Akkoord beheersing zorgkosten binnenland 15 maakt emoties los 'Raadsheer Schalken moet ook na vertrek op zijn woorden letten' Fietsreis SAUERLAND Gemeente tevreden over protest DOORBRAAK Maximaal 5 procent stijging Oppositiepartijen ergeren zich aan houding kabinet KRAS.NL maandag 4 juli 2011 AMSTERDAM - Het gerechtshof in Amsterdam betreurt het vertrek van raadsheer Tom Schalken. Presi dent van het hof, Leendert Ver- heij, vindt het echter onaanvaard baar dat rechters en raadsheren pu bliekelijk kritiek uiten op het werk van hun collega's. De 67-jarige raadsheer vindt dat de Amsterdamse rechtbank hem 'schandalig' heeft behandeld tij dens de strafzaak tegen PW-leider Geert Wilders. Hij was een van de raadsheren die namens het hof de strafvervolging van de PW-voor- man beval, onder meer voor haat zaaien. Volgens Leendert Verheij wordt van individuele rechters en raads heren soms veel gevraagd als ze kri tiek over zich heen krijgen die ze onterecht vinden. Zij dienen daar op professionele wijze mee om te gaan, aldus de president. „Dat houdt in veel gevallen in dat men niet persoonlijk kan en mag reage ren." Verheij meent dat het aan zien van de rechtspraak daarmee in het geding is. „Dat heeft niets te maken met een ontoelaatbare in perking van de vrijheid van me ningsuiting." Ook na zijn ontslag dient Schalken zich volgens hem te realiseren dat persoonlijke uitin gen in verband worden gebracht met zijn voormalige functie als DEN HAAG - Ziekenhuizen, zorgver zekeraars en kabinet hebben na maanden van möeizaam onderhan delen overeenstemming bereikt over maatregelen om de zorgkos ten in toom te houden. Vandaag gaan ze het akkoord op het ministe rie van Volksgezondheid onderte kenen. Volgens ingewijden zijn de par tijen het eens geworden over een beheerste kostenontwikkeling van rond 5 procent inclusief loon- en prijsstijgingen, zoals minister van Volksgezondheid Edith Schippers graag wil. In de afgelopen jaren ste gen de zorgkosten tot ruim 7 pro cent per jaar. De zorgkosten vormen een hoofd pijndossier voor het kabinet-Rutte. Met ruwweg 62 miljard euro per jaar bedragen ze al een vijfde van de collectieve uitgaven. De premies voor zorgverzekeringen stijgen ge staag mee en dat is slecht voor de koopkracht van mensen en voor de economische ontwikkeling van Nederland. De ziekenhuisuitgaven zijn in vijf jaar tijd met 30 procent gegroeid. Ze werden om die reden dit jaar al met 300 miljoen euro ge kort. Verder snoeide het kabinet het persoonsgebonden budget (pgb) goeddeels weg en moeten pa tiënten in de psychiatrische zorg meer eigen bijdrage betalen. Om de ziekenhuiskosten beter in de hand te houden, worden die instel lingen vanaf volgend jaar anders ge financierd. Niet meer via vaste bud getten, maar op declaratiebasis voor de behandelingen die ze heb ben uitgevoerd. De zorgverzeke raars moeten erop toezien dat de kosten van specialisten en zieken huizen niet de pan uit rijzen. Zie kenhuizen zullen voortaan niet meer alle mogelijke zorg aanbie den. Ze gaan zich stuk voor stuk verder specialiseren, zoals al ge beurt op het gebied van hartopera ties en borstkankeringrepen. Ver der bestaat de kans dat bij sommi ge van de honderd ziekenhuizen in ons land de spoedeisende hulp en de afdeling verloskunde verdwij nen. Als gevolg hiervan komen af delingen leeg te staan. Om de pijn te verzachten, komt er een herstructureringsfonds. Hoe veel geld daarin wordt gestopt, wil len ministerie en andere betrokke nen nog niet zeggen. De afspraak over de kostenstijging van 5 pro cent is niet spijkerhard. Het gaat om een zogenoemde inspannings verplichting. Als het percentage wordt overschreden, moeten de partijen weer met elkaar aan tafel om een oplossing te vinden. HILVERSUM - D66 waarschuwt het kabinet dat het in het nieuwe poli tieke jaar zijn houding tegenover de oppositie dient te veranderen. In het Radio i-programma Tros Ka merbreed zei D66-vicefractievoorzit- ter Gerard Schouw dat er bij grote bezuinigingen als die in de zorg niet naar de oppositie wordt geluis terd en er bovendien vanuit de coa litie 'een negatieve beloning in de vorm van een grijns en cynisme achteraan komt'. Het steekt Schouw dat oppositie partijen vervolgens wel mogen bij springen als gedoogpartner PW kabinetsplannen niet steunt, zoals de politietrainingsmissie in Afgha nistan of de hulp aan Griekenland. „We krijgen er te weinig