221 sport Zelfs Philippe Gilbert heeft limieten In een etappe waarin Johnny Hoogerland de hele dag in beeld rijdt, maakt Cadel Evans duidelijk dat er rekening met hem moet worden gehouden. Vier van Lorient Eerste uitvaller woensdag 6 juli 2011 door Mart Smeets e 8 9 TOUR DE FRANCE Cadel Evans won zijn tweede Tour-rit. De eerste behaal de hij in 2007, nadat de aanvankelijke winnaar Vino- koerov wegens dopinggebruik uit de Tour werd gezet. )««8888889 In de Tourgeschiedenis heeft de etappe St. Malo-Lorient uit het jaar i960 grote faam behouden. Het was de dag van de Vier musketiers' en dat zal altijd zo blijven. De Ronde werd in één dag beslist door een uitloop poging van vier renners; het klasse ment was (na vijf dagen) gemaakt en onderging geen verandering meer. Dat wil zeggen... De renners Gasto- ne Nencini, Hans Junkermann, Jean Adriaensens en Roger Rivière (ieder rijdend voor hun nationale ploeg) pakten bijna een kwartier op de andere 113 renners en het pleit was beslecht: de eindwinnaar zou uit dit selecte groepje komen, dat kon niet anders. De Belg Adriaensens, een sterke coureur, kwam in het geel, maar de Franse tijdrijder Rivière hoefde slechts goed op te letten en dan zou hij gaan winnen. Hij was de voor Frankrijk gedroomde ster, bijna beter dan Anquetil, die dat jaar niet aan het vertrek was geko men. Tijdens de afdaling van de bochtige Col de Perjuret gebeurde het. Nencini, een doldwaze daler die nergens gevaar zag, reed weg en Rivière ging mee. Rivière was een mooie man met gave trekken en de wereld lag voor hem open: rijkdom, faam, titels, roem, vrou wen...alles. De bocht was scherp en de val was diep: Rivière stortte een tien tal meters naar beneden en zou nooit meer een trap op een fiets maken. Nencini, de slimme Itali aan, werd winnaar in Parijs, Adriaensens werd derde en Junker mann vierde en alleen de dappere Italiaan Battistini wist zich nog op te werken uit de rangen der ge- klopten. Hij werd tweede. Rivière zag zijn hele loopbaan, zijn hele leven kapot vallen in één schuiver: hij revalideerde lang, kwam in een rolstoel terecht en werd alcoholist en erger. Er bleef niets meer over van die mooie sporter die hij was. Hij versomber de, de zelfkant van het leven won en niemand keek nog naar hem om. Op 40-jarige leeftijd stierf hij, volkomen .berooid en omgeven door schulden en schorremorrie van de straat, aan keelkanker. De andere drie leefden voort op de succesverhalen van die ene dag naar Lorient, de dag dat zij gevie ren de Tour beslisten. Ik moest aan dat verhaal denken toen de renners gisteren in die plaats vertrokken. LORIENT - De Belgisch Jurgen van de Walle is de eerste uitvaller in de Ronde van Frankrijk. Na 40 ki lometer in de vierde etappe staak te de coureur van Omega Phar- ma-Lotto gisteren de strijd. Van de Walle had te veel last van de ver wondingen die hij bij valpartijen in de eerste etappe had opgelopen. Johnny Hoogerland reed zich gisteren in de kijker in de Tour de France. Hij reed bijna de hele dag in een kopgroep van vijf, deed veel kopwerk, won een tussensprint en passeerde als eerste op een bergje van de vierde categorie. De titel van strijdlustigste renner liep hij echter mis. foto Eric Lalmand/ANP door Patrick Delait MUR-DE-BRETAGNE - Ook mythes spatten in de Tour de France vroeg of laat uit elkaar. Het leek alsof Phi lippe Gilbert geen koers meer kon verliezen. Alsof de Waal van Ome- ga-Pharma-Lotto zijn concurren ten kon vernederen waar en wan neer hij het ook maar wilde. Na zijn demonstratie op de Mont des Alouettes, waar hij in de eerste Touretappe zelfs een fenomeen als Fabian Cancellara in zijn hemd zet te, werd Gilbert voor de zoveelste keer op een voetstuk gezet. Niet een of twee, maar zelfs drie ritten zou hij in de eerste Tour week nog gaan winnen, voorspel de iedereen die het kon weten. De Belgische kampioen deed niet eens moeite om de euforie te tem peren. Integendeel. Hij deed er nog een schepje bovenop door stoutmoedig alvast zijn tweede etappezege aan te kondigen op de Mür-de-Bretagne. Op zijn verjaar dag had hij van de Tourdirectie geen beter geschenk kunnen krij gen dan een aankomst op de twee kilometer lange klim. Groot was dan ook de verbazing toen Gilbert gisteren niet kon vol gen toen zijn ploegmaat Jurgen van den Broeck in de laatste vier honderd meter een klein gaatje sloeg. Terwijl iedereen zat te wach ten op een nieuwe galavoorstelling van de Waal, waren het Cadel Evans en Alberto Contador die het voortouw namen. Gilbert strandde uiteindelijk op de vijfde plaats, naar zijn maatstaven een vergiftigd verjaardagsgeschenk. „Ik had niet de benen van zater dag. De benen hebben vandaag voor mij beslist", jammerde Gil bert, die zich tevens beklaagde over de gebrekkige communicatie met ploegmaat Van den Broeck. „Ik dacht dat hij de sprint wou voorbereiden. Hij had niks gezegd. Toen we het gaatje op hem had den gedicht, moest ik proberen om te herstellen. Maar dat lukte niet meer. Mijn benen waren ver zuurd." Gilbert herleidt tot menselijke pro porties: zelfs teamarts Jan Mathieu van Omega-Pharma - Lotto zal er van geschrokken zijn. Op de Mont des Alouettes was Mathieu nog zo onder de indruk van Gilbert dat hij voor de toekomst niks wilde uitsluiten. De teamarts van de ploeg vond het zelfs niet onaannemelijk dat Gilbert ook in het hooggebergte ooit zal meespelen. Waar de limieten van Gilbert lig gen weet voorlopig wellicht nie mand. Op de Mür-deBretagne werd wel duidelijk dat zelfs de Belg een koers niet op voorhand gewonnen heeft. Gilbert: „Winnen op mijn verjaar dag, was speciaal geweest. Toch ben ik niet ontgoocheld. Ik heb al een mooie Tour gereden tot nu toe."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22