21 zeeland Behoefte aan nieuwe haven Denken over berging radioactief afval Joehoe donderdag EINDBERGING Hoe stoppen we radioactief afval dat nog lang gevaarlijk blijft stralen onder de grond? De Covra begint een onderzoek. De krant 6 weken voor 18 euro! donderdag 7 juli 2011 door Willem van Dam Zo, zegt de man, daar zit ten we dan. Ja, zegt de vrouw, daar zitten we dan. Daar zitten ze dan, op een terrasje aan de Goese Grote Markt Hij: een jaar of zestig, kalend, ver sleten spijkerbroek, verwassen houthakkershemd, afgedragen bootschoenen, poenerig polshor loge. Zij: halverwege de dertig, zonne- bankgebruind, diep gedecolleteer de zomerblouse, modieuze zonne bril in het geblondeerde kapsel ge stoken. Zo'n stel waarvan je denkt: vader en dochter, of misschien „Wat zullen we", zegt hij, „kof fie?" „Doe mij maar een wit wijntje", zegt zij. Tien uur des ochtends. Hij een koffie. Zij een wit wijntje. „Is het niet een beetje vroeg voor een wijntje?", kijkt hij licht ver wijtend. „Ben je gek?", roept ze jolig. „We zijn tenslotte met vakantie." „Ja", moet hij zuchtend toegeven, „we zijn met vakantie." „Leuk, he, vakantie?", zegt ze op gewekt, „waren we hard aan toe." „Hmm, hmm", humt hij, hartstik ke leuk, vakantie. Zij: „Aardig stadje, hé, dat Goes." Hij: „Hmmm, hmmm, hartstikke aardig stadje." Zij: „Gaan we nog wat leuks doen, vandaag?" Hij: „Zeg het maar." „Joehoe." Uitbundig gebaart ze naar de ser veerster. „Mag ik nog een droge witte wijn? En voor mijn vriend hier nog een koffie." Haar vriend, zie je wel! Twee uur, zes bellen witte wijn (voor haar) en drie espresso's (voor hem) later verlaten ze het terras. Zij: met een licht wankelende tred. Hij: met vermoeide passen achter haar aan. Een fijne vakantiedag tegemoet Voor meer columns: www.pzc.nl/columns PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Wk Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28> een doorlopend abonnemént met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Telefoonnummer MIDDELBURG - Op de Bevelanden bestaat binnen vier tot acht jaar be hoefte aan een nieuwe binnenha ven. Een plek aan het kanaal door Zuid-Beveland lijkt daarvoor in strategisch opzicht het meest voor de hand te liggen. Ook andere loca ties, zoals bij de haven van Kats, zijn het onderzoeken waard. Een en ander staat in de Binnenha venatlas die adviesbureau Ecorys in opdracht van de provincie Zee land heeft vervaardigd. De vraag naar nieuwe overslagmogelijkhe den voor binnenvaartschepen in andere delen van Zeeland is min der groot. Binnenhavens hebben een belang rijke regionale functie voor de bouwsector als vestigingsplaats en overslaglocatie voor zand- en grondbedrijven en betoncentrales. Daarnaast fungeren ze als laad- en loskades voor de agrarische sector die er meststoffen en veevoer aan voert en granen verscheept. Het bestaande netwerk van bin nenhavens en vaarwegen staat on der druk omdat steeds meer laad- en loskades en binnenhavens voor wonen en/of recreatie worden be stemd. Bovendien laat het onder houd in een aantal gevallen te wensen over. Voor bedrijven die af hankelijk zijn van de ligging aan het water, zijn in die situaties vaak geen alternatieven voorhanden. Voorbeelden zijn de haven van Kamperland, het haventerrein van Goes en het openbare gedeelte van de loswal van Schore dat vorig jaar dreigde te worden gesloten. Uit de inventarisatie van Ecorys blijkt dat zeven van de 23 binnen havens en laad- en loskades niet meer beschikbaar zullen zijn voor bedrijven of dat het onzeker is of ze nog voor hun oorspronkelijke doel kunnen worden gebruikt. Het dagelijks provinciebestuur wil in het nieuwe Omgevingsplan reke ning