Reisenaren mogen met recht trots zijn 121 zeeland Eva Kuit: 'Vergeet de Duivelandse kust niet' jÜ M iHSii De Boer en De grootste droom van Dreischor, een zwemsteiger op het strandje aan het Grevelingenmeer, is werkelijkheid geworden. Zaterdag werd de voorziening na vele inspanningen van de dorpsbewoners geopend. - maandag 4 juli 2011 LEEFBAARHEID 4000 Het aantal vlaggetjes dat door de Reisenaren gemaakt is om hun deel van de zwemsteiger te financieren. door Joeri Wisse De grote plons waarmee de nieuwe grote aan winst van Dreischor in gewijd zou worden, blijft uit. „Ja, dat is het enige min puntje", lacht Ellen Bentlage van de Reisterse Droomclub. „De steiger is wel heel hoog, maar het water eronder is ondiep. Sprin gen of duiken is dus te gevaarlijk." In plaats van een bommetje te ma ken, laten de jonge waterratten zich via de glimmende zwemtrap het water van het Grevelingen meer inzakken. Het feest op en rondom het strand je op drie kilometer van het dorp is er niet minder om. Op het mo ment dat wethouder Gilles Houte kamer met dorpsbewoonster en fa natiek zwemster Wenda Heiboer (67) het laatste stukje van de ruim drie kilometer lange vlaggenlijn doorknipt, kan de dag al niet meer stuk voor de toeschouwers. De dorpsbewoners zijn in groten getale naar het strandje gekomen. Uit het exploot dd. 28-06-2011 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen, blijkt dat ten verzoeke van Aldert Anthonie de Doelder wonend te Terneuzen, is gedagvaard Virgil S. van Daal, thans zonder bekende woon- of verblijf plaats in Nederland en daarbuiten, om op 12-10-2011 om 10.30 uur in per soon of bij gemachtigde te verschijnen ter terechtzitting van de rechtbank Middelburg, sector kanton, locatie Terneuzen, zitting houdend aan het Stadhuisplein 121 te Terneuzen om alsdan en aldaar te horen eisen als nader omschreven in voormelde dag vaarding. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift krijgen op onderstaand adres: VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Adres: Axelsestraat 12 4537 AJ Terneuzen T: 0115 613651 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl Onder het genot van een glaasje bubbels en een hapje vieren ze dat de droom van Dreischor werkelijk heid is geworden. Het feestgevoel zit er op dat moment al goed in. Op de route van het dorp naar het strandje, die feestelijk gemarkeerd wordt met de wild wapperende vlaggetjes, zijn de kinderen getrak teerd op een feest in de dorpskerk en de theatervoorstelling 'Dolfina rium'. Decor van de uitvoering van theatergroep Hilaria is de boer derij van de familie Van Gastel aan de Blindeweg, die mooi halverwe ge de route ligt. Vanaf daar is het nog maar een klein stukje naar het strandje, zeker als je kunt fietsen op de vrolijke klanken van Cres cendo. De weg van droom naar rea lisatie is beduidend langer geweest, blikt Houteka mer terug. „Het droomtraject is in 2008 ingezet. Op de droommarkt op 13 december wist niet een kin derboerderij of een jeugdclub, maar een opknapbeurt en een 'n Goed bewaard Geheim Bekijk de film van Eva Kuit over het 'vergeten deel' van het eiland op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Meest gelezen 1.Ongeval N59: 'Remmen weigerden' 2.'Vergeet de Duivelandse kust niet' 3.Man rijdt met 166 over Philipsdam TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto zwemsteiger op het strandje veruit de meeste stemmen te krijgen." Volgens de wethouder is de saam horigheid in het dorp door het tra ject enorm versterkt. „Een gewel dig pluspunt." Behalve dat de dorpsraad, de gemeente, de provin cie, Zeeuwland, het Welzijnshuis en de stichting Renesse ieder een steentje bijdroegen aan de realisa tie van het project, stak het dorp ook zelf de handen uit de mou wen. Vele, vele uren zijn er be steed aan het maken van de vlag genlijn, herinnert Ellen Bentlage zich. „Met de Droomclub hadden we uitgerekend dat er op de route van het dorp naar het strandje 8000 vlaggetjes zouden kunnen hangen. Als we elk vlaggetje voor een euro zouden