stiekem op de 'Kaiserbonus' Turkije in ban van omkoopschandaal sport 125 Duitsers in negatieve spiraal Keukeleire wint derde etappe Oostenrijk Peng en Ciri geven titel nog meer glans Tiger Woods slaat British Open over Virgin krijgt hulp van McLaren woensdag 6 juli 2011 Pyeongchang hoopt dat drie keer scheeps recht is. De kandidaturen voor 2010 (Van couver) en 2014 (Sotjsi) strandden. Duitsland is de laatste jaren niet zo succesvol in zijn olympische kandi datuur. Berchtesgaden (Winterspelen 1992), Berlijn (Zomerspelen 2000) en Leipzig (Zomerspelen 2012) grepen mis. Het Duitse IOC-lid Thomas Bach zegt: „We willen eindelijk weer eens laten zien wat we kunnen." door Eric de Jager wintersportlocaties als het 'schanswalhalla' Garmisch-Partenkirchen (boven), foto's ANP en EPA DEN HAAG - München en Pyeong chang vechten vandaag uit waar de Olympische Winterspelen van 2018 plaatsvinden. Het is in het Zuid-Afrikaanse Durban, waar het Internationaal Olympisch Comité vergadert, Duitsland tegen Zuid-Korea en vooral oud tegen nieuw. München ademt geschiedenis, ook sportief De stad van de Zomerspe len in 1972, de finales van het WK (1974) en EK (1988) voetbal wil over acht jaar ook gebruik maken van erkende historische sportplaat- sen. Zoals Inzeil, het Beierse schaatsmekka waar al sinds 1965 een kunstijsbaan ligt. De Königssee, het diepblauwe meer waarnaast sinds 1959 kunstijs voor de bobbaan ligt. En het bontjassen- dorp Garmisch-Partenkirchen, waar sinds 1953 het nieuwe jaar met- schansspringen wordt inge luid. In 1936 was het al het toneel van de Winterspelen. Op de meeste historische plaatsen zijn inmiddels moderne facilitei ten verrezen - in Inzeil staat een schaatshal, de schans van Gar- misch is pas vier jaar oud. Maar Pyeongchang stelt daar het nieuw ste van het nieuwste tegenover: Al- pensia. Alpensia is twee jaar gele den uit de grond gestampt, een ski dorp zoals Walt Disney het zou hebben ontworpen - inderdaad ge tekend door een Amerikaans archi tectenbureau. Het skidorp was be doeld voor de Spelen van 2014, maar die gingen naar Sotsji. De au toriteiten in Seoel lieten de bouw desondanks doorgaan, met in het achterhoofd het idee dat het IOC Pyeongchang na 2oro en 2014 niet een derde keer op rij kan afwijzen. Met elk 'bid' hebben de Koreanen zich verbeterd. De laatste wijziging is het verplaatsen van het kunstrij den van Seoel naar Gangneung, zo dat alle evenementen binnen een halfuurtje reizen van hoofdkwar tier Alpensia liggen. Het zestig kilo meter verderop gelegen Pyeong chang dient alleen nog als naamge ver van het olympische project. 'Pyeongchang' heeft daarmee een gouden greep gedaan, lijkt het, want de derde kandidaat Annecy doet vanwege de grote afstanden tussen de accommodaties alleen nog voor spek en bonen mee. De evaluatiecommissie van het IOC voorzag 'grote operationele en fi nanciële uitdagingen'. Een nette manier om te zeggen dat Annecy een ondeugdelijk plan had inge diend. Dat de voorzitter van het bid tijdens de rit opstapte vanwe ge financiële problemen, pleit ook niet in het voordeel van de Fran sen. Pyeongchang is favoriet bij de ken ners en de wedkantoren. Mede omdat ze in Zuid-Korea officieel geen last hebben van dwarsliggers. Voor Alpensia gingen zonder par don de bulldozers door het bos. In Garmisch-Partenkirchen laten landeigenaren (die het finishdeel van de Kandahar-skipiste weige ren over te dragen) en milieu-orga nisaties wél luid van zich horen. Minpunten van Pyeongchang zijn het conflict met Noord-Korea en, in tegenstelling tot in Duitsland, het ontbreken van een traditie in de winterse disciplines. Voor de zekerheid hebben de Duit sers in Durban een bewezen troef ingezet: Franz Beckenbauer, de man die het WK voetbal 2010 naar zijn land haalde. De 'Kaiserbonus' heet het Beckenbauer-effect in Duitsland. Oud-kunstschaatsster Katarina Witt is een van de Duitse campagneleiders. „De steun van Franz kan beslissend zijn", zegt de voormalig olympisch kampioene. