1 ^21 15 221 sport De snelste koersfiets ter wereld staat Alles wijkt voor de Tour, ziet Protest Saxo Johnny Hoogerland is blij dat de kop erafis in de Tour. De debutant uit Yerseke heeft het zichtbaar naar zijn zin. Na twee etappes stflatJoh™y „Maar ik weet nu nog niet hoe ik er echt voor sta." klassement op de use plaats. Een grote ronde heeft een proloog nodig. Lekker de hele middag de renners zien, één voor één. Goed voor de volgers omdat je tijdens een proloog goed kunt studeren op: gezicht, haardracht, zit op de fiets, eventuele kettinkjes, ta toeages of piercings. Vaak licht ver borgen randzaken die later karak tertrekken blijken te zijn. De etap pe van afgelopen zaterdag vertrok, viel als een duré Chinese vaas uit een en de Tour zat met de scher ven. Als je geen proloog rijdt, kan je ook niet verhalen zoals in 1985. Het was in Plumelec. De Vlaming Fons de Wolf kwam op grote ach terstand binnen (dik zes minuten op een ritje van 6.8 kilometer) en kon meteen naar huis. Bij het warm rijden had De Wolf een tweetal aardige dames in het publiek gezien. Hij, als bekend vrouwenjager, was een praatje be gonnen en had zijn starttijd verge ten. De dames in kwestie flirtten ernstig terug, de goede Fons vond de aandacht heerhjk, maar bemerk te ineens dat hij had moeten star ten. Na een snel 'adieu' spoedde hij zich naar het startpodium waar men in paniek verkeerde... Waar was je? De Wolf had een kleine tien minuten om al fietsend over zijn zonde na te denken en kende zijn lot. Hij eindigde als allerlaat ste, Bernard Hinault stond in het geel en hij leverde zijn rugnum mer maar meteen in. De volgende dag reed hij naar huis. Alleen, met wrok en wroeging; hij had weer eens te veel zijn opspelende chro mozomen gevolgd. De Wolfis al tijd 'mijn man' geweest. Ooit reed hij de Grand Prix des Nations in Nice. Zijn ploeg had vergeten een hotelkamer voor hem te bestellen om na afloop te kunnen douchen en zich te verkleden. Ik leende hem mijn ruimte, vijftig meter van de streep. De renner bleef er een kwartier en wandelde schoon, met de fiets aan de hand weg. La ter, in de kamer, vond ik een leuk en keurig geschreven briefje. 'Dank voor de gastvrijheid. En vooral dank voor de drank, die was heerlijk, ik kende die niet. Fons.' De Wolf had de inhoud van mijn zorgvuldig bewaarde heupfla connetje Southern Comfort sol daat gemaakt. Douchen, drogen, drinken, danken. Een opmerkelijk man, uitgesloten in een proloog. De enige ooit. LES ESSARTS - Bjarne Riis, ploeglei der van Saxo Bank, heeft volgens sportkrant AS bij de bazen van de Ronde van Frankrijk een verzoek gedaan het tijdverlies van zijn kop man Alberto Contador van zater dag te verkleinen. Contador ver loor 1.12 door een val. Riis vindt dat het tijdverlies moet worden te ruggebracht tot 34 seconden. De ju ry heeft nog niet gereageerd. TOUR OE FRANCE Hoogerland in het algemeen maandag 4 juli 2011 door Mart Smelts LA-BARRE-DE-MONTS - De snelste koersfiets ter wereld. Zo presen teerde Ridley het nieuwste topmo del Noah een kleine twee weken geleden. De tweewielers van de Belgische fabrikant staan ook ter beschikking van de Nederlandse WorldTour-formatie Vacanso- leiJ-DMC. Niemand van de ploeg rijdt er echter nog op in deze Tour de France. „Het is een beest van een fiets, maar iets langer dan een week van tevoren moet je niet meer experi menteren met ander materiaal. Daar is de Tour toch iets te belang rijk voor", vindt lohnny Hooger land. De Yersekenaar houdt het daarom maar bij zijn oude vertrouwde fiets, die afkomstig is uit de He- De Noah, het nieuwste topmodel van Ridley, beschikt over meerdere innovaties maar de renners van Vacansoleil liumreeks. maken nauwelijks gebruik van de fiets. foto René van Stee De Noah beschikt over meerdere door René van Stee vertelt manager Daan Luijkx. Hij wordt naar eigen zeggen overstelpt met verzoeken om kaartjes voor onder meer het Village Départ en andere