41 binnenland 'Hof doet Vissers kwartiermaker nationale politie Zeeland T@©S Nederland aansprakelijk voor dood drie moslims Boetes rookverbod stijgen In opspraak geraakte Zoomvliet College Gemeenten krijgen financiële steun bij hervormen sociale werkplaatsen De staat is toch aansprakelijk voor de dood van drie Bosniërs die Dutchbat van de compound in Srebrenica afstuurde, toen de Bosnische Serviërs de enclave innamen. politiebaas stapt op 'Man stond met bijl bij kinderdagverblijf woensdag 6 juli 2011 MIDDELBURG - Hans Vissers (57) is door minister Opstelten aange steld als kwartiermaker van de na tionale politie voor Zeeland en West-Brabant. Zijn huidige func tie is plaatsvervangend-korpschef Rotterdam-Rijnmond. Onder leiding van de kwartierma ker nationale politie, G. Bouman, zullen de kwartiermakers de ko mende tijd voorbereidingen tref fen voor het nieuwe landelijke po litiekorps. Doel daarvan is dat het nationale politiekorps van start kan gaan nadat de Tweede Kamer DEN HAAG - Gemeenten die werk maken van het hervormen van de sociale werkplaatsen, kunnen reke nen op steun als zij geld tekort ko men. Het kabinet kort 100 miljoen op de gemeenten, maar wil dat be drag toch inzetten als ze in de pro blemen komen. Dat liet minister Donner (Binnen landse Zaken) gisteren weten aan de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG). Hij hoopt zo uit de impasse te komen die ontstond nadat de gemeenten bezuinigin gen op de sociale werkplaatsen af wezen. Ze vrezen dat ze door be zuinigingen te weinig geld hebben om werklozen en werkzoekenden met een beperking aan een baan te helpen. Duizenden mensen zou den hun baan verliezen als het ka binet onverkort zou vasthouden aan zijn voornemen. De hervor ming van de sociale werkvoorzie ning was vastgelegd in het bestuur sakkoord dat de VNG en het Rijk sloten. Maar toen de gemeenten dit onderdeel afwezen, concludeer de Donner dat er geen akkoord was. Hij hoopt nu dat het onder deel van het bestuursakkoord toch kan worden uitgevoerd. Het Zoomvliet College feliciteert alle geslaagden met het behalen van hun mbo-diploma! Zoomvliet College Secretarieel Bedrijfsadministratie Juridische dienstverlening Commerciële dienstverlening Internationale (groot)handel ICT Detailhandel Modehandel International Business Studies Mediavormgever Audiovisueletechnieken/Podium- en evenemententechniek Horeca Toerisme Recreatie Johan Cruyff College Commercieel medewerker in de Sport Communicatie, Marketing en evenementenorganisatie Kijk op www.zoomvliet.nl voor het totale overzicht PAUL KUSTERS SREBRENICA instemt met de nieuwe Politiewet. De elf kwartiermakers gaan op 1 augustus 2011 aan de slag. Minister Opstelten heeft hen aangewezen na adviezen van de betrokken re gioburgemeesters en hoofdofficie ren van justitie. Na inwerkingtreding van de nieu we Politiewet worden de kwartier makers, onder voorbehoud van een positieve beoordeling, voorge dragen voor de functie van politie-- chef van de regionale eenheid of als hoofd van de landelijke een heid. DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de verras sende uitspraak gedaan dat Neder land aansprakelijk is voor de dood van drie moslimmannen in Srebre nica in 1995. De nabestaanden, die de zaak tegen de Nederlandse staat hadden aangespannen, heb ben hierdoor recht op een schade vergoeding. Dutchbat had Rizo Mustafic en de vader en broer van Hasan Nuhano- vic in juli 1995 niet van de com pound mogen zetten toen die door de Bosnische Serviërs werd ingenomen, oordeelde het hof De elektricien en tolk van Dutchbat en hun familieleden waren op 13 juli de laatsten van ongeveer 5000 vluchtelingen die zich eerder op de compound veilig hadden ge waand. Tegen die tijd wist Dutch bat welk lot de mannen te wach ten stond als ze in handen van de Bosnische Serviërs zouden vallen. „Het lijdt geen