n spectrum Zaterdag 2 juli 2011 oorlog, Foto's van de vorige en van de huidige president van Zuid-Soedan hangen nog gebroederlijk naast elkaar in overheids gebouwen. goed in. Al snel werd gezegd dat de moord door Khartoem geregisseerd was", vertelt journalist Simon WudU. De journalisten benadrukken hoe belangrijk een vrije en onafhankelijke pers is voor een democra tisch land. De autoriteiten beloven beterschap. Onderwijs en landbouw, door de oorlog totaal ver waarloosd, moeten na de onafhankelijkheid topprio riteit krijgen, stelt parlementslid John Abiaza. „Om Zuid-Soedan zelfvoorzienend te maken, moeten we veel energie in die sectoren steken. Het handjes op houden voor buitenlandse hulp moet stoppen." Abiaza vindt het te makkelijk achterover te leunen vanwege de olieopbrengsten (400.000 vaten per dag), nu 98 procent van het staatsbudget. „Dat olie- geld moeten we slechts als reserve gebruiken. Men sen moeten zelf aan de slag, het land bewerken en ge wassen produceren voor eigen gebruik en export, zo als thee en noten. De grond is erg vruchtbaar." Makkelijk zal dat niet zijn, waarschuwt landbouwdes kundige James Yilo. Na decennia van oorlog en ont heemding zijn veel Zuid-Soedanezen niet meer ge wend gewassen te verbouwen. Er moet een goed voorlichtingsapparaat en een distributiesysteem voor werktuigen en zaden komen. Daarbij kunnen de vele overbodig geworden SPLA-soldaten worden ingezet, meent Yilo. „Maak van hen landbouwvoorlichters, stuur ze met een tractor naar dorpen om boeren te helpen in plaats van dronken rond te hangen." Abiaza pleit ook voor microkredieten voor vrouwen, om hen na decennia van onderdrukking en achter stelling de kans te geven bij te dragen aan de ontwik keling van het nieuwe land. „Overal in Afrika zie je vrouwen tot bloei komen zodra ze een klein start kapitaal krijgen. En we hebben zoveel vrouwen in Zuid-Soedan, een land waar veel mannen tijdens de oorlog zijn gedood of verdwenen." Nooit meer oorlog, zeggen ze in Juba. Maar president Salva Kiir kan zich opmaken voor een politieke strijd die meteen na 9 juli zal losbranden, voorspellen ana listen. De diverse kampen binnen de regering, die zich nu nog omwille van de onafhankëlijkheid koest houden, zullen dan een machtsstrijd ontketenen. „De Garang-boys (getrouwen van de verongelukte SPLA-leider, red.) leven al lang in onmin met Kiir en zijn aanhang. En er is het kamp van vice-president Riak Mashar, dat meer invloed wil", zegt Ramadan. In het ministerie van Interne Veiligheid hangen de portretten van Garang en Kiir vooralsnog vredig en broederlijk naast elkaar, zoals in alle overheidskanto ren. De minister die deze ochtend een perskaart moet goedkeuren, onderhoudt zich liever een uur met vrienden en wendt zich dan tot de Egyptische zakenman die hem grijnzend de hand schudt. In de haven rekken de functionarissen zich onder een oude eucalyptus nog eens uit op hun plastic stoeltjes en beamen volmondig dat ze het 'razend druk heb ben'. Langs de rotonde, niet ver van het kantoor van de anti-corruptiecommissie, incasseren verkeersagen ten in smetteloos witte uniformen graag wat geld van de chauffeur die even aan de verkeerde kant van de weg reed. En de stadsinspecteur schreeuwt de Eritrese eigenaar van een hotel aan de Nijl toe dat als de afvoerpijp die rechtstreeks op de rivier uitkomt 'morgen niet is afgesloten', zijn tent onmiddellijk wordt gesloten. Juba maakt zich op voor de onafhankelijkheid. Abia za: „Met het referendum in januari doorstonden we de democratische test glansrijk. De toekomst is veel belovend." Ramadan: „We hopen op een eerlijke, de mocratische staat. Maar repressie en corruptie liggen overal op de loer. Van een rebellenbeweging een de mocratische regering maken is niet eenvoudig." reageren? spectrum@wegener.nl Het aanleggen van waterpompen is cruciaal voor de ontwikkeling van het platteland van Zuid-Soedan. Nu moeten mensen vaak vele kilometers lopen voor water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 89