'We weten niet hoe snel ecosystemen weer in balans komen als machines in de zeebodem hebben gewoeld' Van wie is de oceaan? 'Zeldzame' aardmetalen Japan maakte deze week de vondst bekend van 80 tot 100 miljard ton zeld zame aardmetalen op de bodem van de Stille Oceaan. Zeldzame aardmetalen of aarden zijn zeventien zware scheikundige ele menten die van nature op en in de aarde voorko men. De zeldzame aarden zijn scandium, yttrium en de vijftien lanthaniden. In elektronica als mobie le telefoons en mp3-spe- lers wordt veel gebruik ge maakt van zeldzame-aar- de-elementen. De verre gaande miniaturisatie van deze apparatuur is voorna melijk te danken aan het gebruik van zeldzame- aardemagneten. De gelei dende en magnetische werking van diverse aar den wordt ook gebruikt in windmolens, zonnepa nelen en de batterijen van elektrische auto's. Zeldzame aardmetalen zijn eigenlijk helemaal niet zeldzaam. Dat ze toch 'zeldzaam' heten, heeft te maken met het feit dat men bij de ontdekking ervan, aan het begin van de negentiende eeuw, aannam dat de ele menten weinig zouden voorkomen. Tegenwoor dig weten we dat dit niet klopt. De meest voorkomende zeldzame aarde, cerium, komt vaker voor dan bijvoorbeeld lood. De minst voorko mende zeldzame aarde komt nog altijd aanzien lijk vaker voor dan goud. Ook de benaming 'aar den' klopt niet. Aarden is een vertaling van het Franse 'terre' dat vroeger ook oxide kon betekenen. infographic Ronald Visser foto Visible Earth/NASA bron Graphic News, Nature Geoscience, USGS Ton Bastein, expert materiaalschaarste bij TNO woensdag 6 juli 2011 200 500 nieuwe ertsiagen Gevonden in internationale wateren dichtbij Hawaii en Tahiti, liggend in modder op oceaanbodem, 3.500-6.000 m onder de zeespiegel winnen van metalen op volle zee op zes kilometer diepte. „Diepzee- mijnbouw is nog volop in ontwik keling. Het is nog onduidelijk hoe rendabel deze technieken kunnen worden en wat de gevolgen zijn voor het milieu", aldus Bastein. „Op de donkere en koude zeebo dems zijn bijzondere ecosystemen te vinden, waatvan we niet weten hoe snel die weer in balans komen nadat machines in de bodem heb ben gewoeld." De grote vraag is of investeerders hun geld willen steken in deze on zekere business waar één land zo bepalend is. De onzekerheid wordt nog eens vergroot door de zoektocht van vele onderzoekers wereldwijd naar goedkope vervan gers van de dure aardmetalen. „Wordt een goed substituut gevon den dan is het betreffende aardme taal meteen een stuk minder waard." Daar staat tegenover dat de vraag naar zeldzame aardmeta len, zolang goede vervangers nog niet zijn gevonden, de komende twintig jaar waarschijnlijk zal ver vijfvoudigen. „Toch is diepzeemijn- bouw gericht op zeldzame aardme talen nog een risicovolle onderne ming. Om dit moment lijkt hero pening van mijnen in de Verenig de Staten en Canada minder risi covol. Ook Australië is heel actief De rendementen van deze projec ten zijn vooralsnog een stuk zeker der." Dat Japan toch zo veel waarde hecht aan de zeebodemschatten heeft ongetwijfeld ook politieke re denen. Het Aziatische land is met zijn omvangrijke elektronica-indus- trie zeer afhankelijk van de grote buurman. Bastein: „Het is voor Ja pan interessant om China alleen al te laten weten dat er alternatieve voorraden zijn. Om minder afhan kelijk te zijn en om de prijs te drukken." Ook Kleijn vermoedt dat de vondst vooral een geopolitieke be tekenis heeft. „Japan wil laten zien dat ze China in de toekomst niet meer zo hard nodig heeft. China heeft de export een half jaar gele den stopgezet waardoor de prijs enorm is gestegen. China zei dat dit moest vanwege de grote mi lieuschade. Maar er zijn ook bron nen die beweren dat China vooral wil bereiken dat alle belangrijke producenten van bijvoorbeeld duurzame energie en auto's naar China komen. Dat zou China veel meer extra waarde opleveren dan alleen de materialen de hele we reld over sturen." Het is een wedstrijdje wie het langst de adem kan inhouden, meent Kleijn. „Voor Japan is het veel makkelijker om te zoeken naar alternatieven voor de aardme talen of om te investeren in een Vietnamese mijn. Beide opties worden onderzocht en zijn een stuk goedkoper. Ik heb sterk mijn twijfels of Japan deze metalen echt haar boven zal halen." O zie onze websitereconomie IHC Merwede investeert in diepzeemijnbouw De enorme voorraad zware aardmetalen die Japanse on derzoekers hebben gevon den, bevindt zich op 78 plek ken verspreid over de bodem van bijna de gehele Stille Oceaan. Mijnbouw plegen in de diepzee, mag dat zo maar? Nee, daarvoor gelden regels die onder andere zijn vastge legd in het Zeerechtverdrag van de Verenigde Naties. Bijna alle landen hebben dit verdrag aanvaard. Het document bepaalt dat staten die grenzen aan een oceaan gerekend vanaf de kust een exclusieve economi sche zone (EEZ) van 200 zee mijl hebben, zo'n 370 kilome ter. Binnen dit gebied heeft het betreffende land het al leenrecht op de exploitatie van de zeebodem. Maar ook buiten deze zone kunnen kuststaten in bijzon dere gevallen aanspraak ma ken op exclusieve rechten. Voor de stukken die dan nog overblijven geldt dat in be ginsel elk land aanspraak kan maken op de bodem schatten. Daarvoor is wel een vergunning vereist, die wordt verleend door de Inter nationale Zeebodem Autori teit. In VN-verband is ook vastge legd dat bij de exploitatie re kening moet worden gehou den met het milieu, maar mi lieuorganisaties vinden die regels veelal te slap. De nieuwe Japanse vondsten bevinden zich niet alleen in gebieden die exclusief aan Ja panners zijn voorbehouden, maar ook in de EEZ van an dere landen en op 'neutraal' terrein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11