vergetelheid ontrukt Record verbeterd voor goede doel zeeland23 'Zo'n goeie hebben wij nog niet gehad' verpieteren ING eist ruimte voor winkels skihal Terneuzen vrijdag 8 juli 2011 Z Toepolev of ander Russisch vlieg-tuig het luchtruim binnen drong. De Croock: „De luchtwachttoren dateert uit 1953 en is dus nog geen zestig jaar oud. Maar er zijn tij dens de begintijd van de Koude Oorlog zo'n 140 luchtwachttorens neergezet,, waarvan er nog maar achttien over zijn. Bij de toren van Eede is in 1968 ook nog een atoom- bunker neergezet. Samen vertegen woordigen toren en bunker toch een deeltje van de militaire histo rie, dat we niet willen laten verpie teren." In Zeeuws-Vlaanderen zijn behal ve in Eede ook nog luchtwachtto rens in Koewacht en Nieuw-Na- men te vinden. Die zijn beiden particulier bezit. De Croock vindt het een beetje jammer dat de Dienst Domeinen de Eedese lucht wachttoren een jaar of zes geleden niet aan de dorpsraad heeft overge daan. Maar hij is blij dat de Stich ting Militair Erfgoed akkoord is ge gaan met adoptie van de zo'n vijf tien meter hoge toren. De dorpsraad is voortvarend aan de slag gegaan, nadat de eigenaar ook liet weten de toren graag toe gankelijk te maken. Contact met scholengemeenschap De Rede in Terneuzen leidde er toe dat leerlin gen van die school tien nieuwe houten trappen gaan maken. Het is de bedoeling die trappen nog voor het eind van dit jaar te leve ren, waarna de dorpsraad er voor wil zorgen dat de trappen op hun plaats worden gehangen. Met voorzitter Johan Root- saert heeft Dorpsraad Ee de een volleerd timmer man binnen de gelederen. De deur opknappen en losgekomen beton van de opstaande rand aan de top, betontegels op de plat forms en diverse honingraten her stellen dan wel vervangen, is voor de vakman - zeker met hulp van andere vrijwilligers - geen pro bleem, verzekert De Croock. Het Stimuleringsfonds van de Ra bobank verstrekte al een subsidie van tweeduizend euro. Daarmee kan de dorpsraad aan de slag. „Door in fases te werken, houden we tijd om het benodigde bedrag helemaal bij elkaar te krijgen. We sparen overigens al veel geld uit door het leeuwendeel van de werk zaamheden zelf uit te voeren." Rootsaert onderstreept de woor den van De Croock. „Eede is al een aantal keren uitverkoren tot 'kern waar pit in zit'. We willen ons dit najaar weer voor die wed strijd aanmelden. Misschien dat het opknappen van de luchtwacht toren ons een aardig bedragje ople vert." Of de subsidieaanvragen wel of geen succes hebben, de dorps raad zal er voor zorgen dat de to ren weer te bestijgen is. Als het aan De Croock ligt, kun nen (basis)scholieren uit heel de gemeente Sluis vanaf het school jaar 2012-2013 jaarlijks de toren op om de geschiedenis van de Koude Oorlog aanschouwelijker te maken in eigen streek. Overige inwoners en belangstellenden van elders moeten in elk geval tijdens monu mentendagen de luchtwachttoren kunnen beklimmen. Anton Thoen toont de cheque met de opbrengst voor stichting GRIP na aan komst op de Alpe d'Huez. foto Pierre van Damme door Harmen van der Werf HULST - Hulstenaar Anton Thoen (42) heeft het volbracht, de 174 ki lometer lange wielerwedstrijd La Marmotte in de Franse Alpen. Nog belangrijker, hij heeft er zeker 5500 euro mee bij elkaar gesprok keld voor stichting GRIP. „En er druppelt nog altijd geld binnen", vertelt Anton met de afgelopen za terdag verreden bergetappe nog in de benen. Het goede doel lijkt Anton vleu gels te hebben gegeven in de Fran se Alpen. Hij reed bergop en weer bergaf met maar één gedachte: zijn nichtje Racheal. Zij