hoopt Zuid-Soedan spectrum 10 Tranen Zaterdag 2 juli 2011 STANDPLAATS door Eelco van der Linden Nee, ik heb geen fles ouzo sol daat gemaakt, alleen een net Mythos-biertje. Maar toch word je met een spijker in je kop wakker en ogen die branden in de kassen. Het kan als je de 'Griekse Op stand', of zoals anderen zeggen, 'Het Ein de van Europa zoals wij dat kennen', van dichtbij wilt meemaken. Na een dagje traangas en ik weet niet wat voor andere gemene goedjes de Griekse politie in huis heeft, had ik gege ten in de aangename koelte om daarna mijn bed op te zoeken. Maar toen ik bij mijn hotel kwam, stond de hele goe gemeente op straat rond de immer vrien delijke en hulpvaardige manager Karadamis, die ik voor het eerst echt kwaad zag. 'De maat is vol', bromde hij tussen een kuch en een puf. Ik herkende de geur meteen: ook het hotel was gehuld in een wolk van traangas. Ik dacht nog snel de lift te kunnen ne men naar mijn kamer op de boven ste etage, maar stuitte bij de ontbijt ruimte op een onzichtbare muur die me meteen de adem ontnam. Terug dus. Ik had te doen met Karadamis. Hij weet zijn hotel in een wijk met steeds meer problemen op perfecte wijze te runnen. Links de deur uit struikel je over de illegale immi granten, rechts over drugsverslaaf den. Ik heb nog nergens zoveel menselijk leed gezien als in het parkje naast het beroemde Archeo logisch Museum, waar het hotel vlakbij ligt. Overal uitgemergelde gestaltes die elkaar spuiten in de arm schuiven. De derde groep 'karakteristieke' bewo ners zijn de 'anarchisten'. We zijn aan de rand van Exarchia, de bohémienbuurt van Athene met haar smalle straten en fraaie architectuur uit het begin van de vorige eeuw. Exarchia is ook de motor van het gewelddadige verzet tegen de Griekse politie, die de wijk niet in gaat, maar alle toegangswegen permanent con troleert met manschappen in gevechts tenue. Anarchisten? Vanaf mijn restauranttafel bij het plein, dat dient als hun clubhuis, had ik ze nog eens goed kunnen observe ren: jongens en meisjes van rond de twintig, met aandoenlijk ernstige kinder gezichten en standaard een fles bier in de hand. Ze werden aangevuld met niet al te best meer in vorm stekende veerti gers en vijftigers. Sommigen zijn er echt slecht aan toe, zoals de man die bij mijn tafel een solo probeerde weg te geven op een plastic gitaar. Exarchia is een vrijplaats, maar het is er aangenaam, een beetje het Amsterdam van begin jaren '8o. De opwinding is er elke avond groot Menigeen loopt er rond met de witte crème op het gezicht, die beschermt tegen het brandende traan gas. Mondkapjes hangen nonchalant om de nek zoals bij chirurgen die even mo gen pauzeren. De traditionele 'slag rond het Syntagmaplein' is goed gegaan, het is nagenieten geblazen. Nagenieten? Je bent dag en nacht een re volutionair, had een jongen eerder tegen me gezegd. En dus hadden groepjes anar chisten nog laat de postende politie aan gevallen, vlakbij mijn hotel. Er waren minder agenten dan anders vanwege de bescherming van het Syntagmaplein, dus een buitenkans. Griekse agenten in het nauw grijpen dan snel naar traangas, veel traangas. Vandaar. Nooit meer Zuid-Soedan wordt op 9 juli het 54e land van Afrika. De merendeels christelijke bevolking is euforisch nu het onder het juk van het islamitische regime in Khartoem uit is..Maar overal loert het gevaar. tekst en foto's Frans van den Houdt Zuid-Soedan moet nog veel energie steken in de landbouw, zodat het land na de onafhanke lijkheid zelf voorzienend kan worden. Eerst de onafhankelijkheid, zeggen ze in Juba. Daarna zien we als zelfstandig land wel hoe we het beste kunnen