stille hoek van Walcheren zeeland 13 Natuurdubs pakken distels aan Waterstaat test bruggen Transactie met aandelen EPZ bezegeld Vanaf vandaag elke dag een zomerbij- lage in de PZC, waarvoor iedereen zo- merfoto's kan insturen naar www.pzc.nl/foto De winnaar krijgt een mountainbike! Z2-videojournaal De Zomerredactie werkt samen met de camjo's van het Z2-videojournaal. Bekijk Z2 twee keer per dag om 12.00 en 20.00 uur op je iPhone, iPad, tablet of computer. STUUR UW TIPS NAAR zomer@pzc.nl Nieuws van de Zomerredactie is te vinden op www.pzc.nl/zomer MIDDELBURG - De overdracht van de aandelen in EPZ, de exploitant van de kern- en kolencentrale Borssele, is bezegeld. Vertegen woordigers van de betrokken par tijen hebben de overeenkomsten in Middelburg getekend. De transactie betekent dat het Zeeuwse energiebedrijf nu voor 70 eigenaar is van EPZ en het Duitse RWE voor 30 procent. Het door RWE overgenomen Essent heeft niet langer een belang in EPZ. Met de transactie verwisselden ruim 750 miljoen euro van eigenaar. RWE doet nu ook mee aan de plannen van Delta voor een twee de kerncentrale. maandag 4 juli 2011 MIDDELBURG - De natuurbescher mingsorganisaties Het Zeeuwse Landschap, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer zijn druk bezig met de bestrijding van de akkerdis tel. Ze maaien, zoals voorgeschreven in de Zeeuwse distelverordening, in een strook van dertig meter tot naast hun natuurgebieden gelegen akkers de bloeiende distels om het overwaaien van distelzaad te voor komen. De drie terreinbeheerders roepen boeren die te dicht bij hun akkers toch distels ontdekken op, dit te melden, zodat de planten alsnog kunnen worden verwijderd. Vorig jaar ontstond enige commo tie over de akkerdistel, die boeren tot de schadelijke onkruiden reke nen. Die beroering bracht de Partij voor Zeeland in Provinciale Staten ertoe een zwartboek samen te stel len. MIDDELBURG - Rijkswaterstaat voert deze week veiligheidstesten uit op de basculebruggen over het scheepvaarttraject Hansweert- Krammersluizen. De bruggen zijn dan dicht voor het wegverkeer in beide richtingen. De Postbrug in de Postweg (N670) tussen Kapelle en Yerseke is van vanavond 24 uur tot morgenoch tend 4 uur dicht. Omleiding: via de Vlakebrug. De Vlakebrug in N289 tussen Kruiningen en Kapel le is zelf gesloten van morgen avond 24 uur tot woensdag 4 uur. Dan is de omleiding via de A58 en de Postbrug. De brug over de Krammersluizen in de N257 tussen de Grevelingen- dam en de Slaakdam bij St. Philips- land is van woensdag 24 uur tot donderdag 4 uur aan de beurt. Omrijden via Steenbergen en de Volkeraksluizen. De anti-tankmuur tussen Welzinge en de Schorerpolder, een onderdeel van het Landfront Vlissingen dat de Duit sers in de Tweede Wereldoorlog aanlegden. foto Marcelle Davidse kaveling die erna is uitgevoerd." Sceptici hebben opgemerkt dat het Bleker nooit zal lukken van de van deze stille hoek van Walche ren het gewenste ongeveer 150 ha grote gebied met robuuste getijde- natuur te maken. Welzinge ligt on geveer een meter beneden NAP; de Schorerpolder zowat twee me ter hoger. Deze polder, vroeger on derdeel van de vaarroute naar Mid delburg, is in i860 ontstaan. Het verschil in hoogte maakt het lastig om er estuariene natuur tot stand te brengen in de vorm van een ge bied dat bij hoogwater volloopt en bij laagwater weer goeddeels leeg. Welzinge ligt daarvoor te laag ten opzichte van NAP. Zeeland Seaports heeft dat goed begrepen bij het maken van een plan voor de inrichting van Wel zinge en de Schorerpolder als na- tuurcompensatiegebied voor de WCT. Het havenbedrijf wil het zui delijke gedeelte van de Schorerpol der ontpolderen door de dijk te verleggen. De Westerschelde krijgt daarmee weer toegang tot dit deel, dat buitendijks komt te liggen. Om die toegang te vergemakkelij ken is het de bedoeling een deel van het oude geulenpatroon in de polder te ontgraven. Van de noor delijke helft van de Schorerpolder en de hoek van Welzinge wil Zee land Seaports natte natuur maken door er water vast te houden, zo wel zoet als zout, en het huidige verkavelingspatroon op te ruimen. Dat laatste geldt ook voor de we gen. In deze opzet raakt de Ritthem- sestraat haar doorgaande functie kwijt. Verkeer moet via de Nieuw- landseweg rijden die de westkant van het natuurgebied begrenst. Een van de cultuur-histori sche elementen in het ge bied die het meest in het oog springen, is de anderhalve kilo meter lange anti-tankmuur uit de Tweede Wereldoorlog, een onder deel van het door de Duitsers aan legde landfront Vlissingen. In het plan van het havenbedrijf wordt vijf-tot zeshonderd meter van de ze muur in de nieuwe dijk opgeno men en verdwijnt daarmee uit beeld. Een ander onderdeel van het landfront is een bunker met een stalen koepeldak, het enige res terende exemplaar dat van dit type bekend is. De nieuwe dijk is zodanig geprojecteerd dat deze bunker wordt gespaard en zelfs be ter te zien is. Over het behoud van dit erfgoed uit de oorlog is nauw overleg ge voerd met de stichting Bunkerbe- houd. Voorzitter Cor Heijkoop vindt dat Zeeland Seaports 'rede lijk' rekening heeft gehouden met deze oorlogsresten. Wat hem be treft zou er niets hoeven te veran deren. „Die anti-tankmuur is een prach tig stuk natuur met de bomen die er nu op staan. Houden zo, zou ik zeggen." t\ V Win een mountainbike! Puzzel ouderwets gezellig mee en win deze geweldige, design pastapan van Boretti! Kijk snel op www.lekkerpuzzelen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3