twijfel dat de Ne derlandse regering nauw betrok ken was bij de evacuatie van de vluchtelingen", zegt het hof De re gering had het dan ook in haar macht gehad te voorkomen dat Mustafic en de familieleden van Nuhanovic van de compound wer den gezet, als ze dat op tijd had ge weten. Advocate Liesbeth Zegveld van Nu hanovic en de nabestaanden van Mustafic noemde het arrest moe dig. „Juridisch hadden we een ij- zersterke zaak, maar politiek ligt het heel gevoelig. Het sterkt mijn vertrouwen dat dit soort procedu res in Nederland kunnen worden gevoerd." Een nabestaande van Rizo Mustafic wordt gefeliciteerd terwijl Hasan Nu hanovic de pers te woord staat. foto Valerie Kuypers/ANP door Lianne Sleutjes Een moedig arrest van het Hof, oordeelt hoogleraar aansprakelijkheidsrecht en mensenrechten Cees van Dam. „Het gaat hier wel om Sre brenica. Omdat dit zo gevoelig ligt in Nederland, denken rechters hier wel drie keer over na." Met dit arrest is volgens Van Dam een psychologische en politieke barriè re geslecht. Het gerechtshof in Den Haag be paalde gisteren dat de Nederland se staat toch aansprakelijk kan wor den gehouden voor de dood van drie moslimmannen in Srebrenica. DEN HAAG DEN BOSCH - Het ministerie van Volksgezondheid (VWS) zal de boetes voor overtreding van het rookverbod eind augustus verdub belen. De verhoging lijkt een ant woord op recente cijfers van de nieuwe Voedsel en Waren Autori teit (nVWA), die toeziet op de na leving van de regels. Uit de cijfers blijkt dat ondanks het rookverbod in 42 procent van de cafés en disco theken een asbak werd gevonden op bar of tafel. Als ook de cafés worden meegenomen waar sinds december weer wél legaal mag worden gerookt, komt het percen tage 'rookgelegenheden' zelfs uit op 52 procent. Bij een eerste overtreding bedraagt de boete nu 300 euro. Dat wordt eind augustus 600 euro. Bij her haalde overtredingen lopen de boe tes op: 1200, 2400, 4500 euro. Ook moeten, volgens een besluit van het ministerie, alle etablisse menten die vallen onder het rook verbod een duidelijke aanduiding voeren. Per 1 juli 2008 is binnen de horeca, een rookverbod inge voerd. Op respectievelijk 12 mei en 3 juli 2009 concludeerden de ge rechtshoven in Den Bosch en Leeuwarden dat het rookverbod voor horecabedrijven zonder per soneel in strijd is met de wet. Ver volgens heeft VWS de huidige nieuwe Voedsel- en Warenautori teit opdracht gegeven het rookver bod bij kleine bedrijven niet te handhaven. Op 17 juni 2010 is dit besluit teruggedraaid en oordeelde het hof in Arnhem dat het rook verbod ook geldt voor horecabe drijven zonder personeel. In het regeerakkoord van WD en CDA kwam men een versoepeling van het rookverbod overeen voor de kleine cafés zonder personeel. Deze zaken mogen niet groter zijn dan 70 vierkante meter. Cafés die aan dit criterium vol doen en het roken toelaten, zijn verplicht bij de ingang een aandui ding te plaatsen: rookcafé. De Nederlandse politiecommissa ris Tom Driessen is opgestapt bij de Europese politieorganisatie Eu ropol omdat hij in opspraak is ge raakt door een sollicitatieprocedu re van een medewerker van het KLPD bij Europol. Het Europees bu reau voor fraudebestrijding onder zocht de sollicitatieprocedure. Driessen is terug bij het KLPD. ARNHEM Een 31-jarige Arnhemmer die op 24 januari zes mensen aanviel met een bijl en messen in Arnhem, ging die dag ook naar een kinder dagverblijf om kinderen en mede werksters te doden. Dat is de me ning van het Openbaar Ministerie. Het OM vervolgt de man voor po gingen tot moord. Bij het kinder dagverblijf ging hij weg toen het hek op slot bleek. HQgERE 6QETES VOOR ROKEN INI CAFE Hoogleraar Cees van Dam prijst het arrest van het Hof Er is volgens hem een psychologische en politieke barrière geslecht in een voor Nederland gevoelige zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4