rosada binnenland 15 moedige uitspraak' Iedereen die niet voor VN werkte moest weg factory outlet Aantal aangiftes tegen Keith Bakker loopt op Opnieuw onderzoek gesjoemel Inholland Overzicht 60 merkwinkels op één toplocatie in Roosendaal woensdag 6 juli 2011 'Het is een tussenvonnis. Het definitieve vonnis moet nog komen' Ministerie van Defensie DEN HAAG - Nadat het Bosnisch-Servische leger op 11 juli 1995 onder leiding van generaal Ratko Mladic Srebrenica had inge nomen, trok het Nederlandse le ger zich terug in een nabijgelegen nederzetting in Potocari. Daarna kwam de vluchtenlingenstroom op gang en kregen ruim vijfdui zend vluchtelingen toegang tot dit kamp. Deze mensen werden onderge bracht in een lege fabriekshal en onder hen bevonden zich ook fa milieleden van mensen uit de re gio die voor Dutchbat werkten. Tot die groep behoorden de vader, moeder en minderjarige broer van tolk Hasan Nuhanovic en de vrouw en kinderen van elektricien Rizo Mustafic. In de dagen na de inname sloot het Nederlandse leger een overeen komst met Mladic dat vluchtelin gen met bussen naar een veilige re gio konden vertrekken zonder dat militairen van Mladic zouden in grijpen. Nederlandse bevelhebbers constateerden echter dat moslim mannen toch werden vermoord door het leger van Mladic. Op 13 juli heeft Mustafic aangege ven in het Nederlandse kamp te willen blijven. Hij school met zijn vrouw Mehida en dochters Damir dig is aan de dood van hun drie fa milieleden. Juni 2008: De rechtbank in Den Haag behandelt de zaak. Nabe staanden eisen erkenning van hun leed en een schadevergoeding. September 2008: De rechters oor delen dat de Nederlandse staat - niet verantwoordelijk is voor het handelen van de Nederlandse blauwhelmen. De acties van Dutch- en Alma in het kantoortje van waaruit hij werkte voor Dutchbat. In de avond werd hij echter wegge stuurd, omdat alleen VN-perso- neel mocht blijven. Mustafic werd buiten de poort van zijn familie ge scheiden, waarna hij werd meege nomen en vermoord. De rest van zijn gezin heeft de oorlog over leefd. Tolk Nuhanovic werkte voor de Verenigde Naties, dus hij mocht blijven om later samen met het le ger te evacuëren. Dit gold echter niet voor zijn moeder en jongere broer. Zij kregen op 13 juli om half acht 's avonds te horen dat ze moesten vertrekken. Vader Nu hanovic zou mogen blijven omdat hij deel uitmaakte van het burger comité dat overleg had gevoerd met Mladic, maar hij koos ervoor met zijn vrouw en kind mee te gaan. Alledrie werden ze door het Bosnisch-Servische leger meege voerd, waarna de twee mannen werden vermoord. Familieleden van de omgekomen moslimmannen hebben de Neder landse staat hiervoor aangeklaagd. De uitspraak die de rechter giste- rentol deed, gaat specifiek over de ze groep mensen en niet over an dere vluchtelingen die zijn omge komen in de buurt van Srebrenica. bat moeten worden toegerekend aan de Verenigde Naties, waarvoor Nederland de missies in Bosnië uit voerde. De VN genieten absolute immuniteit, oordeelde de recht bank eerder dat jaar. Juli 2011: Het gerechtshof bepaalt dat de Nederlandse staat wél aan sprakelijk is, omdat Dütchbat de mannen niet aan de Bosnische Ser viërs had mogen uitleveren. AMSTERDAM Het aantal aangiftes tegen versla- vingsdeskundige Keith Bakker is opgelopen tot tien. Dat heeft een woordvoerster van het Openbaar Ministerie (OM) gis teren laten weten. De verslavingsdeskundige zit al vast op verdenking van ontucht met meerdere jonge vrouwen die in zijn kliniek werden behandeld. AMSTERDAM Hogeschool Inholland begint een onderzoek naar mogelijk gesjoe mel bij tentamens mondzorgkun- de in Amsterdam. Een woordvoer ster van Inholland heeft dat beves tigd. Studenten zouden stiekem fo to's hebben gemaakt van stukken waar vragen en antwoorden van toetsen op stonden. De informatie zou vervolgens zijn verspreid on