'Eenmalig door zure appel heen' 301 zeeland Vrijspraak biomassa HZ studenten in klimaatbeheersing Afsluiting Schaar van Waarde is slechts tijdelijk SPECIAL PLANT FAIR Ferdinandushof zondag 3 juli 10.00-17.00 uur zaterdag 2 juli 2011 MIDDELBURG - De recente afsluiting van de zogeheten Schaar van Waarde in de Westerschelde is een tijdelijke maatregel. Volgens Gede puteerde Staten zagen de nau tische autoriteiten (verenigd in de Permanente Scheldecommissie) zich door verzanding, en als ge volg daarvan een aantal strandin gen, genoodzaakt de nevengeul voor de binnenvaart tot verboden gebied te verklaren. Het college deelt de mening van de SGP-Statenfractie, die de maat regel aan de orde heeft gesteld, dat de afsluiting van nevengeulen in de Westerschelde ongewenst is. Via die routes blijven binnenvaart en zeevaart immers uit eikaars vaarwater. Dat is veiliger, ziet ook het dagelijks provinciebestuur in. GS wijzen er in hun beantwoor ding van de schriftelijke vragen op, dat de Scheldecommissie 'er naar streeft de Schaar van Waarde op termijn geschikt te maken voor de binnenvaart en recreatie'. On derzocht is hoe de verschillende beroepsgroepen in het Scheldege- bied zoveel mogelijk van elkaar kunnen worden gescheiden. DEN haag/BORSSELE - De energie bedrijven Delta en Essent en een aantal boeren uit Borsele zijn giste ren in hoger beroep door het Haag se gerechtshof vrijgesproken van il legale opslag van biomassa. Eerder waren de bedrijven door de recht bank in Middelburg ontslagen van alle rechtsvervolging maar het Openbaar Ministerie tekende ho ger beroep aan. De opslag vond plaats tijdens een langdurige storing aan de turbine van de kolencentrale Borssele, vijf jaar geleden. In de ogen van het Openbaar Ministerie was de op slag illegaal omdat een vergunning ontbrak. Het gerechtshof heeft ech ter bepaald dat de opslag slechts tij delijk was en dat de bedrijven daar om geen vergunning hoefden aan te vragen. Tegen de twee energiebedrijven zijn twee weken geleden boetes geëist van 10.000 euro waarvan de helft voorwaardelijk. De onderne mers, die hun loodsen beschikbaar stelden, hoorden de hofaanklager 2000 euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk, tegen zich vorde- De schouwburg in Middelburg; de toekomst van de theaters in Middelburg en Goes is volgens de wethouders Albert de Vries en Jan de Pooter, nu Thea ter BV de zaken overneemt van Theater Exploitatie Zeeland. foto Lex de Meester SCHOUWBURGEN Toekomst theaters volgens Goes en Middelburg veiliggesteld door Luc Oggel goes - De gemeentebesturen van Middelburg en Goes hopen voor 1 september duidelijk te hebben hoe groot de financiële ravage is die Theater Exploitatie Zeeland (TEZ) nalaat. Dat zeiden wethouders Albert de Vries (Middelburg) en Jan de Poot- er (Goes) gisteren in het Goese stadskantoor tijdens een toelich ting op de overdracht van TEZ aan Theater BV, die per 1 juli een feit is. Het Terneuzense bedrijf van Frans Lievens neemt de exploitatie van de schouwburgen in Middel burg en Goes over van TEZ, maar toen het zetten van de handteke ningen dichterbij kwam, bleek dat TEZ er financieel allesbehalve roos kleurig voorstaat. De colleges van beide gemeenten zullen volgende week al 150.000 euro (Middelburg 100.000, Goes 50.000) overmaken aan TEZ om de eerste financiële nood te lenigen. „Om te voorko men dat de problemen nog groter worden, kunnen we eigenlijk niet anders", aldus Jan de Pooter. Maar daar