houden met het belang van vestigingsmogelijkheden voor be drijven die aan het water zijn ge bonden en met los- en laadfacilitei- ten. Minimaal één goede binnen haven per regio is het streven. Gedeputeerde Staten gaan in het najaar een binnenhavenoverleg or ganiseren. metalen huls roestvrijstaal afvaltunnel klei of zout toegang tot afvaltunnel opvullen met klei of zout door Ben Jansen Ook Femke Halsema vond het. „Als we toch met radioac tief afval zitten, kunnen we het maar beter hier bij de Covra in Vlissingen-Oost opslaan", zei het voormalige Kamerlid van Groen links vijf jaar geleden bij een be zoek aan het opslagcentrum van de Centrale organisatie voor radio actief afval. Deze pluim uit onverdachte hoek betekent niet dat de kwestie van het radioactief afval is opgelost. Laag-, middel- en hoogradioactief afval ligt, voor zover het lang stra lende stoffen betreft, honderd jaar bij de Covra. Daarna moet het defi nitief worden weggestopt in een eindberging. In Nederland wordt daarvoor gedacht aan stabiele klei- of zoutlagen diep onder de grond. Waar is voorlopig nog niet aan de orde. Eerst wordt onder leiding van Ewoud Verhoef, plaatsvervan- gend-directeur van de Covra, on derzocht aan welke eisen, zowel maatschappelijk als technisch, die eindberging moet voldoen. De vei ligheids- en haalbaarheidsstudies worden uitgevoerd onder de naam Onderzoeksprogramma eindber ging radioactief afval. Dat levert de mooie afkorting Opera op. Ondergrondse eindberging geldt in de nucleaire wereld als een logi sche en verantwoorde manier om met lang stralend radioactief afval om te gaan. Toch wordt deze op lossing nog maar op één plek toe gepast: in de Chihuahuan-woes- tijn bij Carlsbad in Nieuw Mexico, waar het nucleaire afval van de Amerikaanse krijgsmacht wordt weggestopt. De Verenigde Staten beschikte aanvankelijk ook over een programma voor het civiele ra dioactief afval, maar president Bar rack Obama heeft dat stopgezet. In Europa zijn drie landen bezig met de eindberging van hun radioac tief afval. Frankrijk heeft een regio aangewezen (de departementen Haute-Marne en Meuse), Zweden een plaats (Forskmark) en in Fin land wordt sinds 2004 bij Olkiluo- to al gegraven. Verhoef: „Het feit dat we in Neder land hebben afgesproken ons ra dioactief afval honderd jaar boven de grond op te slaan, betekent niet dat we rustig achterover kunnen zitten. We moeten nu al nadenken over de vraag hoe we die eindber ging willen regelen." In de tarieven die de Covra han teert voor de behandeling en de opslag van radioactief afval, is een bedrag opgenomen om de kosten van eindberging onder de grond te dekken. Het is evenwel de vraag of Neder land gaat graven en boren om een eigen eindberging*aan te leggen. Zelfs als er een tweede kerncentra le bijkomt, produceert Nederland - vergeleken met landen die veel meer atoomstroom opwekken - maar weinig radioactief afval. Dat maakt de de kosten per kubieke meter in de grond te stoppen afval wel erg hoog. Daarom loopt naast de Opera-stu die een Europees project om het draagvlak te onderzoeken voor een gemeenschappelijke opslag van radioactief afval voor landen die er maar weinig van hebben. Arius is de naam van dit project, een afkorting van Association for Regional and International Under ground Storage. Ook hiervoor fun geert de Covra als trekker: direc teur Hans Codée is voorzitter. Verhoef erkent dat het voor de hand ligt te streven naar die geza menlijke opslag. „Maar je kunt daar pas beslissingen over nemen als je eerst weet hoe je tot een ei gen eindberging moet komen." metaal in glas gegoten radioactief afval

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2