iol Japan heeft een schat aan zeldzame aardmetalen gevonden in de Stille Oceaan. Maar is het rendabel om alles naar boven te halen? Politieke spelletjes op de zeebodem. 110 min woensdag 6 juli 2011 Nieuwe goudmijnen door Niek Opten en Monique Prins Met veel bomba rie maakte Ja pan deze week de vondst be kend van een ongekend grote hoeveelheid zeldzame aardmeta len. Met de bodemschat zou Japan in één klap onafhankelijk zijn van monopolist China die de prijzen enorm heeft opgedreven. „Dat Japan de bodemschat heeft gevonden verrast me niet, opval lend is vooral dat ze zo intensief gezocht hebben", zegt industrieel ecoloog René Kleijn. „Dat de zee bodem vol metalen ligt, is bekend. Het vinden is geen probleem, het productieproces op gang krijgen is veel lastiger. Het duurt zeker tien tot vijftien jaar voordat ze de meta len kunnen delven." En als er al ooit een bedrijf wordt gevonden dat de stoffen naar bo ven wil halen, is het nog de vraag of delving economisch interessant is. „Natuurlijk kun je deze stoffen delven, maar tegen welke prijs en hoe snel? De metalen liggen zo'n vijf kilometer onder water. Japan zal moeten concurreren met Chi na dat haar metalen gewoon uit de Chinese klei kan halen. Dat kan nooit tegen een interessante kost prijs." De ecoloog refereert aan de vondst van mangaanknollen in de jaren zestig. „De knollen werden des tijds gepresenteerd als een poten tiële goudmijn. Maar de boten die deze schatten moeten ophalen, moeten nog altijd ontworpen en gebouwd worden. Als het econo misch interessant was, was dit na tuurlijk al lang gebeurd." De behoefte aan deze metalen is voor Japan kennelijk zo groot dat ze vreemde sprongen maken om voorraden te zoeken, zegt Kleijn. „Toyota en Honda hebben het spul nodig voor de batterijen van hun elektrische auto. En ook voor spaarlampen, mobieltjes en wind molens zijn de metalen nodig." Ooit, voor de grote opmars van de elektronica-industrie, waren de Verenigde Staten de grootste pro ducent van de deze aardmetalen. Maar de exploitatie werd te duur en de milieubelasting te hoog. Sinds ruim tien jaar geleden de mijn Mountain Pass bij Las Vegas sloot, is China alleenheerser bij de winning van dysprosium, scan dium, samarium en al die andere delfstoffen met exotische namen. Dat doet pijn in het Westen en Ja pan, want de afhankelijkheid van deze aardmetalen wordt groter en groter. Het nieuws dat Japan enorme voorraden aardmetalen heeft ge vonden op 78 verschillende plek ken op de bodem van de Stille Oceaan lijkt dan ook een godsge schenk voor elektronicaproducen- ten. Het zou gaan om voorraden tot 100 miljard ton, waar de tot nog toe bekende voorraad naar schatting 110 miljoen ton herbergt. „De buitenste tien kilometer van de aarde zit vol met interessante materialen, op aarde en op zee", zegt Ton Bastein, die zich bij on derzoeksinstituut TNO buigt over materiaalschaarste. Bij de Japanse vondst zijn volgens hem twee vra gen belangrijk: wat is de kwaliteit van de gevonden voorraad en hoe veel moeite moet je doen om ze naar boven te halen. De antwoor den op die vragen hebben de Ja panse ontdekkers van de voorra den nog niet beantwoord. Zeldzame aardmetalen worden nu gewonnen op land, veelal via dag bouw (bovengronds afgraven van de bodem). Die techniek is een re latief goedkope manier van mijn bouw, zeker vergeleken met het 'Natuurlijk kun je deze stoffen delven maar tegen welke prijs en hoe snel?' CHINA INDIA AUSTRALIË Reserves zeldzame aarden op land (ton) China 55 min COS* 1Q min i|| V.S 13 minJj| fiodla 3,1 min Australië 1,6 minA Overigen 22 min I Gemenebest vah Onafhankelijke Staten ZUID AFRIK A Totaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10