machtsovername Kvitova treedt in de voetsporen van Navratilova in bizarre soap sport27 Vergeer en Walraven prolongeren titel maandag 4 juli 2011 ■tssmmsmm Rolstoeltennissters Esther Vergeer en Sharon Walraven hebben op Wimbledon hun titel geprolongeerd. In de finale van het dubbelspel versloegen de twee in een Nederlands onderonsje Jiske Griffioen en Aniek van Koot met 6-4 3-6 7-5. Bij de mannen was er ook Nederlands succes. De als eerste geplaatste Maikel Scheffers en Ronald Vink waren in de finale met 7-5 6-2 te sterk voor Stephane Houdet en Mi chael Jeremiasz uit Frankrijk. Op Wimbledon speelden de rolstoeltennissers alleen een dubbeltoernooi. waarvan hij er liefst zeven won. De enige nederlaag in 49 partijen leed hij op Roland Garros, na een heroïsche thriller tegen Federer in de halve finale. De ongekende ontbolstering van Djokovic is voor een belangrijk deel terug te voeren op de Davis- cuptriomf met Servië eind vorig jaar. Voor de patriot die hij is, werkte die zegetocht bevrijdend. Sindsdien oogt hij als het kind dat nog geen vrees kent, dat slechts in tens geniet van het sporten en zich louter aan het spelplezier laaft. Het was een constatering die hij zelf beaamde. „Ik verloor toen m'n faalangst, ben vanaf dat moment meer dan ooit van m'n eigen capa citeiten overtuigd." Dat hij giste ren in de tennistempel aan Church Road levensgeluk uitstraal de, kon niemand ontgaan. Na het laatste punt volgde een ont- lading, waarbij het in het publiek werpen van zijn vier tennisrackets en een hap uit het gras nemen een niet eerder vertoond schouwspel opleverde. Op datzelfde moment stonden de leden van Team Djokovic overi gens in de spelersbox te hossen, een besloten feestje waarin ook zijn vader Srdjan en moeder Dija- na zich mengden. Eenmaal van de eerste emoties be komen, gaf hij in woord nog eens zijn gevoelens prijs. „Dit is de bes te dag uit m'n carrière. Het is de uitkomst van een proces van leren, ontwikkelen en mezelf verbeteren. Een gemakkelijke weg heb ik niet afgelegd, ook vanwege de eerdere oorlog in m'n land. Ik heb m'n twijfels gehad, heb in vormcrises gezeten. Toch ben ik er altijd in blijven geloven dat ik meer 'ma jors' kon winnen. En dat bewust zijn zal nu alleen maar groeien." Rafael Nadal moest toegeven dat Novak Djokovic de betere speler was geweest in de finale van Wim bledon. „Hij was gewoon beter. Dit is voor hem de bekroning op een geweldig seizoen. Ik kan me voorstellen dat hij zich heerlijk voelt", sprak Nadal met een zuur gezicht na de verloren finale. „Ik heb het geprobeerd, maar het zat er niet in. Volgend jaar hoop ik weer in de finale te staan", besloot Nadal. door Marco Knippen LONDEN - Petra Kvitova was amper vier maanden oud toen Martina Navratliova in 1990 in het enkel spel haar negende Wimbledon-tro- fee veroverde en haar achttiende grandslamtitel in totaal. Zaterdag middag stapte Kvitova in de voet sporen van haar legendarische voorgangster. Niet alleen kruisten de twee 21 jaar na dato eikaars pad, maar raak ten ook hun sportieve levens ver strengeld. Omdat de raakvlakken zo opvallend zijn. En niet alleen doordat Kvitova evenals Navratilo va Tsjechische van geboorte is. Het getal 21 drijft ook boven als de leeftijd waarop beiden hun over winningsprimeur op de All Eng land Club beleefden in ogen schouw wordt genomen. Daarbij sloeg het duo meteen in het eerste opreden in een grandslamfinale toe. Die koelbloedigheid om druk als privilege te ervaren, is lang niet