3 vakantiestek! Millstock Festival in Middelburg Historisch arrangement in Groede en Breskens zaterdag 9 juli 2011 deel is vrij toegankelijk. Een gids is altijd aan te raden, want dit is een verraderlijk gebied met een sterke getijdenstroom. „In totaal zijn er 35 gidsen. Allemaal vrijwilligers. Ik heb een band met dit landschap: de rust, de historie, het zit gewoon in mijn bloed." Mark vertelt over de historie. „Dat het nu onder water staat, komt door - menselijk handelen. Door de Tachtig jarige Oorlog kwam het gebied voor goed onder water te staan. De Neder landers gaven de opdracht om de dijken door te breken in de strijd om Antwer pen tegen de Spanjaarden." De vier dorpjes en het kasteel in het gebied werden totaal ver nietigd. Tijdens de wandeling lopen de laarzen en schoe nen vol water. Het loopt zwaar, omdat je steeds wegzakt. Eén keer blijft mijn schoen bijna vastzit ten in een poging mijn enkel uit de modder te trekken. Dit is heel wat anders dan een gewone boswandeling. Het is spannender, want je moet voortdurend alert zijn. „Het gevaarlijkste zijn de geultjes in de schorren. Die zie je niet door de be groeiing. Elk seizoen graaf ik wel een paar men sen uit de modder. Die zijn echt helemaal wegge zakt." Als we uit de geul geklauterd zijn en over de schor lopen, laat de gids een piepklein bloemetje zien. „Dit is de Schijnspurrie en die kan niet te gen water." Niet handig in een getijdengebied waar de geulen twee keer per 25 uur vollopen. Hij houdt het bloemetje onder water. „Kijk, dan klapt hij dicht." Als hij het bloemetje weer uit het water haalt, klappen de blaadjes open. Even verderop zien we Zeeaster. „Een zilte groente, vroeger voer voor de armen, nu vooral voor de rijken." Als we doorlopen, hupsend over de geu len richting het bezoekerscentrum, zien we kin deren joelen. Een jongetje springt omhoog en verdwijnt even tussen het helmgras. „Veel basis scholen komen hier als uitstapje, de kinderen mogen een paar uur róllen in de modder." Een ideale plek, lijkt mij. Op de terugweg komen we nog een groep tegen. „We zijn op bedrijfsuitje", vertelt een jongen. Als we bijna weer naar boven gaan en de schapen- poep weer ruiken, kijk ik achterom. Er liggen een stuk of tien koeien. Mark weet er meteen leuk verhaal bij: „Die koeien zijn slim, want ze ken nen de getijden. Als het water omhoog komt, lo pen ze weer terug. Schapen, die ook in het ge bied staan, blijven dan gewoon staan. Dus: zeg nooit meer 'stomme koe'." Turf in Het Verdronken Land van Saeftinghe. we elk jaar wel een paar keer heen", zegt José. Maar het echtpaar zoekt het vertier ook verder weg van de camping: „Laatst zijn we met de bus naar Brugge geweest. En met het pontje naar Sluis. Er is van alles te doen", voegt Miet toe. José zegt: „Acht jaar staat onze caravan nu op deze plek. We gaan ook nog wel eens naar het buitenland hoor, maar dit is gewoon het ideale MIDDELBURG - Lekker chillen in het gras en luisteren naar muziek. Daar draait het om tijdens het Millstock Festival in Middel burg, dat vandaag voor de eerste keer plaatsvindt. Acht singer-songwriters zingen liedjes aan het Molenwater. Zangeressen Winnie en Marsha komen uit Zeeland. Daarnaast zijn er optredens van Kashmere Hakim, Leen- dert en Marijn uit Amsterdam, Tessa Ni- kopoulous uit Rotterdam, Koen Zinne mers uit Utrecht en Juhana Iivonen uit Finland. Millstock Festival, 15.00 tot 22.00 uur, Molen water Middelburg. BRESKENS - Bent u geïnteresseerd in de rij ke historie van Breskens en Groede? Het Visserijmuseum in Breskens en De Erfgoedwinkel in Groede hebben een dag uitje samengesteld, te beginnen in één van beide plaatsen. In Groede geeft het Slijkstraatje een beeld van het dagelijks leven van een eeuw gele den. De Lutherse Kerk gaat zelfs terug tot 1741. Er zijn veel verhalen bij te vertellen en dat gebeurt dan ook. Wie wil, kan proe ven van koffie met de beroemde echte Groese Paptaart. Voor mensen die dat wil len, wordt er voor tien euro een boeren- lunch klaargemaakt. In Breskens bezoekt u het Visserijmu seum waar fossielen te zien zijn, een vogel zaal met 850 vogels, een zeeaquarium en talloze modellen van de bruine vloot. Ook zijn er demonstraties van mijnen met een oude mijnklok uit de vismijn. U wordt uit gedaagd mee te doen. In de wisselzaal is een thematentoonstelling over 'Breskens 500 jaar'. Het vervoer tussen de twee loca ties gaat per toeristentreintje en daarvoor zijn twee verschillende routes gekozen, elk met een eigen verhaal. De dagtochtjes kunnen gemaakt worden op maandag 11 en 25 juli, 8 en 22 augustus. Kosten: 16 euro per persoon, exclusief lunch. Aanmelding: De Erfgoedwinkel, Slijkstraat 10 in Groede; tel. 0117- 372414 of via groedegroepen@zeelandnet.nl, en Visserijmu seum, Kaai 1 -103 Breskens; tel. 0117-383656 of via visserijmuseum@hotmail.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 105