Zeeland PZC Droogte in voorjaar nekt vlasteelt ZEEUWS-VLAANDEREN 26 en 27 OOK LICHTPUNTJES Prijzen trekken aan en zaadproductie wel goed 30 en 31 Dat valt nog niet mee, zo'n elektrische step Optiekzaak in Sas van Gent •O-J-BE ZUIDSCHOR IE Tragel lanceert nieuwe productielijn en Tragelshop 2S Zaterdag 2 juli 2011 Toekomst van theaters veiliggesteld Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Harmen van der Werf sluiskil - De langdurige droogte in het voorjaar dreigt vlastelers in Zeeuws-Vlaanderen en andere de len van Zeeland een forse strop te bezorgen. Het vlas is door het uit blijven van regen niet tot volle wasdom kunnen komen. De sten gels zijn op veel percelen te kort om verwerkt te kunnen worden voor gebruik in kleding. „Vlas is een vroeg gewas, evenals graszaad. Zulke vroege gewassen hebben het meest te lijden gehad onder de tien weken droogte dit voorjaar", verklaart Marc van de Bilt van Van de Bilt Zaden en Vlas BV in Sluiskil. „Dat trekt niet meer bij door de regen die de laatste tijd is gevallen." Het gevolg van de droogte is dat de vlasstengels op het merendeel van de percelen slechts zo'n vijftig centimeter lang zijn geworden in plaats van tachtig a negentig centi meter. Deze korte stengels zijn nog wel te verwerken, voor korte vezels. „Die kun je alleen niet in de kledingindustrie gebruiken. Die zijn uitsluitend geschikt voor ge bruik in de papierindustrie en voor onder meer auto-onderdelen waarvoor vlas één van de grond stoffen is", geeft Van de Bilt aan. „Vervelend is dat korte vezels min der geld opbrengen." Een geluk bij een ongeluk is dat de vlasprijzen de laatste tijd zijn aan getrokken. Van de Bilt: „De crisis is uitgewoed. ]e ziet dat terug in de prijzen van' katoen. Die liggen ruim twee keer zo hoog. Vlas volgt de prijsontwikkeling van katoen op de voet." Zeeuws-Vlaanderen is het belang rijkste vlasteeltgebied van Neder land. Van de ruim 2000 hectare vlas die in Nederland wordt ge teeld, bevindt zich tweederde in Zeeuws-Vlaanderen. Volgens Van de Bilt staat het vlas er noordelij ker, in de Flevopolders, en ook in hoger gelegen delen van Frankrijk trouwens beter voor. „Vlas wordt daar later gezaaid. De regen kwam daar nog net op tijd." Bart Depourcq van Van de Bilt sig naleert voor de Zeeuws-Vlaamse vlastelers nog een lichtpuntje. De zaadproductie is wel goed. Dat is vooral belangrijk voor de teelt vol gend jaar. Depourcq: „Van een vol ledige mislukking is dan ook geen sprake." terneuzen - Dat valt nog niet mee, een par koers foutloos afleggen op een elektrische step. Dat merkten de leerlingen uit de hoog ste klassen van basisschool Op de Hoogte in Terneuzen gisteren. Daar was de ANWB op be zoek met het educatief verkeersprogramma Streetwise. Voor de groepen 3 en 4 werden in de gymzaal met opblaasauto's en een elek- tro-auto verkeerssituaties nagebootst. De kin deren uit groep 5 en 6 mochten zelf keihard op de rem trappen in een rijdende lesauto. Voor de kinderen uit groep 7 en 8 was er een trapvaardigheidstest fietsen uitgezet op een uitdagend parkoers. Ze mochten, zoals hier Esmee, ook kennismaken met de elektrische step. foto Mark Neelemans XsTzondagI OPEN! i Ter overname aangeboden Winkel Bovenwoning Voorraad Klantenbestand Samen voor een aantrekkelijke prijs! Inlichtingen 06 45658176 MIDDELBURG, Mortiereboulevard 28 (Woonboulevard Mortiere), 0118-60 66 90 Kijk voor overige adressen en openingstijden op www.keukenkampioen.nl Keuken STEiNHAUS Alleen verkrijgbaar bij: NAUTIC LIFESTYLE WATERSPORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69