verkopen, had den we onze bijdrage aan de zwemsteiger binnen." Door een flinke bijdrage van het Grevelingenschap, dat ook het ont werp en de bouw van de steiger re gelde, is Dreischor heel wat naai werk bespaard gebleven. „Door die bijdrage bestaat de helft van de lijn uit rood-wit-blauwe vlagge tjes. Maar ook 4000 vlaggetjes ma ken is nog heel veel werk." Het resultaat is indrukwek kend. Kleurige zelfgemaak te exemplaren met per soonlijke boodschappen ('veel zwemplezier', 'groeten uit Borne', en 'is dit het laatste vlaggetje?') wisselen zich af met de strakke vlaggenlijnen die door bedrijven zijn gesponsord. „De bedrijven krijgen hun eigen lijn terug. De an dere vlaggetjes gebruiken we mis schien nog eens als we bijvoor beeld een mini-triatlon organise ren", oppert Bentlage. Het-is één van de ideeën die spontaan is ont staan toen duidelijk werd welke mogelijkheden het dorp heeft nu het strandje meer is dan een met distels en bramen begroeide steile dijk. „We hebben nu een fijn plat form, om je handdoek op te leg gen of om met een groepje yo- ga-oefeningen te doen, zoals we vanmorgen hebben gedaan." Het strandje van Dreischor heeft een flinke oppepper gekregen, maar daarmee kan nog niet achter over worden geleund. Houteka mer doet het dringende beroep om er voor te waken dat de steiger ook in de toekomst ongeschonden blijft. „Want helaas neemt het van dalisme nog overal toe." Bentlage weet wel een eenvoudige maatregel om vandalisme te voor komen. „Een paar stevige paaltjes zodat mensen hier niet meer 's avonds met de auto kunnen ko men, zou al veel helpen." Terwijl de dapperste kinde ren de koude wind trotse ren, schiet ook Wenda Mie- _ras in haar zwemkleding. Ze gaat, zoals ze al 48 jaar lang doet, ge woon via het strandje in het wa ter. „Dan raak je makkelijk aan het water gewend", zegt ze. Zelf zal de nieuwe steiger niet veel gebruiken, maar het is wel een aanwinst voor het dorp. „Vroeger zaten hier op een zondag wel tien families op het strandje. Misschien dat er nu ook weer meer mensen komen." door Joeri Wisse BRUINiSSE - Van de tientallen ziens wijzen die het gemeentebestuur de afgelopen weken heeft binnen gekregen over de toekomstvisie voor het eiland, is die van Eva Kuit ongetwijfeld de origineelste. De inwoonster van het buurt schap Zijpe bij Bruinisse maakte een film om duidelijk te maken dat de gemeente de Duivelandse Oosterscheldekust niet mag verge ten. In "Tij van de Toekomst' wordt met geen woord gerept over dat gebied. Reden voor Kuit om met een elektrische scooter van het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk tot aan Zijpe te rijden. „Om de een of andere reden is dit deel van het eiland niet of nauwe lijks in beeld als het gaat over toe risme of de prachtige natuur. Merk- waardig, juist hier is nog voldoen de ruimte voor beide", aldus Kuit. In de film 'n Goed bewaard Geheim laat Kuit de veelzijdigheid zien van de kuststrook. Het haventje van Vi- ane, de omstreden inlaagpolder De Uitslag en de natuur, visserij en landbouw langs de route. „Dit stukje Schouwen-Duiveland ver dient het om bewaard te worden. Niet als geheim, maar wel als een schat die gekoesterd mag worden", zo sluit ze het videopleidooi af %- De zwemsteiger was twee dagen door Joeri Wisse OUWERKERK - Ze kwamen met el kaar in contact nadat fotograaf en journaal-presentatrice Sacha de Boer bij haar vaste fotozaak infor meerde naar maatregelen die ze moest treffen voor haar reis naar de noordelijke poolcirkel. „Bel Ray mond Rutting, zeiden ze." De fotograaf van De Volkskrant was zojuist enkele weken naar de Zuidpool geweest, onder meer om de effecten van het oprukkende toerisme in de streek vast te leg gen. „Ik kon haar wel wat tips ge ven. Accu's moet je bijvoorbeeld op je lichaam, onder je kleding dra gen." Voor de liefhebbers: ook De Boer heeft een goede tip: „Bewaar je camera in een koeltas van de su- Voor één euro kon je een vlaggetje kopen en zo bijdragen aan de bouw van de zwemsteiger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22