iedere kampioen gegeven. Want wie herinnert zich niet dat een an dere landgenote van Kvitova, Jana Novotna, in 1993 tegen Steffi Graf een ruime voorsprong zomaar weggaf en na afloop op de schou der van de hertogin van Kent uit huilde. Bovendien, en dat is de opmerke lijkste gelijkenis, is zowel Navratiio- va als Kvitova linkshandig. In de Wimbledon-vrouwenhistorie wa ren er slechts drie 'lefties' die zege vierden: naast Navratilova en Kvi tova ook de Britse Ann Jones in 1969. Navratilova en Jones zaten in de koninklijke loge en waren der halve getuige van de aflossing van de wacht. Net als Novotna, die in 1998 alsnog haar moment van glo rie beleefde. Vooral de aanwezigheid van No votna en Navratilova, die overi gens al voor aanvang van Wimble don de machtsgreep van Kvitova had aangekondigd, overweldigde de hoofdrolspeelster. Petra Kvitova kan bijna niet geloven dat ze Wimbledon heeft gewonnen. „Ik sprak na afloop met ze en zag hoe blij ze voor mij waren. Die vreugde maakte zoveel indruk op me, dat ik erom heb moeten hui len." Op de vraag of er nu een ster is geboren, antwoordde Kvitova weifelend: „Denk je?" En op de voorspelling dat het niet bij deze ene titel zal blijven, volgde een glimlach en zei ze: „Laten we het hopen." De winnares toonde met die ingetogenheid aan dat ze liever met haar racket dan met haar mond spreekt. Dat kon wel eens een verrijking zijn, gezien het machtsvacuüm in het vrouwencir cuit. Niet alleen omdat wereldrang lijstaanvoerster Caroline Woz- niacki op de grandslamtoernooien telkens verzaakt, maar ook omdat vers bloed gewenst is. Immers, de laatste speelster die 21 jaar of jonger was toen ze een grandslam won, was Ana Ivanovic op Roland Garros in 2008. Sinds dien waren het de 'oudjes' die de dienst uitmaakten. een misplaatste actie van de Argen tijnen en bijzonder sneu voor de Koreanen, die tot ver in de nacht nodig hadden om te begrijpen wat er was gebeurd. Aan de andere kant gaf hij toe misschien hetzelf de te hebben gedaan, met het oog op de wereldranglijst en de pou le-indeling straks op de Olympi sche Spelen. Hoe dan ook, Argentinië was niet alleen scherp op papier. Binnen twintig seconden stond het met 0-1 voor in de finale toen een lan ge klap zomaar bij de vrijstaande spits Carla Rebecchi belandde. Nederland kreeg voor rust geen grip op de wedstrijd, terwijl de ploeg donderdag nog een klasse be ter Was dan de rivaal. Vlak voor rust leek Oranje een pak slaag tege moet te gaan. Via rebounds uit twee strafcorners zorgden Luciana Aymar en Daniele Sruoga voor 0-3. Maar op slag van rust deed Maartje Paumen wat terug met haar tweede strafcorner. De tweede helft was êen wereld van verschil, al werd uit de vele veldkansen niet gescoord. Daar door moest de ploeg toch weer een beroep doen op Paumen, die met twee rake strafcorners voor 3-3 zorgde. In de zenuwslopende shootouts bleek andermaal dat de hockey- sport nog behoorlijk wat werk aan de winkel heeft, toen een misser van Rebecchi volgens een volstrekt onduidelijke regel na een hoop ge steggel overgenomen mocht wor den. „Wat daar gebeurde kan echt niet", foeterde Caldas. „Het is nat- tevingerwerk." Keepster Joyce Sombroek bleef echter ijzig koel en stopte opnieuw. Aymar en Sruoga misten ook, terwijl Oranje er wel drie in had liggen en dus de Champions Trophy weer in de prijzenkast heeft. Vreugde bij de speelsters van het Nederlandse hockeyteam. foto Bas Czerwinski

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51