Genieten van je vakantie psychologie 117 Aan dochters heb je meertoch? denkwijzer zaterdag 9 juli 2011 Tips om het beste uit de vakantie te halen Kies voor vakantie die je zelf echt leuk vindt. Verheug je alvast op de vakantie door over de bestemming te lezen. Probeer zo snel en comfortabel mogelijk te reizen. Omring je alleen met vrienden en familie als je ze echt graag mag. Sta tijdens vakantie vaak stil bij de mooie mo menten en benoem ze. Geniet bewust na door foto's te bekijken en te vertellen hoe leuk het was. rijk als je stiekem veel liever op een hand doek aan de Middellandse Zee ligt. Natuur lijk, je moet altijd compromissen sluiten met je partner, kinderen of eventueel vrien den. Daar komen de meeste mensen ook wel uit." Je zou zeggen: laat de laptop thuis en zet de werktelefoon uit. Dat ontspant een stuk be ter. „Niet altijd", zegt De Bloom: „Als het je gerust stelt om tussen vier en vijf de tele foon aan te zetten, moet je dat vooral doen. Ook hiervoor geldt: zolang je zelf kiest." Wat volgens de psychologe heel belangrijk is: probeer te genieten op het moment zelf. „Dat doe je door niet teveel stil te staan bij details die minder zijn, maar vooral bij alles wat leuk is. Zeg hardop hoe lekker die verse croissant is of hoezeer je geniet van het uit zicht. Stel aan het einde van elke dag een top drie samen van mooiste ervaringen." Zo voorkom je dat je vooral met terugwer kende kracht van de vakantie geniet. Ofte wel, zodra de wekker weer piept en jij denkt: lag ik nog maar met mijn boekje in de hangmat. De meeste mensen voelen zich na een leuke vakantie eenmaal thuis nog twee weken extra gezond en gelukkig. Dat gevoel zo lang mogelijk vasthouden, is trou wens ook een kunst. De Bloom: „Zorg voor een soepele overgang op het werk. Laat de out of office reply oog even aan staan en doe alleen dingen die prioriteit hebben. Op woensdag beginnen, werkt goed. Dan is het weekend alweer in zicht en kun je lekker na genieten. Bijvoorbeeld door vakantiefoto's te bekijken en vrienden en familie te vertel len hoe fijn je het hebt gehad. Plan intussen een nieuwe trip om naar uit te kijken. Dat helpt je door de dagelijkse routine heen." reageren? gezondheid@wegener.nl Toen mijn vrouw van onze derde in verwachting was - wij hadden al twee zoons - wisten veel men sen om ons heen zeker dat we nu een meisje wilden. Hoe we ook ons best deden uit te leggen dat het ons niets uitmaakte, geloofd wer den we niet Vooral niet door de vrouwen die een of meer dochters hadden. 'Aan dochters heb je meer, vooral later...', werd ons bij herhaling ingepeperd. Ik maakte mij daar als man bij tijd en wijle boos over. Het voelde als een soort afwaardering van de betekenis en band van jongens met hun ouders. Maar ik kan niet ontkennen dat het invloed op me had. In de laatste paar maan den vóór de geboorte van de derde hoopte ik inderdaad, min of meer stiekem, dat het een meisje zou worden. Toen gebeurde iets opmerkelijks. Op het moment dat een gezond, prachtig, derde ke reltje werd geboren, was ik alleen maar ge lukkig. Sekse speelde volstrekt geen rol meer. Voor mijn vrouw gold precies het zelfde. Maar opnieuw niet voor een aantal van de stemmen uit onze omgeving. Er wa ren er die zich er niet van konden weerhou den dingen te zeggen zoals dat 'een meisje voor jullie toch leuker was geweesf Nu, vele jaren later, als iemand me vraagt hoeveel kinderen ik heb en 'wat voor', en ik antwoord 'drie zoons', overkomt het me nog weieens dat mensen, opnieuw vooral vrouwen, zoiets zeggen. Maar mijn emotio nele en sociale werkelijkheid is dat ik een dochter niet mis - hoe zou dat ook kunnen - en heel erg gelukkig ben met die drie ke rels en de intensieve band die ik met ze heb. Een van de 'dingen' die me daarbij vooral frapperen en bij tijd en wijle ook ontroe ren, is als ik merk hoezeer zij, van hun kant, het hebben en beschermen van een goede band belangrijk vinden. Het is tegen deze achtergrond dat ik me ben gaan interesseren voor wat nu maakt dat blijkbaar een aanzienlijke groep volwas senen gelooft dat je aan dochters meer hebt. Als 'meer' een intensievere en betere band betekent, is dat dan werkelijk zo, en zo ja, hoe komt dat? Ik stuitte op een aantal intrigerende feiten. Op de eerste plaats blijkt dat in het deel van de wereld dat we 'in ontwikkeling' noemen, een sterke voorkeur voor zoons versus dochters bestaat. Dat is in landen als het onze niet het geval. Daar bestaat een lichte voorkeur voor 'jongen-meisje'-gezin- nen. Op