JELLE BRANDT CORSTIUS spectrum 6 Zaterdag 2 juli 2011 foto ANP Soms lijkt het hem heerlijk op een vast tijdstip op kantoor te moeten verschijnen. Met de trein naar je werk, de stations trappen af als onderdeel van de forenzenmassa. Kopje koffie. Maar hij staat dan ineens in Alaska in een walvis te hak ken. Eén grote glibberpartij. Wat je al niet doet om het vertrouwen te winnen van de plaatselijke bevolking. „Terwijl alles in je lichaam zegt: dit deugt niet, dit is een be dreigde diersoort." Het was tijdens wat reisschrijver en presen tator Jelle Brandt Corstius zijn lastigste reis noemt op de 'schaal van Moeilijke Lan den'. Met een bevriende fotograaf reisde hij naar de Inupiat in Alaska, voormalige nomaden wier leven draait om de walvis- jacht. Gevoelig onderwerp, dus waren ze heel argwanend. Er waren wel eerder men sen geweest die zich uitgaven voor journa listen. Maar die bleken dan eigenlijk van Greenpeace te zijn. 'Hé', riep iemand toen de walvis aan land werd getrokken, 'ben je bang dat die witte handschoenen van je vies worden?' Oké, hij dus helpen. Hij kreeg een vishaak in de handen gedrukt, even later stond hij de stukken walvisblubber op een pick-up te gooien. De lucht zit nog steeds in zijn schoenen. Vanaf dat moment waren zij 'die jongens van walvis nummer twee' en kregen te zien wat voor rol zo'n walvis speelt. De hompen gaan naar de kapitein, drie dagen lang staat zijn vrouw te koken. Vloeren bedekt met karton, ketels vol vlees, duizenden kilo's walvis. Als de radio De presentator van Zomergasten, Jelle Brandt Corstius, reist om onderweg te zijn. „Ik vind het hier leuk, zolang ik maar een ticket heb." door Marjolijn de Cocq bekendmaakt dat de walvis klaar is, komt ieder zijn deel halen. 'Muktuk' kreeg hij te proeven, tijdens de slacht. Een stukje van de huid, met blubber. Een delicatesse. „Dat zwarte van de huid is al vies, maar die blubber is echt niet te harden." Het doorslikken van vieze hapjes komt in zijn 'Universele Reisgids voor Moeilijke Landen', gebaseerd op zijn reportagereizen door het voormalige Oostblok en Zuid- Oost Azië. Totaal onvolledig en subjectief. Maar: „Alleen in het land der blinden is de Lonely Planet de beste reisgids. Er zijn zo veel dingen waar je tegenaan loopt." Zoals die vieze hapjes. En: hoe steek je de weg over? Hij zorgt dat er altijd een groep je mensen rechts van hem loopt. „Dat noem ik mijn buffertje." Als er een auto doorrijdt, rijdt die in op die mensen. Twee keer heeft hij het meegemaakt dat er ie mand over de motorkap vloog. Ook: hoe koop je iemand om? Hoe ga je om met de taximaffia op vliegvelden? Welke rij kies je? Hij zet koffie in een keuken met tegeltjes die zo gedateerd zijn, dat ze bijna weer voor hip kunnen doorgaan. Appartement je op de derde verdieping, pal achter de theaterdoos van Carré, hartje Amsterdam. Schone was aan een rekje in het trappen huis, kletspraatje met de bovenbuur vrouw. Na vijfjaar correspondentschap was Brandt Corstius klaar met Moskou. Want wonen in een 'Moeilijk Land' is wel heel vermoeiend. En er is de afstomping, je gaat het absurde normaal vinden. „Expats die langer dan vijfjaar blijven, komen niet meer terug. Die verbranden hun schepen." Nu woont hij weer in overzichtelijk Neder land. De plekken waar hij was, hangen als grote foto's van de bevriende fotograaf aan de muur. Op dag drie van de vijf dagen dat hij uit Moskou over was voor zijn huizenjacht, kwam hij hier binnen en was thuis. Maar het blijft zoeken naar de balans. Grote pro jecten in het buitenland zijn een tussen vorm. „Ik vind het hier leuk, zolang ik maar een ticket heb." Hij presenteert deze zomer voor de twee de keer Zomergasten, het leukste en ver schrikkelijkste zomerbaantje ineen. Het prestigieuze interviewprogramma van de VPRO, drie uur live televisie, de hoofdprijs van de journalistiek. Waar dus ook ieder een wat van vindt, zoals elke Nederlander ook bondscoach is. Waar was hij aan begonnen vorig jaar? Ei genlijk sloeg het nergens op dat hij Zomer gasten ging presenteren. Hij was totaal overwerkt. Had net een reis naar een 'Moeilijk Land' gemaakt, waarna bleek dat de geheime dienst al zijn beeldmateriaal had vernietigd. „Soms reed ik naar Almere in plaats van Hilversum. Of ik stond in de supermarkt en wist niet wat ik moest ko pen. Totaal besluiteloos. Terwijl ik nor maal een soort dictator ben. Het klopte voor geen meter." Twee weken erna lag hij op het strand, met een boek. Een heel klein tochtje, iets heel onschuldigs, daar zag hij al tegenop. Als je werk doet dat je leuk vindt, had hij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 84