is geboren in Ethiopië en geadopteerd door Antons zus Linda. Anton: „Ra cheal is inmiddels op een leeftijd dat ze weet uit welk land ze komt en dat veel mensen daar in armoe de leven. Stichting Grip zet zich voor hen in, om onder anderen straatmoeders en hun baby's aan een goed onderdak te helpen. Dat is hard nodig." Met zes 'maten' van zijn trimclub Hulst is Anton al een week voor de monstertocht vertrokken. „We wilden alles van te voren goed ver kennen. Een week acclimatiseren, de benen losrijden en samen ge nieten met alle mede masochisti sche renners", blikt Anton terug. De term 'masochistisch' zegt ge noeg. Wie de Franse Alpen wil be dwingen als amateur-wielrenner doet aan zelfkastijding. Zo voelde het ook voor Anton op één van de langste trainingsritten, maandag 27 juni. „Met een strakblauwe lucht, zeven zonnen aan de hemel en een thermometer die ruim dertig graden aangeeft, kan ik vertellen dat dit geen pretje is. Zweten, drin ken, schakelen, eten, zo ging het ruim twee uur achter elkaar door", rapporteert Anton. D-Day zaterdag 2 juli zijn Antons vader en moeder - 'in de zeventig' - erbij, evenals zijn zus Linda en haar man Pierre. Zij zien Anton met zesduizend andere renners de toppen beklimmen die bekend zijn uit de Tour de France: de col du Glandon, de col du Télégraphe, de col du Galibier en tot slot de Al pe d'Huez. Anton die tot z'n 26ste wedstrijdzwemmer was, heeft zichzelf bewezen. In 2009 reed hij de tocht ook al, in 9 uur en 35 mi nuten. Zaterdag finishte hij in 8 uur en 48 minuten. Bij de afdaling van de Galibier haalde hij zelfs 80 kilometer per uur. „Dat geeft veel voldoening, maar het mooiste is dat we erin zijn geslaagd zoveel geld voor stichting GRIP bij elkaar te krijgen." foto Mark Neelemans Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto MEEST GELEZEN 1. Parochie doet kerken in verkoop. 2. Autotellers actief in Terneuzen. 3. Politie houdt joyrider aan. WEBLOGS Redacteuren van de PZC schrijven op hun blog over sport, cultuur en ande re zaken. Zie www.pzc.nl,/blog TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl DEN HAAG - ING Vastgoed heeft gis teren voor de Raad van State ge- eist dat de provincie toestaat dat er bij skihal Snowbase in Terneuzen een bouwmarkt, elektronicazaak en doe-het-zelfzaak mogen ko men. De Kennedylaan bij de Ter- neuzense binnenstad is volgens de projectontwikkelaar geen alterna tief, omdat er onvoldoende ruimte is. De provincie kan investeerders ook niet verbieden winkels te ont wikkelen, aldus ING. De zaken waarover ING het heeft, horen bij het stadscentrum thuis, reageerde de provincie. En als beide ontwik kelingen doorgaan, dreigt overaan bod. Uitspraak over zes weken. TERNEUZEN - Trots zijn ze zeker, de medewerkers van sociale werk voorziening Dethon in Terneuzen. Ze staan donderdagochtend bij de Haarmanweg met z'n allen buiten om 'hun- wielerheld' te huldigen. Tonny Hoogstraate arriveert in een open wagen. Ze zingen: 'Zo'n goeie hebben wij nog niet gehad'. De wielrenner straalt en laat zijn medailles zien, gewonnen op de Special Olympics in Athene. Tonny rijdt in een lagere divisie dan de vaker gelauwerde Joanna- than Duinkerke uit Goes. Dethon- directeur Edwin van den Berghen maalt daar niet om. „Jij bent ons [visitekaartje." Tonny werkt in de [fietsenstalling in Terneuzen. „Het ps een hele belevenis", zegt hij er Athene. „Ik'ben er nog moe Dethon-directeur Edwin van den Berghen haalt kampioen Tonny Hoogstraa te binnen, hij won één keer goud en twee keer zilver, foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47