Een historisch verhaal 9 221 zeeland VERHUIZEN MET ZORG! Boek belicht inzet RAF bij Slag om de Schelde Brandweerkazerne Koudekerke verbouwd 0118 61 26 69 monDidLmouERs MUSEUMGLOOIING Tuin van Polderhuis in Westkapelle opgesierd met KINDERCENTI JUUITJE RUM Prokino Het OdyZee College feliciteert al haar geslaagden! Directeur van mytylschool Goes: veiligheid zwembad niet in geding zaterdag 9 juli 2011 www.pzc.nl Waar naar toe voor een avondje uit? Kijk op www.pzc.nl/uit voor muziek, theater en films. door Carla van de Merbel ARNEMUIDEN - In het restaurant op vliegveld Midden-Zeeland bij Ar- nemuiden is gisteren het boek De RAF tijdens de Slag om de Schelde gepresenteerd. Het is geschreven door Corstiaan Prince. Het officiële eerste exemplaar van het boek werd gisteren met de Spitfire van de Koninklijke Lucht macht Historische Vlucht naar vliegveld Midden-Zeeland ge bracht. Het werd in ontvangst ge nomen door Chris Lorraine, oud-RAF-vlieger, directeur van de Militaire Luchtvaart Autoriteit en voorzitter van de Royal Air Force Association Amsterdam. Corstiaan Prince (Zierikzee, 1980) is militair historicus. Hij voltooide in de zomer van 2009 zijn master militaire geschiedenis aan de Uni versiteit van Amsterdam. Hij is vooral geïnteresseerd in de twee wereldoorlogen en de Nederland se militaire geschiedenis. Prince beschrijft in 'De RAF tij dens de Slag om de Schelde' de in zet van de Royal Air Force tijdens de Slag om de Schelde in het na jaar van 1944 en geeft de geallieer de luchtmacht daarmee de aan dacht die hij verdient. Het boek be vat veel kaarten en foto's. De RAF tijdens de Slag om de Schelde - Corstiaan Prince, uitgave stichting Wings to Victory, prijs 9,95 euro, te koop in boekhandels en musea. Zie ook het weblog Zeeland Ce- boekt op www.pzc.nl. door Annemarie Zevenbergen KOUDEKERKE - De verbouwing van de brandweerkazerne in Koudeker ke kan na de zomervakantie begin nen. De Veerse gemeenteraad ging deze week akkoord met de verbou- wingskosten van ruim twee ton. De huidige kazerne heeft achter stallig onderhoud en voldoet niet meer aan de eisen. Vorig jaar be sloot de gemeente al dat nieuw bouw aan de Braamweg niet lan ger aan de orde was. Omdat er op de huidige plek ruimte is voor uit breiding en aanpassing en vanwe ge de geringere kosten van verbou wing is gekozen voor het opknap pen van de kazerne. De kazerne heeft bovendien een centrale ligging in de kern en is daardoor goed bereikbaar voor de vrijwilligers. De kazerne is dan ook een van de snelste in Zeeland. Koudekerke doet tevens mee aan een regionale pilot om gebruik te maken van kleinere voertuigen bij brandbestrijding. In Koudekerke komt ook zo'n kleiner voertuig, met een bemanning van vier in plaats van zes. De raad ging tevens akkoord met de aanschaf van zo'n brandweerwagen. Dat is overigens onlosmakelijk met de verbouwing verbonden, omdat de kazerne na de opknapbeurt geen ruimte meer heeft voor de huidige grotere tank autospuit. De nieuwe brandweer wagen heeft een nieuw blussys teem met drukluchtschuim. De brandweerauto wordt mogelijk ook ingezet voor medische hulp verlening. Bijvoorbeeld als First Responder bij meldingen van re animatie. Het huidige voertuig van Koudekerke gaat naar Serooskerke. De tankautospuit blijft daar wel in functie, als reservevoertuig, in de verhuur aan trainingscentrum Vlis- singen en voor oefenavonden en wedstrijden van de jeugdbrand- Het museumdijkje in de tuin van het Polderhuis in Westkapelle