gunsten. „Dit toont weder om aan dat we zijn gegroeid. Onze status is veel hoger dan vroeger. We hoeven als het ware ook ner gens meer om te bedelen. Fietsen, hometrainers, kleding, alles is nieuw. Net als de bus en de ploeg leiderwagens. De randvoorwaar den om goed te presteren zijn opti maal ingevuld." Het versterkt ook de onderhandelingspositie van Va cansoleil voor de komende jaren. Tot en met 2013 is alles geregeld, maar daarna moet een volgende stap worden gezet. Luijkx: „Zoals het er nu naar uitziet gaat dat ook gebeuren." In de eerste etappe van Passage du Gois naar Mont les Alouettes, op indrukwekkende wijze gewonnen door Belgisch kampioen Philippe Gilbert, bleef Hoogerland een val partij bespaard. „En daar was ik zó blij om. Want zoiets gebeurt in een flits. Het was onderweg ook best een nerveus gedoe. Dat dan weer wel. Maar over het algemeen ben ik niet ontevreden", zei Hoo gerland. Hij eindigde zaterdag op de 101e plaats op 1.55 minuten van Gilbert. Voorafgaand aan de ploegentijdrit van gisteren in Les Essarts ston den de kopjes iets strakker. Vacan- soleil-DCM had nog nauwelijks ge traind op die discipline. Hooger land: „Dan weet je niet precies wat je kunt verwachten. De afstand van 23 kilometer was ook niet zo heel groot. Dan weet je dat je con stant in het rood rijdt. Voor het zelfde geld moet er iemand vroeg lossen. Voor je het weet heb je dan toch een probleem." In de problemen kwam Vacanso- leil-DCM gisteren niet. Toch vond de ploeg zich pas terug op de twin tigste plaats. Met een tijd van 26.03 door René van Stee LES ESSARTS - De eerste kennisma king van Vacansoleil-DCM met de Tour de France was zeer hardhan dig. Vooral Thomas de Gendt ging zwaar onderuit, waardoor hij on der meer een kleine breuk aan de bovenkant van de kop van het rechtersleutelbeen opliep. Toch ging de Belg gisteren van start in de ploegentijdrit Met een van pijn vertrokken gezicht kwam hij over de finish. „Welkom in de Tour de France", was daarop het veelbetekende com mentaar van Johnny Hoogerland bij zijn debuut in het grootste wie- Iercircus ter wereld. De Yerseke naar toonde zich overweldigd door de hectiek die de Ronde met zich meebrengt. Niettemin heeft hij het zichtbaar naar zijn zin. „In de Giro en de Vuelta is het al een gekkenhuis, maar hier is het een graadje erger. Al die mensen langs de kant. Het lijkt wel één gro te Muur van Geraardsbergen. En dan die reclamekaravaan. Machtig om te zien. De ploegpresentatie in een soort amfitheater was ook ge weldig. Er zat zevenduizend man. 'Je leek wel zo'n Romeinse gladia tor', zei m'n vriendin Gerda daar over." Hoewel de spanning nadrukkelijk aanwezig was, voelde Hoogerland voorafgaand aan zijn eerste meters in de Tour geen nervositeit. „En dat komt ook doordat het hier veel strakker is geregeld. Op weg naar het parkoers konden we doorrij den zonder te stoppen. De men sen komen ook niet zo maar op plekken waar de renners worden afgeschermd. Letterlijk alles wijkt voor de Tour." De renners van Vacansoleil wor den nadrukkelijk in de watten ge legd. Er is dik twintig man perso neel beschikbaar, waaronder ver zorgers, mecaniciens en zelfs een kok. Die heeft een eigen vrachtwa gen tot zijn beschikking waar hij zijn kookkunsten kan etaleren. „Ook dat is een belangrijke voor uitgang ten opzichte van de Giro", De Vacansoleil-ploeg is onderweg tijdens de 23 kilometer lange ploegen tijdrit. foto Koen van Weel minuten leverde het negental 1.15 minuten in op winnaar Garmin- Cervélo, met onder anderen de Amerikaan Tyler Farrar en wereld kampioen Thor Hushovd in de ge lederen. De Noor werd meteen ook de nieuwe leider in het alge meen klassement. Hoogerland, 128e in het algemeen klassement op 3.12 minuten van Hushovd, is blij dat de kop eraf is. Het overwegend Nederlands-Bel gische gezelschap waarvan hij deel uitmaakt bevalt hem prima. „Dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46