der tientallen studenten. De staat moet een schadevergoe ding betalen aan de nabestaanden. Eerder wees een lagere rechtbank aansprakelijkheid af omdat Dutch bat destijds formeel onder de vlag van de Verenigde Naties zou heb ben geopereerd. Volgens het Hof blijkt uit onder meer Nederlandse opdrachten aan de militairen dat dit niet het geval was. Inhoudelijk verrast de uitspraak Van Dam, die doceert aan het King's College in Londen, niet. „In het aansprakelijkheidsrecht gaat het om de feitelijke zeggenschap die je hebt. Het Hof toont aan dat de Staat controle had over Dutch bat, omdat Nederland zich na de val van de enclave bemoeide met de militairen en met de evacuatie van de vluchtelingen." Zo gaf toenmalig defensieminister Voorhoeve de Dutchbat-overste Karremans de opdracht: 'Red wat er te redden valt'. Ook mochten de militairen van Voorhoeve niet meewerken aan scheiding van mannen en vrouwen zoals de Ser viërs wilden na de val van de mos limenclave Srebrenica. Onder de zevenduizend moslims die de Bosnische Serviërs in juli 1995 vermoordden, waren drie mannen die hun toevlucht had den gezocht op de compound van Dutchbat. Ze mochten daar echter niet blijven van de Nederlandse militairen. Een van de drie was een elektricien die voor de militai ren werkte, de andere twee waren een broer en de vader van de tolk van Dutchbat. In de middag van 13 juli 1995 moes ten zij het kamp verlaten. Op dat moment wist Dutchbat, zo beargu menteert het Hof, van meerdere incidenten waarbij de Bosnische Serviërs buiten de compound man nelijke vluchtelingen hadden mis handeld of gedood. De Nederland se militairen wisten dus dat de drie gevaar konden lopen maar ze kregen geen VN-passen die hen mogelijk het leven hadden kun nen redden. Terwijl die volgens het Hof gewoon op het kamp ge maakt hadden kunnen worden. Niet iedere nabestaande van Sre- brenica-slachtoffers kan aan dit ar rest rechten ontlenen. Var! Dam wijst op de beperkingen die het Hof aangeeft. „Het gaat alleen om mensen die op de compound wa ren, dus niet degenen die er bui ten zaten. Verder is bepalend: van af welk moment wist men dat het kon misgaan. Op het tijdstip dat de drie mannen weg moesten, wist Dutchbat dat ze buiten de compound gedood of onmenselijk behandeld konden worden." Het Hof wijst volgens hem niet naar een persoon of een paar indi viduen die steken hebben laten val len. „Het is een hele organisatie die het niet goed heeft gedaan. Het was onder de maat van Dutch bat, maar die viel onder de verant woordelijkheid van de Staat." Of dit gevolgen heeft voor de Neder landse deelname aan vredesmis sies, kan de hoogleraar niet over zien. „Dat is een politiek punt. Het Hof zegt: 'Al doe je iets met goede bedoelingen, je moet toch voor de schade opdraaien als je het echt verkeerd doet.' Dat geldt dus ook voor de Staat in vredesoperaties. Maar Srebrenica was een zeer uit zonderlijke situatie. Het is dus maar de vraag of dit arrest veel in vloed zal hebben op andere vredes missies", zegt Van Dam. zie onze website:binnenland Bekijk de reconstructie van de situatie in 1995 Juli 1995: Bosnisch-Servische leger neemt Srebrenica in. Daar in de buurt wordt genocide gepleegd op 7500 moslimmannen. Nederlandse militairen grijpen niet in. Nuhano vic verliest zijn broer en vader en ook Mustafic komt om. Juli 2005: Nabestaanden kondigen aan een zaak te zullen beginnen te gen de Nederlandse staat, omdat zij menen dat ons land medeschul- SP-Kamerlid Harry van Bommel Voorzitter Moeders van Srebrenica 'De Hoge Raad zal de zaak niet in detail overdoen, ik voorzie dezelfde uitkomst' 'Het recht heeft gewonnen. Het gaat langzaam, maar het blijkt toch haalbaar' Elke woensdag, zaterdag en zondag in juli en augustus waanzinnig leuke kinderactiviteiten! Check het programma op www.rosada.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5