binnenland7 Sigaret moet vanzelf uitgaan Transseksueel beeld uit kerk geweerd Vakbond wil toezicht bij militaire training Student past en wint half miljoen Den Haag kent hoge babysterfte BRANDVEILIGHEID Europese maatregel gaat op 18 november in maandag 4 juli 2011 DEN HAAG - Winkeliers mogen van af 18 november aanstaande alleen nog zogenoemde zelfdovende siga retten verkopen. De maatregel wordt in alle landen van de Euro pese Unie van kracht. De brancheorganisatie van de win keliers, NSO, had liever gezien dat de EU deze maatregel aan de fabri kanten had opgelegd. „Het was makkelijker geweest als ze hadden gezegd dat fabrikanten vanaf bij voorbeeld oktober uitsluitend die sigaretten mochten produce ren", aldus een woordvoerder van NSO. „De last ligt nu bij de onder nemer." De zelfdovende sigaret moet de brandveiligheid vergro ten. Door een soort brandgang in het papier van de sigaret gaat die sneller uit als er niet meer aan ge trokken wordt. Fabrikanten stellen dat het de smaak niet verandert. De bedrijfstak pleitte eerder dit jaar vöor een soort overgangsrege ling. Maar omdat het alle Europese landen betreft en de branche al lang op de hoogte was van de aan staande maatregel, voelde het mi nisterie van VWS daar niets voor. De NSO heeft daarop aan de groot handel en de fabrikanten laten we ten dat de brancheorganisatie hen ervoor verantwoordelijk houdt dat de goede sigaretten vanaf 18 no vember in het schap liggen. „We hopen ook op een soepele terugga- veregeling vanuit de groothandel." Er zullen altijd pakjes 'oude sigaret ten' overblijven. Marlboro-maker Philip Morris pro duceert de LIP-sigaretten, zoals ze heten, al. De afkorting staat voor Lower Ignition Propensity. „In Fin land, Australië en Canada verko pen we ze al", aldus een woord voerster. Het productieproces van de fabriek van Philip Morris in Ber gen op Zoom wordt aangepast voor het maken van de nieuwe si garetten. De extra kosten zijn vol gens de fabrikant 'handelbaar'. Of sigaretten duurder worden, wil •het bedrijf uit het oogpunt van concurrentie niet zeggen. Philip Morris benadrukt dat de LIP-sigaretten niet 'brandveilig' zijn. „Bij onzorgvuldigheid kan el ke brandende sigaret brand veroor zaken, ook de LIP-sigaret." De Hulster kunstenaar Servaas Roelandse verwijdert zijn kunstwerk uit de basiliek van Oosterhout op een lijkkistenkar. De ëdele delen van het beeld waren met een doek afgedekt door het kerkbestuur. foto Rene Schotanus door Susanne den Boer OOSTERHOUT - Kunstenaar Servaas Roelandse uit Hulst heeft gistermid dag een van zijn beelden verwij derd uit de Sl Janbasiliek in Ooster hout, waar de International Exhibi tion of Art plaatsvindt Het beeld - een eigentijdse, transseksuele versie van Hermaphrodite in het Louvre - is volgens het kerkbestuur te aan stootgevend en moest daarom deels bedekt of verwijderd worden. Roelandse is boos en teleurgesteld over de houding van het kerkbe stuur. De kunstenaar werd zaterdag middag al verrast door een vrijwil- ligster van de kerk, die een doek over het mannelijk geslachtsdeel van het beeld legde. „Zonder over leg doe je zoiets niet. Een kunstob ject is een uiting van de kunstenaar en dat tast je niet eigenhandig aan", aldus Roelandse. Gisterochtend sprak Rien Joosen, voorzitter van Festival KOM waar van de expositie deel uitmaakt, met pastoor Anton Kamps van de St. Janbasiliek. „Hij bood drie op ties aan", vertelt Joosen: „Het beeld moest weg, het beeld kon deels be dekt blijven liggen, of het beeld kon, in aangepaste positie, in een aparte ruimte van de kerk tentoon gesteld worden. Dat heb ik doorge geven aan de kunstenaar en aan Piet van Riel van onze culturele commissie." Voor Roelandse bleef maar een op tie over, het beeld weghalen. „Ik heb dit beeld gemaakt vanuit een visie en als het niet in de originele vorm of in een open ruimte geëx poseerd mag worden, is de bood schap weg. Dit beeld gaat niet over sex of porno. Het is een remake van een klassiek werk in een eigen tijdse uitvoering. Ik begrijp dat de transseksualiteit van de figuur reac ties oproept, maar dat is ook