is het puntje op de i bij de Libertybrug. Een eerbetoon en herinne ring in stenen. door Annemarie Zevenbergen Bij zonsondergang en in de ochtend herinneren wij hen. De tekst staat - in het Engels - gegraveerd in de herdenkingssteen, gevat in de museumglooiing die sinds vrij dag de tuin van het Westkapelse dijk- en oorlogsmuseum Het Pol derhuis siert. Een herinnering aan alle levens die verloren gingen in oktober en november 1944. Maar de museumdijk is meer. Het is ook een eerbetoon aan iedereen die hielp met dijkdichting en wederop bouw. Van dorpsbewoner tot steenzetter. Een eerbetoon aan de veerkracht en levenslust van een ieder die een helpende hand toe stak nadat de geallieerden in 1944 de dijk lieten springen voor de mi litaire operatie Infatuate. Daarmee werd de bevrijding van Walcheren ingeluid. Maar de tol die het dijk1 dorp daarvoor moest betalen was hoog. De kersverse museumglooiing ver telt ook het verhaal van de dijken bij Westkapelle. Dijken gemaakt van stoere brokken als de Vil voordse stenen, basalt en graniet- blokken. Door mensenhanden aan gelegde constructies die het zeewa ter moesten stoppen in plaats van de natuurlijke kering van strand en duinen. Overigens is de Westka pelse zeedijk al eeuwen wereldbe roemd. Ada van Hoof van het Pol derhuis weet dat koning Willem de Tweede de dijk in de negentien de eeuw al met een bezoek vereer de. „Het is waarschijnlijk een van de eerste door mensenhanden aan gelegde zeewering. Dat maakte de dijk wijd en zijd bekend." Infatua te gaf de dijk na de oorlog vervol gens een permanente plaats in de geschiedenis en in de herinnering van talloze mensen in Zeeland maar ook ver daarbuiten. Het dijkje aan de voet van de Li bertybrug werd in twee weken tijd aangelegd door het projectbu reau Zeeweringen, dat onlangs de dijkversterking van de Westkapel se dijk afrondde. Leo Wisse van het projectbureau: „De dijk brengt de historie van dijkbouw in beeld. We hebben deze opgebouwd uit drie steensoorten. De Vilvoordse steen, granietblokken en basalt. De Vilvoordse steen is een grillig gevormde natuursteen, ook wel schapenkop genoemd vanwege de vorm en witte kleur." Probleem bij deze steen, die al sinds 1800 Locaties in: Zeeuws-Vlaanderen Zuid-BevelarxJ Walcheren dagopvang buitenschoolse opvang 2orgopvang gezinsbegeleiding tel: 0115-686100 www.prokino.nl ODf SCHOOL COLLEGE REC-4 school voor s.o. en v.s.o. Oostmolenweg 79 4481 PM Kloetinge www.odyzee.nl door Luc Oggel GOES - De dwangsom die de pro vincie aan mytylschool De Sprien- ke in Goes heeft opgelegd vanwe ge overtreding van de Wet hygië ne en veiligheid badinrichtingen en zwemgelegenheden is buiten proporties. Dat vindt Sprienke-di- recteur Peter Hofstede. Hofstede zegt dat door de publiciteit naar aanleiding van de dwangsom on rust is ontstaan onder ouders, maar volgens hem ging het puur om een administratieve overtre ding en is de veiligheid niet in het geding. Toezichthouders consta teerden vorige maand dat het op dat moment in het zwembad van De Sprienke aanwezige personeel niet kon aantonen over geldige EH BO- en reanimatiediploma's en de vaardigheid reddend zwemmen te beschikken. Hofstede: „Ons perso neel heeft die diploma's wel, ze la gen alleen op de verkeerde plek. Daarnaast hebben we ons logboek niet elke dag bijgehouden." De museumglooiing in de tuin van het Polderhuis in Westkapelle met de herdenkingssteen uit het dijkgat. De steen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22