voor te rug", aldus Schouw. Hij wilde niet zeggen wanneer voor D66 de grens bereikt is. Ook ChristenUnie-Kamerlid Caro- la Schouten noemde de houding van het kabinet in de uitzending 'redelijk arrogant'. Met name toen in het parlement bezuinigingen op het persoonsgebonden budget in de zorg werden besproken, kregen alternatieven van de oppositie en de sector 'geen poot aan de grond'. raadsheer. De president wil zich niet uitlaten over de inhoud van Schalkens kritiek. De rechtbank verhoorde Schalken urenlang nadat Wilders hem er van had beschuldigd dat hij tij dens een etentje had geprobeerd getuige-deskundige Hans lansen, een islamkenner, te beïnvloeden. Bram Moszkowicz, advocaat van Wilders: „Ik ben blij dat de heer Schalken over zelfreinigend vermo gen beschikt en een juiste beslis sing heeft genomen. Hij kan niet meer functioneren als rechter. Ik ben nog steeds van mening dat hij heeft geprobeerd een getuige van de verdediging te beïnvloeden." 5-daagse fiets-/busreis Duitsland Incl. Innergy fiets (met trapondersteuning!) Vertrek: 1-8 augustus en 5-19-26 september gegarandeerd vertrek op 8 augustus ontdek ontspannen het groene Sauerland! Fiets door bossen, langs meren en via leuke vakwerkdorpjes naar o.a. de Diemelsee en Kahler Asten. inclusief Comfort Class busreis, verblijf in een 4-sterren hotel, 4 x ontbijt en diner, Gazelle Innergy huurfiets en routes met Ned.sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/21600 waarom zou je meer betalen roept per megafoon op tot een waardig, stil protest. „Geen vernieling en foto Vincent Jannink/ANP kon ik niet praten over wat mama met me deed of liet doen. Toen ik toch ging praten over wat er met me gebeurde, over het misbruik, lag een politieagent op me. Als je als kind de politie al niet kunt ver trouwen, wie kun je dan wel ver trouwen?" Meijer ziet in de buren van Marthijn Uittenbogaard 'de eerste slachtoffers'. „Waarom moeten zij verhuizen? Dat kan ik niet begrij pen. Hoe zitten mensen die de wetten in ons land maken eigen lijk zeifin elkaar?" Willeke wordt er emotioneel van. Motorrijder Indi ('mijn achter naam is niet nodig') kijkt naar de vooroorlogse woning. Om zijn schouders draagt Indi het leren vest met het logo van motorclub Satudarah Moluku. „Ik ben hier op eigen titel. Ik heb vijftien jaar in een orthopedisch centrum ge werkt, waar veel incestjongeren za ten." Hij schudt het hoofd. „Waar is de grens? Dit is onacceptabel." Het echtpaar Ronald en Anneke Janssen uit Hengelo doet mee 'om een statement te maken.' Ze gru wen ervan dat Uittenbogaard de publiciteit kiest. „Hij blijft niet low profile maar zoekt de kranten en YouTube op. Onderbuikgevoel? Nee, we kunnen ons standpunt ra tioneel onderbouwen." HENGELO - Burgemeester Frank Kerckhaert kijkt tevreden terug op het protest dat gisteren werd ge houden tegen Hengeloër Marthijn Uittenbogaard, bestuurslid van pe dofielenvereniging Martijn. „Er waren 8o demonstranten geko men en tussen de too en 150 men sen die kwamen kijken", schetst de burgemeester na de eerste pedo- protestmars door de wijk Okl Rui- tenborgh. De CDA'er vindt dat afspraken met de organisatoren zijn nage leefd. „Het .is verlopen zoals afge sproken." Desondanks is bij Uittenbogaard naar binnen gegluurd, op een hek geklommen, aangebeld en op de voordeur gebeukt. Kerckhaert weet het. „Dat zijn aanvaardbare vormen van protest. Hier zijn geen grenzen overschreden." De bestuurder heeft pas onlangs de directe buren van de Mar- tijn-bestuurder geïnformeerd over antecedenten en 'voorkeuren' van hun buurman. In de woning er naast woont een pleeggezin met vier pleeg- en twee eigen kinde ren. „Ik wist dat niet eerder. Dat er meerdere keren vergunning aan de gemeente is gevraagd voor verbou wingen? Kan best, ik wist het niet. Je legt die link niet. Het gaat om een gezin dat niet als zorginstel ling maar als normaal gezin wil worden beschouwd en behan deld." Dat de buren van Uittenbogaard (tijdelijk) gaan verhuizen? „Als burgemeester heb ik dat liever niet. Maar nu, gezien het protest, heb ik daar begrip voor. Ze nemen een time-out, dat lijkt me verstan- dig." zie onze website:binnenland Bekijk de beelden van het pro test in Hengelo gisteren 'Ik val geen kinderen lastig. Maar of ze dat geloven? Mensen hebben al snel een bepaald spookbeeld van je' Marthijn Uittenbogaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5