Lot SD-pas nog onzeker IAVOOV Verandering van klimaal 1 OPRUIMING 181 zeeland Schouwen-Duiveland is proeftuin VRAAGTEKENS over haalbaarheid van project mode sweaters 29,- overhemden 29,- overhemden 69,- kostuums 179,- kolberts 98,- pantalons 59,- shirts casual 29,- jack's 89,- polo shirts 25,- KLIMAATBESTENDIG Kennis verzamelen over effecten van klimaatverandering op lokaal niveau en werken aan klimaatbestendigheid is het doel van Europese project Climate Proof Areas. Strand Renesse op vijfde plaats in lijstje Zoover Wegwijzer Dj JeanPaul is sidekick van dorpsdominee Zierikzeese Merel (10) schrijft mee aan spannend boek van Letterie woensdag 6 juli 2011 door Esme Soesman zierikzee - De digitale Schou- wen-DuivelandPas wordt nog niet door alle raadsfracties omarmd. Met name het CDA en LSD zetten vraagtekens bij de haalbaarheid van het project. Aannames als dat de pas zou bijdragen aan het ver groten van het Schouwen-Duive- landgevoel en het aantal overnach tingen noemt Bea Flach (CDA) 'bo terzacht'. Volgens wethouder Ad Verseput is het moment aangebroken dat er knopen moeten worden doorge hakt. „We staan nu op een punt dat we moeten beslissen: gaan we verder of niet?." Het college is vol vertrouwen en wil 400.000 euro (aan Maasvlaktegeld) steken in het verder ontwikkelen van de pas. Die investering baart diverse frac ties zorgen, vooral omdat de meer waarde van de pas zich nog moet bewijzen. Alert! oppert dat er wel licht iets te verdienen valt als er een combinatie met AWBZ-ver- voer wordt gemaakt. GroenLinks gelooft niet in de gratis verstrek king en zou graag een klein aan koopbedrag (2 euro) aan de pas ge koppeld willen zien, zodat in ieder geval de investering snel wordt te rugverdiend. WD, SGP, PvdA en Christenunie steunen de Schouwen-Duiveland- Pas wel. „Positief dat partijen, waaronder de gemeente, hun nek uit durven steken", vindt Erika Ca- pelle (CU). En ja, daar kleeft risico aan. „Onze zorg zit vooral in de sa menwerking", aldus Florus van der Paauw (SGP): „Als er cohesie tussen alle partijen is, zien we de pas slagen." Na de eerste 3 jaar vooral bezig te zijn geweest met de techniek, is het de bedoeling nu te focussen op mogelijkheden en samenwerking. Wil het project slagen dan moet het project ook buiten de regio worden uitgerold. MEEST GELEZEN 1. Ongeval N59: 'Remmen deden het niet' 2. Staaltjes van mosselkransen als versiering voordeuren Bruinisse 3. Vismarkt in Zierikzee krijgt nieuwe keien (foto) EN VERDER Video's, foto's en blogs www.pzc.nl TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Het laatste nieuws is te lezen op www.pzc.nl/schouwen-duiveland v.a. korte mouw v.a. lange mouw 2 voor v.a. v.a. v.a. lange mouw v.a. v.a. v.a. door Piet Kleemans renesse - Van de Nederlandse stranden wordt Zoutelande door bezoekers van de site Zoover als beste beoordeeld. Renesse staat op de vijfde plaats. Zoover publiceer de gisteren zijn hitlijst van stran den. Het Turkse Dalyan won. In de Nederlandse lijst krijgt Zoute lande een 9,5. Na Ameland, Texel en Katwijk komt Renesse op plaats vijfj met een 9,1. De sfeer in Zoutelande krijgt een 9,2. Renesse scoort hiermee lager, 8,3maar ver slaat Zoutelande op uitgaansleven. Waar Renesse een 8,1 haalt, blijft Zoutelande steken op een 7,6. Ge middeld verdient Zoutelande een 8,9 en Renesse een 8,3. Aardappelen kweken die bestand zijn tegen zout (grond)water. Dat is - binnen project Climate Proof Areas - het doel van verede- lingsbedrijf Meijer Potato uit Ril land. In het kader van het project wordt gezocht naar manieren om van Schouwen-Duiveland een 'kli- maatbestendig' gebied te maken. Het kweken van zoutresistente aardappelen is een van de moge lijkheden om onszelf voor te berei den op mogelijke toekomstige ver anderingen in het klimaat. Guus Heselmans van Meijer Potato heeft goede hoop dat het ook gaat lukken een aardappelras te vinden of te kweken dat bestand is tegen zout grondwater. Op een proefveld aan de Zandweg, net buiten Zierikzee, neemt Me ijer Potato de proef op de som. De resultaten zijn volgens Heselmans bemoedigend. „Aardappelen heb ben minder last van zout grondwa ter dan we dachten." De weg van 'gewone' aardappel naar zout-resistente aardappel is een lange. „Maar dankzij nieuwe DNA-technieken kunnen we nu vrij snel 'in de aardappel' kijken en dat gaat ons enorm helpen." Op het proefveld aan de Zand weg staan 37 aardappelrassen in 4 'plotjes'. Dezelfde rassen staan iets verderop op een 'controle- veld' zonder zoute kwel. Hesel mans: „Dus kunnen we goed ver gelijken." Binnen project Climate Proof Areas wordt op meerdere fronten onderzoek gedaan. Onafhankelijk kennisinstituut Del- tares probeert de zogeheten