401 gezondheid Tacoyo: simpel en doeltreffend maandag 4 juli 2011 ^msm&m3m!mmasi®m£mmmsmsmmi3smzGmG8imsg!ts®s8m8S8esBzgmm foto Frank Poppelaars Het is vechten op de fitnessmarkt. Allerlei nieuwe rages buitelen over elkaar heen. Steeds weer hipper, steeds weer swingender. Dat geldt niet voor Tacoyo. Hoeft ook niet. Deze training werkt al tientallen jaren, met doeltreffende eenvoud. door Peter de Groot Eén blik in de zaal zegt genoeg. Hier regeert de eenvoud. Geen computergestuurde laserlights, geen indrukwekkende tweet- of basboxen. En de outfit van de pakweg twintig vrouwen die hun louter functionele gymmatjes op de vloer hebben uitgespreid, voldoet ook niet be paald aan de flashy uitstraling van alle heer sende fitnessrages. Een T-shirt met katoe nen joggingbroek, dat zijn wel zo'n beetje de extremen. Gezien worden, indruk ma ken? Speelt bij Tacoyo geen enkele rol. Bij deze training in groepsverband gaat het lou ter om de sportieve inhoud, niet om al het gedoe eromheen. Om op te warmen, lopen de vrouwen eerst een paar rondjes door de zaal. Daar heeft: een dansschool zijn thuisbasis, getuige de fo to's aan de muren en glazen kubusetalages vol balletschoenen. Die staan echter niet in de weg bij het ritmisch hardlopen op Crazy little thing called love van Queen. Dan begint het rekken en strekken van nek-, rug-, arm- en beenspieren. Gymnas tische oefeningen, kracht- en stabiliteitsoefe- ningen. Heel gevarieerd, niet moeilijk en kort achter elkaar. Ook conditietraining, droogzwemmen met de buik plat op de vloer. Steeds weer een ander begeleidend, bekend muziekje. Armen zwaaien op soul van Arthur Conley (Do you like good music? Yeah, yeah!)sprinten op Deep Purple Ra cing like a fireball, dancing like a ghost) en di rect weer wandelen op het zoete I can hear music, wereldhit van de Beach Boys. Peter van Broekhuizen (52) is een gelouter de Tacoyo-instructeur. Al voor het vijftien de seizoen staat hij een keer of zeven per week voor een groep. Met dezelfde gedre venheid waarmee hij de lessen leidt, legt hij uit waarom Tacoyo het al zo lang uithoudt en het nog steeds zo goed doet. „Tacoyo is heel toegankelijk. Ook al heb je eerder wei nig of niets aan sport gedaan, dan kun je toch meedoen. Iedereen is bezig op zijn ei gen niveau. De oefeningen van Tacoyo doen weliswaar aanspraak op veel verschillende spieren, maar het zijn bekende bewegingen, vooral overgenomen uit het langlaufen en roeien. Die herkenbaarheid is belangrijk. Als je na een dag stress op kantoor ook nog eens allerlei pasjes van buiten moet leren, is dat niet echt lekker. En als je één les durft te missen, lig je meteen hopeloos achter. Daar word je nou ook weer niet bepaald ontspan nen van." Eenvoud is dus kenmerk nummer één van Armen zwaaien op soul, sprinten op Deep Purple en wandelen op een wereldhit van de Beach Boys Tacoyo. Een uitgangspunt dat kennelijk aan spreekt, want de fitnessvorm bestaat inmid dels al zo'n dertig jaar. Van Broekhuizen: „Andere kenmerken? Tacoyo pakt dan wel zo veel mogelijk spieren aan, maar altijd in lichte mate. Kort spanning opbouwen, met een weer loslaten, tot diepe ontspanning ko men en vasthouden. Het gebruik van her kenbare, prettige muziek is substantieel bij deze vorm van fitness: popmuziek uit de ja ren tachtig en negentig, New Age, jazz, klas siek. Als je er maar lekker op mee kunt gaan. Beweging en muziek zorgen voor een prettige trance, die stress doet vergeten." Voor wie toch even de juiste uitvoering van de oefening kwijt is, herhaalt Peter van Broekhuizen de instructies nog maar eens hardop: „Springen, bijstappen, links, rechts, laatje meevoeren op de muziek. Haal de spanning los in je rug." Laagdrempelig, weinig kans op blessures, lekkere muziek; allemaal prettige trefwoor den bij Tacoyo. Nog een ander belangrijk element is de stresspreventie van deze trai ning. „Sporten is natuurlijk een probaat middel tegen stress. Tacoyo gaat daarin nog wat verder, door je bewust om te laten gaan met spanning en je te laten inzien hoe je op stress reageert. Tevens reiken we manieren aan om stress te reduceren." En oh ja, Tacoyo is ook een caloriekiller van de bovenste plank, stelt Van Broekhuizen: „We hebben het wel eens gemeten. Vijfhon derd kilocalorieën per uur was heel ge woon. Eén deelnemer haalde zelfs 1.200. En omdat deze fitness zoveel spieren aan spreekt, gaat dat vetverbranden na afloop ge woon nog een uurtje door. Kijk naar mij. Ik ben 52. Voel me 25. Allemaal door Tacoyo." reageren? gezondheid@wegener.nl Muziek en sfeer Ze heeft een hartgrondige hekel aan de sportschool, met spierbal lenmacho's en meiden in de laat- ste sportmode. „Hier hoefje ten minste geen flitsend pak aan", zegt Jolande Renne (48), werkzaam in de gehandicaptenzorg en moeder van twee kinderen. „Ik doe dit al vier jaar, twee keer per week. Waar om? Omdat ik graag een beetje le nig wil blijven. Tacoyo vind ik heer lijk. De muziek is prettig en je hebt hier een goede sfeer onder elkaar." Fien van Meer is met haar 73 jaar een opvallende deelnemer aan de Tacoyo-training. „Ik heb al van alles gedaan: hardlopen, aquafit. Ik sport graag, maar niets haalt het bij dit. Tacoyo doe ik nu al zestien jaar. Zou ik niet kunnen missen. Het is heel gezellig en je wordt er lekker ontspannen van. Spierpijn? Nooit. Vanmiddag ga ik gewoon weer de tuin in." Cursussen Q Tacoyo-training is rond 1980 ont wikkeld door Taco Veldstra, docent aan een universitair sportcentrum. Tacoyo-cursussen zijn in Nederland op 35 locaties te volgen, onder meer in Goes, Breda, Maasbracht, Apeldoorn, Arnhem, Enschede en Zwolle. www.tacoyo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64