21 zeeland Cetijdenatuur in de Zonneboot gaat steeds sneller PZC Meteoriet Het kabinet wil de zuidoosthoek van Walcheren onder invloed van het getij brengen. De vraag is of dat zo makkelijk kan. maandag 4 juli 2011 Ooit liep ik in een bos, het was in het zuiden van Engeland. Het had erg hard gestormd en veel bomen hadden takken verlo ren en er lagen ook nogal wat bo men omver. Het was wel een treu rig gezicht om van die oude bo men te zien die nu gesneuveld wa ren. Wat me opviel was dat veel bo men blijkbaar niet diep geworteld zijn. Ik zag wel dat in de wortels soms stenen vast zaten. Omdat ik dichtbij zo'n omgevallen boom was gaan kijken, zag ik op het min of meer vlakke stuk waar de boom had gestaan een bolletje dat zo'n beetje de kleur had van de grond. Ik dacht eerst dat het een mooie ronde steen was, maar toen ik het ding oppakte, bleek dat het veel zwaarder aanvoelde dan een steen. Ik dacht: dat is misschien wel een kanonskogel. Ik besloot het mee te nemen. Later heb ik het bolle tje aan de provinciale archeoloog Trimpe Burger laten zien en die wist me meteen te vertellen dat COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op:- www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28> ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naSr: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening nrin De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens 1 n hel colofon treft u nadere informatie aan WELZINGE we te maken hadden met een me teoriet, waarschijnlijk een ijzer meteoriet. Het is een vreemd zwaar voor werp. Het komt vanuit de ruimte, wie weet vanwaar, misschien van de maan of Mars of waarschijnlijk van een van de planeten tussen Mars en Jupiter. Het is ooit, lang geleden op aarde neergevallen, en zo stel ik me voor, daarna is er een boom overheen gegroeid, die na een paar eeuwen omviel. Meteorieten kun je soms als vuri ge strepen door de hemel zien schieten. Vorige week maandag schoot er een flinke langs de aar de. Sommige mensen zagen er vroe ger wel een teken vanuit de he mel in. Er zijn mensen die met een een wens doen, als ze zo'n 'vallende ster' zien. Je wenst voor al dat ze niet op je hoofd terecht komen, zelfs als ze maar zo klein zijn als de meteoriet die ik ooit vond. Ik heb hem nu voor de aar digheid maar eens op de weeg schaal gelegd: 561 gram, doorsnee ongeveer zes centimeter. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen De Zeeuwse schrijver, dichter en graficus J.C.J. van Schagen be schreef het gebied in een van zijn Dom- burgse Cahiers zo: „Welzinge, er zijn zoveel Zeeuwse namen op inge, maar geen is er zo welig, zo zacht, géén fluistert zo heimelijk aanhou dend van de tijdeloosheid van ons oude waterland als deze, een toevalli ge, willekeurige samenvloeiing mis schien van oude wellen en welen, overgebleven uit een wie weet hoe lang al vergeten vloed." Wat staatssecretaris Henk Bleker betreft keert die vloed terug. Hij wil in het meest zuidoostelijke hoekje van Welzinge, samen met de aangrenzende Schorerpoldér, getijdenatuur aanleggen om de Hedwigepolder stroomopwaarts in de Westerschelde te sparen. Het misverstand is hardnekkig. Ook Bleker duidt het gebied dat een deel van zijn alternatief vormt aan als Welzingepolder. Fout. Die Welzingepolder bestaat wel: een langgerekte voormalige inlaag aan de noordoostkant van de Sloeweg, maar veel te klein om een beteke nende bijdrage aan het beoogde natuurherstel te leveren. Nee, Ble ker heeft het over het Welzingege- bied, een onderdeel van het oud- land van Walcheren, dat in de twaalfde eeuw is bedijkt. Havenbe drijf Zeeland Seaports heeft: het oog laten vallen op een hoek er van om natuur te kunnen compen seren die bij de nog steeds ge droomde aanleg van de Wester schelde Container Terminal (WCT) verloren gaat. In de aanzet voor een milieueffectrapportage daar voor schetst het havenbedrijf de natuurwaarden. In Welzinge en de Schorerpolder bivakkeren berg eenden, wilde eenden, smienten, wulpen, kleine zilverreigers, futen, tureluurs en scholeksters en ook patrijzen, grutto's, groene spech ten, gele kwikstaarten en graspie pers. Verder: spits-, woel-, aard-, veld-, dwerg-, bos- en ook vleer muizen, alsmede wezels, reeën, ha zen en konijnen. Bij de flora valt de grote kaardebol op. Over de cultuur-historische beteke nis is Aad de Klerk van de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland te rughoudend. „Wanneer ik iemand een kenmerkend deel van het oud- land van Walcheren wil laten zien, ga ik niet haar Welzinge. Je moet er wel heel goed kijken om nog iets te zien van het patroon van kreekruggen en ingeklinkte poel- gronden. Dat komt door de inun datie van 1944/45, die hier een gro ter effect heeft gehad dan elders op Walcheren, en door de ruilver- door Ben Jansen middelburg - Ad Phernambucq, de organisator van de eind vorige week gehouden Dutch Open Solar- boat Challenge, knoopt het idee in zijn oren. „Misschien moeten we volgende keer eens een waterskiër achter een zonneboot hangen." Dat kan best. Het Andela Solar Team uit het Friese Balk, de win naar in de topklasse van de wed strijden op het Veerse Meer en het Kanaal door Walcheren, haalde 35 kilometer per uur. Het duidt, onderstreept Phernam bucq, ook de sterke ontwikkeling aan die de zonneboottechnologie heeft doorgemaakt. „Toen we in 2005 met de Zeeuwse Zonneboot Race begonnen, was het allemaal nog houtje-touwtje techniek: vier zonnepanelen op de romp van een oude zeilboot. Die ging zes of zeven kilometer in het uur." Phernambucq moet ook vaststel len dat die ontwikkeling in het noorden van het land sneller gaat dan in Zeeland. Het team Sunrise van het ROC Westerschelde in Ter- neuzen, vorig jaar bij de wedstrijd in Friesland kampioen, werd nu met dezelfde boot tweede en het Solarteam van het Maritiem Insti tuut" in Vlissingen moest na het kampioenschap van vorig jaar nu met een zesde plaats genoegen ne men. De Friezen gingen met de meeste prijzen strijken. Conclusie: de Zeeuwse scholen moeten een tandje bij zetten om in het spoor van Friesland te blijven. Maar ook de Friezen hebben nog wel wat te verbeteren. De boot van het Andela Solar Team dankt zijn snelheid mede aan een draag- vleugelconstructie. Die bleek vrij dag op het nogal ruwe Veerse Meer evenwel kwetsbaar. Er was een spoedrit naar Balk voor nodig om het team zaterdag met een nieuwe draagvleugel weer aan de start te krijgen. De grootste pechvogel was het So larteam Windesheim uit Zwolle. Tijdens de sprintwedstrijd zater dag in Vlissingen brak de drijver van deze zonneboot af. Precies op de finishlijn. alle einduitslagen op www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2