zoet- waterlenzen op Schouwen-Duive land in beeld te brengen. Zoet wa ter is lichter dan zout water en dat betekent dat zoet water op zout (grond)water drijft. Onder andere Binnen het project wordt ter plaat se onderzoek gedaan, maar wor den ook nationale studies ver taald naar Schouwen-Duiveland. De verzamelde kennis wordt toege past in zo concreet mogelijke pro jecten. Die betreffen niet alleen de zoet watervoorziening, rnaar ook de structuur van wegen en dijken. Ook wordt aangeschoven bij al lo pende projecten op het gebied van klimaatverandering Aanbevelingen voor Schouwen- Duiveland komen in een 'wegwij zer naar klimaatbestendigheid'. door middel van grondboringen en met behulp van geavanceerde technieken wordt het eiland stukje bij beetje in kaart gebracht en weet Deltares straks exact waar een dikke laag voor de landbouw belangrijk zoet water zit en waar de zoetwaterlens maar flinterdun is. Deltares-onderzoeker Perry de Louw. „Bijvoorbeeld daar waar oude kreekruggen zitten is de zoet waterlens soms wel 10 meter dik en op andere plaatsen zijn de len zen weer heel ondiep." De verwachting is dat de zomers in de toekomst droger en warmer worden. Dat betekent dat het zoe te water verdampt. Daardoor wordt de druk op het zoute water er onder minder en dat komt dan makkelijker naar boven. Het ge volg: verzilting van de bodem. Door anders te draineren - bijvoor beeld dieper - kan die verzilting te gengegaan worden. Beregening met drainagewater is een ander middel tegen verzilting. De Louw: „Drainage heeft echt heel veel in vloed." Project Climate Proof Areas wordt - zegt Lenie Houtekamer van ad viesbureau Houtekamer Van Klee£ ingehuurd als projectmana ger. - zeker geen papieren tijger. „Het doel is bewustwording. En praktische ideeën." Om het hoofd te bieden aan de klimaatverande ring, moet de inrichting van Zeeland verande ren. Schouwen-Duiveland is een proefgebied waar door middel van kleine projecten naar oplossingen wordt gezocht voor toekomstige problemen als ge volg van klimaatverandering. Op Schouwen-Duiveland wordt in het kader van pro ject Climate Proof Areas grensoverschrijdend gewerkt aan 'een klimaatbestendige, economisch vitale en eco logisch veerkrachtige toekomst'. „Schouwen-Duive land is een prachtig, groen eiland, met vruchtbaar land dat is ingekapseld door dijken en duinen die be schermen tegen de zee. Het lage, vlakke gebied van 230 vierkante meter ligt grotendeels onder zeeniveau. Dat impliceert heel wat uitdagingen voor de gemeen te Schouwen-Duiveland", aldus de plannenmakers. Om het eiland klimaatbestendig te maken, stellen de plaatselijke overheden van Schouwen-Duiveland sa men met Europese projectpartners een Climate Proof Plan op. Voorwaarde voor de gemeente is dat daarbij ook de plaatselijke bevolking wordt gehoord. Een we tenschappelijke analyse gaat na wat de klimaatsveran- dering precies betekent voor het eiland en hoe lange- j termijnoplossingen kunnen worden gevonden. j Aan Climate Proof Areas werken mee: de Provincie Zeeland, Rijkswaterstaat, het Waterschap, gemeente Schouwen-Duiveland, VROM en Deltares. In het wa tersnoodmuseum in Ouwerkerk is van 1 juni tot 30 augustus een expositie te zien over het project 'Clima te Proof Areas'. renesse - Deejay, presentator en entertainer Jean-Paul Kotoun is zondag als gast present in de inter actieve kerkdienst van de Jacobus- kerk te Renesse. D) JeanPaul geeft op ludieke wijze commentaar tijdens deze kerk dienst en zal door soms scherpe vragen aan dominee en bezoekers een andere blik werpen op de ma terie. De dienst wordt geleid door dorps dominee Piter Goodijk. Joost de Nooijer is de gastorganist. Vanuit de jongerenwereld wordt muzikale medewerking verleend door My- rthe Simons (zang) en Piter-lan Goodijk (piano en gitaar). De dienst begint om 9.30 uur. zierikzee - Merel Kraaijenbrink (10) uit groep 7 van Radarschool Jan Wouter van den Doel uit Zie rikzee heeft meegeschreven aan het boek 'Het geheim van het duis tere kasteel' van Martine Letterie. Het boek ligt sinds gisteren in de boekwinkel. Merel heeft meege daan aan de negende editie van de GEHEIM-schrijfwedstrijd van uit gever Leopold, waarin kinderen worden opgeroepen een boekge- heim te bedenken. De Zierikzeese won en schreef zo samen met kin derboekenschrijfster Letterie dit boek. Gisteren werd Merel verrast met een grote taart die op school werd bezorgd. IEDERE DONDERDAG IS HET BIJ INDOOR KARTING MIDDELBURG 'SPECIAL GO -KART DAY' KARTEN EN ETEN: j KEUZEMENU: 2x12 minuten karten i spare-ribs/saté/ 2 CONSUMPTIES i halve kip T 0118-617475 Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 - 612508

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54