juist de bedoeling." De kunstenaar, vindt wsmBsmKK&tmKmaBMmBamBauamsammBm het standpunt van het kerkbestuur 'laf. „Tijdens de openingsuren van de expositie is de kerk verhuurd als tentoonstellingsruimte. Dan gelden er andere richtlijnen dan wanneer de kerk als kerk in functie is." Pas toor Kamps van de St. Janbasiliek is het daarmee niet eens. „Een kerk is geen neutrale expositieruimte. De aard van de tentoongestelde wer ken moeten toch enigzins passen bij het gebouw. Het gaat ons niet om het naakt, want er is wel meer naakt te zien in de kerk. Maar het betreffende beeld heeft een erectie en dat vinden wij niet passend in een kerkgebouw." HILVERSUM - De militaire vakbond AFMP wil dat er bij de zelfverdedi gingstraining voor militairen een. onafhankelijk persoon aanwezig is die kan ingrijpen wanneer de in structeurs te ver gaan in htm fysie ke aanpak. Vicevoorzitter Ed Lugt- hart van de AFMP zei dat zaterdag avond in het tv-programma Nieuwsuur. In de uitzending deed een inmid dels arbeidsongeschikt verklaarde voormalig militair zijn verhaal over de gevolgen die hij na zes jaar nog steeds ervaart van tijdens de training opgelopen klappen. Lugt- hart zei dat zijn bond meer geval len kent van militairen die zo hard aangepakt zijn dat ze arbeidsonge schikt zijn geraakt. Onlangs over leed een 20-jarige sergeant nadat hij kort na een zelfverdedigingstrai ning onwel was geworden. „Een onafhankelijk iemand moet beoordelen of de grens wordt over schreden", aldus Lugthart. Hij be nadrukte dat het nodig is om 'heel ver' te gaan bij de trainingen om militairen zo goed mogelijk voor te bereiden op situaties waarin ze terecht kunnen komen. „De grens is dat mensen niet gewond raken." HEEMSKERK - Welke afstand krijg je wanneer je alle nog niet ingele verde guldens achter elkaar legt? Deze vraag was zelfs voor Richard de Bree (22) uit Heemskerk zater dagavond te moeilijk in zijn jacht op één miljoen euro. De student bedrijfskunde stond in de finale van 'Lotto Weekend Mil jonairs' en maakte een kans met het beantwoorden van één vraag miljonair te worden. In de geschie denis van het SBS6-programma was het nog maar twee kandida ten gelukt door te dringen tot de miljoenenvraag. Vorige week zater dag was Richard erin geslaagd alle negen vragen goed te beantwoor den en zaterdag kon hij zich opma ken voor de laatste vraag met vier keuzemogelijkheden. Gokte hij goed, dan kreeg hij het miljoen op z'n bankrekening ge stort. Koos hij voor het verkeerde antwoord, dan restte hem 'slechts' 100.000 euro. Was de totale lengte van de gul dens gelijk aan de afstand Rotter dam-New York, Amsterdam-Pa rijs, Moskou-Peking of toch maar die van de Noord- naar de Zuid pool? De student wilde niet kie zen en nam liever het half miljoen mee naar huis dat hij al had ge wonnen. „Ik ga een appartement kopen in Haarlem of Amsterdam, met mijn vriendin ga ik op vakan tie naar de Malediven en thuis geef ik een grote barbecue", vertel de de Heemskerker. Het juiste antwoord was Mos kou-Peking. De Bree zou hebben gekozen voor Rotterdam-New York. HILVERSUM - Een op de 43 zwanger schappen van creoolse moeders in Den Haag eindigt in de dood van de baby. De sterfgevallen doen zich kort voor, tijdens of kort na de geboorte voor. Behalve creoolse vrouwen, ook wel Afro-Surina- mers genoemd, lopen ook Hindoe- staanse moeders een groter risico dat hun kindje sterft. Bij hen is de kans 1 op 65. Het landelijk gemid delde is 1 op 100. Dat maakte RTL Nieuws zaterdag bekend. Het programma baseert zich op een onderzoek van de ge meente Den Haag en de GGD naar de oorzaak van de hoge babysterf te in Den Haag. Een van de knel punten is dat creoolse vrouwen te laat naar de verloskundige gaan. 47 procent van de moeders die hun kind verloren, ging pas na veertien weken zwangerschap naar een ver loskundige. Gewoonlijk beginnen controles rond de tien weken. De onderzoekers hebben geen precie ze oorzaak gevonden voor de hoge re kans op babysterfte bij creolen. Ook is niet duidelijk waarom Den Haag zo hoog scoort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7