afre kenen met het noorden. „We laten ons nu door niets en niemand meer tegen houden of provoceren", zegt advocaat Stanley Ma- jok. „Door ons in de grensgebieden aan te vailen, probeert Khartoem opnieuw een oorlog uit te lok ken en de onafhankelijkheid te frustreren. Maar president Salva Kiir heeft wijselijk besloten af te zien van militaire actie. Voorlopig in ieder geval." Het is heet in de hoofdstad van Zuid-Soedan: 38 graden. In het centrum zijn de stoffige wegen ver dwenen onder een mooie laag beton, daarbuiten regeren stofwolken, kuilen, puntige stenen. Zoals in de rest van het immense land - veertien keer zo groot als Nederland - dat op 9 juli zijn langver wachte onafhankelijkheid krijgt. Op een zuil in het centrum tikken de dagen, uren en minuten weg tot dat moment. Overal wordt druk gewerkt om alles op tijd aangeveegd en opge fleurd te krijgen. Maar generatoren vallen steeds va ker uit, sinds Khartoem de brandstoftoevoer heeft afgesloten. „Een van de sabotageacties van het regi me van Omar al-Bashir, maar gelukkig een van de vreedzamere soort", lacht Majok. Naast het mausoleum waar de vader des vader lands, SPLA-leider en de eerste Zuid-Soedanese president John Garang, ligt begraven, worden tribu nes gebouwd voor de vele gasten uit binnen- en buitenland. Op een billboard staat Garang met de tekst 2,j million people paid for your freedom, doe- lend op de vele doden die vielen tijdens de 22 jaar durende oorlog, waar in 2005 een einde aan kwam. Garang stierf enkele maanden later toen zijn heli kopter neerstortte. Het volk treurt nog altijd om hem. Majok: „President Kiir doet het goed, hij luis tert naar de mensen en neemt geen overhaaste be sluiten. Maar hij kan niet tippen aan Garang." Juba was jaren een spookstad. Inwoners trokken weg, alles van waarde werd geroofd door het leger. Nu telt Juba zo'n 400.000 inwoners en is een van de snelst groeiende steden ter wereld. De onafhan kelijkheid werkt als een magneet. Uit Noord- en Oost-Affika stromen investeerders en bouwvak kers toe om hotels, winkelcentra, appartementen en fabrieken te bouwen, zoals een ultramoderne bierbrouwerij. Zuid-Soedanezen keren terug, bou wen in rap tempo golfplaten huisjes in de alsmaar uitdijende volkswijken en gaan op jacht naar werk. De bevolking is optimistisch, maar de onafhanke- lijkheidsroes maakt niet blind. „Het is prachtig. Eigen vlag, volkslied en straks ook een eigen munt", zegt Charles Ramadan, projectmanager bij de hulporganisatie Across. „Maar wat er na 22 jaar oorlog echt toe doet, is vrede en stabiliteit, een de mocratische regering en een rechtstaat." Lerares Alice Cendiru: „Mensen zijn blij, maar voorzien ook moeilijke tijden door de houding van Khar toem. Ze hebben echter alles over voor de onafhan kelijkheid. Geen benzine? Dan lopen we toch?." De conflicten in de grensregio's Abyei en Zuid- Kordofan en in diverse zuidelijke staten - waar vij andige stammen, het leger (SPLA) en milities steeds slaags raken - zorgen voor spanning bij de autoriteiten. Veiligheidsmaatregelen worden aange scherpt, media gemuilkorfd. Wie de regels schendt, voelt de hete adem van de overal aanwezi ge geheime dienst. Soedanese journalisten belan den regelmatig in de cel vanwege hun artikelen. Van een van hen is al lang niets meer vernomen. In een hotel aan de Nijl houden vertegenwoordi gers van de media de regering voor dat er snel een eind moet komen aan alle onwerkbare restricties. „Sinds in februari een minister en zijn bodyguard op kantoor werden doodgeschoten, zit de schrik er KENIA NOORD-SOEDAN Khartoem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 88