van de kra nen. Aannemer Timmerman pompt met 2200 liter per uur de gereinigde ruimen van de oude ko- lenvaarder vol Grevelingenwater. Na luttele minuten begint het OVEZANDE, Pastoor Fransestraat Goed onderhouden vrijstaande woning (1975) met grote 11 meter lange garage. De woning heeft een verzorgde omsloten tuin op het westen. Privacy gegarandeerd! perceel: 360 m2 inhoud: 325 m3 Vraagprijs C 259.000,— k.k. VVl akelaars Frans den Hollanderlaan 18, 4461 HN Goes tel. (0113) 27 04 06 www.koophuis.nl schip naar rechts over te hellen. Al lemaal snel van boord dus, maar niet voordat Van Woudenberg en NOB-bestuurder Hennie Elshof in een plechtige handeling de Zeeuw se vlag hebben gestreken ('die mag niet mee ten onder gaan') en aagtekerke - Het leerlingenorkest Artemis en brassband Apollo uit Domburg geven vanavond een concert op het Dorpsplein van Aagtekerke. De muzikale avond in de buiten lucht staat onder leiding van Patri cia Geertse. Het concert in Aagtekerke begint om 19.30 uur. scharendijke - Het jaarlijkse dan- ce-evenement Beachboom heeft dit jaar de Nederlandse Hartstich ting uitgekozen als goed doel. The ma van Beachboom 2011 is 'heart beat'. Beachboom wordt zaterdag 13 augustus gehouden op een land-, tong van de Brouwersdam, de plek waar ook Concert at Sea plaats vindt. Slotact dit jaar is dj Secret Cinema. www.beachboom.com www.binnenuit.nl www.binnenuit.nl ritthem - In de Lambrechtsen- straat in Ritthem is gistermiddag een vrouw dood aangetroffen in een woning. Omdat er een ver moeden bestond van verdachte omstandigheden nam de politie poolshoogte. Uit onderzoek bleek echter dat de vrouw door een on gelukkige samenloop van omstan digheden tijdens het eten is overle den. Ze was moeder van drie kin deren. veere - Op uitnodiging van Mu- ziekpodium Zeeland treedt de be faamde Italiaanse pianist Igor Ro ma morgen op in de Grote Kerk in Veere. Het concert begint om 15.30 uur. Igor Roma studeerde in Imola en Vicenza bij onder anderen Lazar Berman. In 1996 won hij met over macht de driejaarlijkse Internatio nale Franz Liszt Competitie in Utrecht. Dat was het begin van een internationale carrière, die hem over de hele wereld bekendheid heeft bezorgd. Zijn repertoire is inmiddels zeer veelzijdig. Het concert morgen in Veere staat echter geheel in het te ken van het werk van Liszt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24