de tweede plaats lijkt een verband te be staan tussen de aanwezigheid van zoons en de stabiliteit van de relatie tussen ouders, respectievelijk het risico op scheiding. Dat risico lijkt lager in gezinnen met (ook) jon gens dan met louter meisjes. Als een van de verklaringen daarvoor wordt gegeven dat de betrokkenheid en tijdsinvestering van vaders in hun kinderen groter is als het om zoons gaat. Omdat juist de investe ring van vaders in kinderen een belangrij ke factor is van de stabiliteit van relatie tus sen ouders, wordt het effect van de aanwe zigheid van jongens op het scheidingsrisi co begrijpelijk. Een derde, niet zo verrassend maar niette min belangrijk feit, is dat.moeders over het algemeen meer tijd en activiteit met hun dochters dan met hun zoons doorbrengen. Dat je, vanuit het gezichtspunt van de moe der, meer hebt aan een dochter dan een zoon, zou dus heel goed een zichzelf ver vullende profetie kunnen zijn. En dan nog dit: er zijn geen harde aanwij zingen dat zoons voor hun ouders, als deze oud zijn, minder zorgzaam zijn dan doch ters. Het blijkt vooral de kwaliteit van de voorafgaande relatie die de doorslag geeft. Daar kun je als ouder tijdig iets aan doen. door René Diekstra Joepie, we gaan weer massaal op va kantie. Bijkomen van de alledaagse drukte, volop genieten van de vrije tijd en van elkaar. Maar hebben we die paar weken 'nietsdoen' ook echt nodig voor ons welzijn? En hoe haal je het beste uit je vakantie? door Ingrid Beckers Poeh, poeh, na een jaar flink buffelen ben je echt wel toe aan vakantie. Nog even en je vliegt lekker met het hele gezin voor drie weken naar de Griekse eilanden. Hm, je ziet jezelf al liggen onder een fleurig parasolletje aan het strand. Glaasje erbij. Heerlijk! Vakantie is hard nodig om af te schakelen en bij te tanken, denken we. Maar is dat ook zo, kunnen we echt toe zijn aan een paar weken nietsdoen? Of prenten we onszelf dat alleen maar in? Jessica de Bloom doet als arbeids- en organi satiepsycholoog aan de Radboud Universi teit van Nijmegen onderzoek naar de posi tieve effecten van vakantie. „Met dertig vrije dagen per jaar zijn werknemers in Ne derland beslist verwend", vindt ze. „In de len van Azië kent men het begrip vakantie niet; Amerikanen hebben hooguit tien vrije dagen per jaar. Toe zijn aan vakantie is dus voor een deel cultureel bepaald. Dat neemt niet weg dat mensen moeten herstellen van inspanning. Tijdens je werk doe je een be roep op allerhande mentale en lichamelijke systemen. Die systemen moeten van tijd tot tijd tot rust komen, anders put je jezelf uit." Uitrusten doe je al door tijdens het werken pauze te nemen en 's avonds en in het week end te ontspannen. Maar je komt pas echt tot rust zodra je afstand neemt van het werk. Dat lukt veel mensen pas tijdens een lange aaneengesloten vakantieperiode. Die rust is goed voor de gezondheid. Zo blijkt uit onderzoek van de Amerikaanse weten schapper Karen Matthews dat mensen die niet op vakantie gaan, vaker ziek zijn en zelfs eerder overlijden. Vakantie maakt bo vendien gelukkig. Volgens onderzoek van De Bloom voelen mensen zich tijdens hun vakantie vrolijker, minder gespannen, ener gieker, tevredener en gezonder. Hoe dat komt? „Op vakantie bepalen mensen zelf wat ze doen, met wie en in welke omge ving", zegt De Bloom. „Die autonomie geeft een prettig gevoel. Wat ik me ook kan voor stellen, is dat nieuwe ervaringen en ontmoe tingen bijdragen aan geluk. Vakantie is een verrijking van je leven. Althans, als er niks mis gaat en de reis voorspoedig verloopt." Hoe kunnen mensen het meeste uit hun va kantie halen? Maakt het bijvoorbeeld uit hoe lang je gaat en waar naartoe? De Bloom: „We weten sinds kort dat het welbe vinden stijgt naarmate vakantiegangers lan ger weg zijn. Maar dat wil niet zeggen dat je per se drie weken weg moet om goed te her stellen. Mensen zijn goed in staat zichzelf aan te passen. Een winkelier die maar een week weg kan, herstelt misschien wel effi ciënter dan een leraar met zes vakantiewe ken. Sommigen denken tijdens een week endje weg al niet meer aan werk of alleen in positieve zin. Dat betekent dat ze zijn her steld. Puur om gezondheidsredenen heeft het dan ook geen zin om langer te blijven." Wat bestemming betreft, luidt het advies: kies vooral een vakantie die je zelf leuk vindt. „Die autonomie is heel belangrijk om te kunnen ontspannen", weet De Bloom. „Ga dan ook niet stoer wandelen in Oosten-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17