81 buitenland Griekenland krijgt lucht stipreizen.nl Met stip de voordeligste cruises! «Ni Costa STIP 'VS vragen oppositie om dader Lockerbie' Navo voert luchtaanvallen op Leger Syrië stuurt tanks naar Hama Veertig kompels zitten nog vast Dubieuze prijsvechter aan de grond gezet Zeker 100 gewonden bij HSL-protest Eerste vrouwelijke premier in Thailand CRISIS In september nieuwe miljarden nodig 'Soevereiniteit van Griekenland inperken' maandag 4 juli 2011 N°rma; 6i% CRUIStNC ITALIAN STYIC WASHINGTON De Verenigde Staten willen dat de oppositie in Libië Lockerbie-dader Abdel Baset al-Megrahi gevangen neemt en aan de VS overdraagt. Dit heeft de Britse Mail on Sunday ge meld. Volgens ingewijde bronnen in het Amerikaanse Congres heeft president Obama de rebellen laten weten dat zij op duurzame steun van de VS kunnen rekenen als zij Al-Megrahi uitleveren. BENGHAZI De Navo heeft de luchtaanvallen op militaire doelen in het westen van Libië de afgelopen dagen opge voerd. Vliegtuigen vernietigden 50 doelen. Het offensief is bedoeld om de opbouw van troepen van de Libische leider Kaddafï bij enkele belangrijke steden tegen te gaan. De operaties richten zich op een strook bij de grens met Tunesië tot de westelijke stad Misurata. HAMA Het Syrische leger heeft tanks ge posteerd bij de toegangswegen naar de stad Hama, waar mensen vrijdag massaal de straat op gingen uit protest tegen president Bashar al-Assad. Dat meldden inwoners gisteren. Hama was in 1982 het to neel van een opstand tegen de va der van de huidige president die hard werd neergeslagen. Er vielen vele duizenden doden. PEKING In twee mijnen in Zuid-China zit ten veertig mijnwerkers nog vast. Reddingswerkers proberen de kom pels naar boven te krijgen. In de Niupeng-mijn in Guizhou zitten 21 kompels en twee andere mensen vast De mijn liep zaterdag onder water. In de Heshan-mijn in Guan- gxi zitten negentien kompels vast. Deze mijn stortte zaterdag in. Drie mijnwerkers vonden er de dood. SYDNEY De Australische luchtvaartautoritei ten hebben prijsvechter Tiger Air ways Australia zaterdag per direct aan de grond gezet vanwege zor gen om de vliegveiligheid. Dit ge beurde naar aanleiding van een se rie incidenten. Duizenden passa giers zijn hierdoor gedupeerd. Het is voor het eerst dat in Australië een hele vloot van een maatschap pij een vliegverbod krijgt. TURIJN Bij nieuwe gewelddadige protesten tegen de bouw van een omstreden hogesnelheidslijn tussen Turijn en Lyon zijn gisteren zeker 115 gewon den gevallen, onder wie 100 agen ten en 15 actievoerders. Dit meldt de Italiaanse krant la Repubblica. Sommige agenten zijn er ernstig aan toe. Actievoerders vrezen voor de natuur in de Susavallei, omwo nenden voor hun nachtrust. BANGKOK - De partij van de verbannen oud-premier Thaksin Shinawatra heeft gisteren de Thaise parlementsverkiezingen gewonnen. De door het le ger gesteunde premier Abhisit Vejjajiva heeft zijn nederlaag erkend. De poli tiek zeer onervaren Yingluck (44), zuster van de verbannen oud-premier, wordt de eerste vrouwelijke premier van Thailand, foto Barbara Walton/ANP EU-ministers geven een lening van 12 miljard. Grieken tot eind september uit de brand. Lening moet kredietbeoorde laars milder stemmen zodat Athene op financiële markten weer makkelijker kan lenen. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Het acute gevaar van een Grieks bankroet lijkt voor even afgewend. De ministers van financiën van de eurolanden ga ven zaterdagavond een lening van 12 miljard euro vrij, waarmee Athe ne het tot eind september kan uit zingen. Hiermee wordt tevens een adempauze gecreëerd waarin maat regelen kunnen worden voorbe reid om Griekenland ook op lange re termijn te helpen. Minister jan Kees de Jager (Financi ën) noemde het na het telefonisch beraad mek.zijn EU-collega's.'een goede zaak' dat de Europese Com missie, de Europese Centrale Bank en het Internationaal Monetair Fonds nu vinden dat Griekenland weer 'op schema' is. Vorige week stemde het Griekse parlement in met een bezuini- gings- en hervormingspakket van 28 miljard euro, een harde eis van EU en IMF. „Nu is het aan de Grieken om te la ten zien dat ze de maatregelen ook echt doorvoeren", aldus De lager. Volgens zijn Griekse collega Evan- gelos Venizelos is met de besluiten de internationale geloofwaardig heid van Griekenland versterkt. Gehoopt wordt dat het ook de kre dietbeoordelaars milder zal stem men, waardoor Athene weer mak kelijker op de financiële markten kan lenen. Als ook het IMF komende vrijdag instemt met het uitbetalen van zijn deel, kan het geld de week er na worden overgemaakt. Het is de vijfde .tranche van het leningen- pakket van no miljard euro, dat EU en IMF Griekenland vorig jaar hebben toegezegd. Daarvan komt 8o miljard voor rekening van de EU, en 30 miljard voor die van het IMF. In-het najaar heeft Grieken land weer nieuwe miljarden no dig. Uiterlijk in september moet ook een besluit vallen over een nieuw steunpakket van naar schatting 8o miljard euro, waarmee Grieken land tot in 2014 kan toekomen. Aanvankelijk wilden de EU-minis- ters van financiën daar volgende week maandag over beslissen, maar ingewijden in Brussel noe men dat onhaalbaar. BERLIJN - Griekenland moet reke nen op een drastische inperking van zijn soevereiniteit na de miljar denleningen die aan het noodlij dende land worden verstrekt. Dat liet voorzitter Juncker van de euro- groep gisteren weten. Ook moeten duizenden overheidsbedrijven wor den geprivatiseerd. Het eventueel aanstellen van buitenlandse be windvoerders ligt gevoelig in een trots land als Griekenland. mrtÉH B éênsofe stipre

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8