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - De Turkse voetbalwe reld trilt op z'n grondvesten. Het omkoopschandaal rond landskam pioen Fenerbahge kent zijn weer ga niet en de grote vraag is: Wat nu? Een voetballer die aan een imam vraagt of hij 100.000 euro mag aan nemen om 'niet te scoren tegen Fe- nerbahge'. Spelers die auto's krij gen aangeboden om wat minder hard te lopen tegen Fenerbahge. Schimmige politiefoto's van voet balmanagers en clubbestuurders die elkaar voor een wedstrijd ont moeten om de uitslag te beklin ken. Het omkoopschandaal rond de zo geliefde voetbalclub Fenerbahqe heeft Turkije in zijn greep. Hoewel justitie officieel weinig naar buiten brengt, staan de Turkse kranten vol met afschriften van afgeluister de telefoongesprekken en beelden uit de 'geheime' politiedossiers. En de bewijzen lijken talrijk en met voetbal heeft het allemaal weinig te maken. De grote vraag die het voetbalgek ke Turkije bezig houdt is: Wat nu? Wordt Fenerbahge een divisie te ruggezet? Moet de landkampioen zijn titel inleveren? De voorzitter van de Turkse voetbalbond (TFF), Mehmet Ali Aydinlar, stelde giste ren dat de tijd dringt. Op 15 juli moeten de clubs die meedoen aan de Champions League bij de Uefa zijn aangemeld. „We zullen snel een besluit moeten nemen", aldus Adyinlar. Sinds zondag zijn bijna zestig ver dachten opgepakt van vijf verschil lende clubs: Fenerbah^e, Trabzon- spor, Sivasspor, Eskisehirspor en Genglerbirligi. Onder hen spelers - zoals de nieuwe aanwinst van Fe- nerbah^e, Emmanuel Emenike - trainers en bestuursleden. Ze wor- Aziz Yildirim ligt flink onder vuur. den beschuldigd van omkoping en zouden lid zijn van een criminele en gewapende organisatie. Maar liefst twintig wedstrijden zijn ver dacht. Zo ook de laatste wedstrijd tussen Sivasspor en Fenerbah^e van vorig seizoen, die door de 4-3-overwinning de landstitel naar Fenerbahge, de Kanaries, bracht. De gerespecteerde voorzitter Aziz Yildirim van Fenerbah^e vormt de spil in het onderzoek. Hij werd zondagochtend vroeg door de poli tie van zijn bed gelicht. Yildirim zou erg voorzichtig handelen en zou gedurende het politieonder zoek van acht maanden maar liefst dertig verschillende mobiele tele foons hebben gebruikt, zo meldt dagblad Hurriyet. Ook zou hij - voorafgaand aan een wedstrijd te gen topclub Besiktas - de Turkse voetbalbond om een bepaalde scheidsrechter hebben gevraagd. En met succes. De Kanarie's won nen de wedstrijd met 4-2. Volgens de Turkse pers is dit alles nog maar het topje van de ijsberg. Geruchten over 'gekochte wedstrij den' bestaan al veel langer. De kri tiek op de Turkse voetbalbond die deze aantijgingen altijd naast zich heeft neergelegd, is groot. Het hui dige gerechtelijk onderzoek komt ook niet op verzoek van de bond, maar is een initiatief van justitie. PREAGRATEN De Belgische wielrenner Jens Keu keleire heeft gisteren de derde etap pe van de Ronde van Oostenrijk ge wonnen. De 22-jarige coureur van Cofïdis was na 179,3 kilometer tus sen Kitzbühel en Pragraten de sterkste in de sprint van een uitge dund peloton. De voorste groep achterhaalde op zo'n 100 meter voor de finish de Zwitser Marcel Wyss, die lange tijd op kop had ge reden. De Zuid-Afrikaan Daryl Impey ein digde als tweede, voor Jonas Jörgensen uit Denemarken. BOXTEL Zhaoqin Peng heeft het NK scha ken voor vrouwen in stijl afgeslo ten. De enige grootmeester in het gezelschap, die maandag haar 13e nationale titel al kon vieren, ver sloeg in de laatste ronde met zwart de nummer twee van het klasse ment, Anne Haast Ze kwam uit op negen punten uit tien partijen. Ook de kampioen bij de mannen, Anish Giri, sloot in stijl af. De ze ventienjarige schaker won zijn ne gende en laatste partij (tegen Wou ter Spoelman) eveneens en kwam uit op een formidabele 7,5 punten. Tiger Woods LONDEN De Amerikaanse golfer Tiger Woods slaat dit jaar na de US Open ook de British Open over. De voor malig nummer 1 van de wereld heeft te veel last van een blessure aan zijn linkerbeen. „Helaas is mij geadviseerd niet mee te doen aan de British Open", meldde Woods gisteren. De golfmiljardair heeft al enkele maanden last van zijn knie en achillespees. Het prestigieuze British Open wordt volgende week gespeeld. Woods won het toernooi in 2000, 2005 en 2006. LONDEN De Formule i-renstal van Virgin Ra cing gaat samenwerken met rivaal McLaren. Het gaat om een overeen komst waarbij Virgin technische hulp krijgt van McLaren. Het Britse team hoopt daardoor zijn presta ties in de Formule 1 te verbeteren. Tot nog toe heeft Virgin (met de coureurs Jéróme d'Ambrosio en Ti- mo Glock) nog geen enkel punt in het WK. Virgin krijgt toegang tot faciliteiten van McLaren, zoals de windtunnel, testopstellingen, simu lators en technisch personeel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25