zal het niet bij blijven. De Vries verwacht dat er later nog voor enkele tonnen aan openstaan de rekeningen zal moeten worden betaald door Goes en Middelburg. Daarover hopen beide wethouders binnen enkele maanden heider- Theater De Mythe in Goes. heid te hebben. Complicerende factor is dat er nog altijd geen jaar rekening over 2010 beschikbaar is. De financiële situatie van TEZ heeft beide wethouders verrast. „We zijn wel geschrokken van de recente cijfers", zegt De Vries. Voor het personeel van TEZ, dat door Theater BV wordt overgeno men, blijft ook nog veel onduide foto Willem Mieras lijk. Zoals de vraag of ze nog sala ris zullen ontvangen. Op die vraag kunnen ook de wethouders geen antwoord geven. „Daar staan wij als gemeenten buiten." Overi gens hebben beide wethouders het volste vertrouwen in Theater BV. Er zal een driekoppige Raad van Toezicht komen, bestaande uit een financieel deskundige, een externe cultureel deskundige en een technische man of vrouw. „Wat Goes betreft zal het cultureel profiel zoals vastgesteld in de Cul tuurnota onverkort worden uitge voerd", aldus De Pooter. Inmiddels is ook duidelijk dat Lie vens het Cultuurhuis Goes (verhui zing Zeeuwse Muziekschool naar De Mythe) ook verder wil ontwik kelen en dat hij zal participeren in een nieuw Middelburgs theater en de music hall op het ZEP zal ex ploiteren. De Vries en De Pooter stellen dat de toekomst van de Goese en Middelburgse schouw burgen is veiliggesteld. De Vries: „We moeten nu eenmalig door een zure appel heenbijten, maar per saldo hebben we financieel voordeel, aangezien er ook tonnen aan subsidie voor TEZ vervallen." Een deel van de TEZ-medewer- kers, onder wie de ontslagen artis tiek directeur Peter de Neef, die door de Ondernemingsraad verant woordelijk werd gehouden voor de aanhoudende tekorten, was gis teren naar het Goese stadskantoor gekomen om de toelichting aan te horen. De Neef zei na afloop graag 'de andere kant van het verhaal' te willen vertellen, maar hij heeft een spreekverbod. Een andere me dewerker liet weten teleurgesteld te zijn. „Het is pijnlijk dat het voor al over geld lijkt te gaan." Met gespecialiseerde kwekers uit binnen- en buitenland. Toegang 2,50, incl. toegang tuinen. Kinderen tot 16 jr. gratis AdresRode Sluisweg 13,4575 NE Overslag www.ferdinandushof.nl vlissingen - Studenten van de Ho geschool Zeeland hebben ideeën ontwikkeld om het binnenklimaat van scholen te verbeteren. In opdracht van het in binnenkli maat en energieverbruik gespeciali seerde bedrijf MakeMoreSense hebben veertig eerstejaarsstuden ten van de opleidingen Informati ca en Bedrijfskundige Informatica van Hogeschool Zeeland gegevens verzameld rondom klimaatbeheer sing op de HZ. Deze gegevens zijn belangrijk voor de HZ, aangezien 8o procent van de scholen volgens MakeMoreSense een slecht binnen klimaat heeft. In het bijzonder is gekeken naar draadloze sensoren voor metingen van het binnenkli maat: de temperatuur, het C02-ge- halte, de lichtintensiteit, de lucht vochtigheid en het geluidsniveau. De gebruikte sensoren die door MakeMoreSense beschikbaar zijn gesteld, bevonden zich in een aan tal lokalen op Hogeschool Zee land. De sensoren hebben vanaf 9 mei elke tien minuten meetwaar den verstuurd naar een centraal opslagpunt op internet. De studen ten hebben deze gegevens tijdens hun projectweek inzichtelijk ge maakt, hun conclusies getrokken en mogelijke toepassingen uitge werkt. Er zijn diverse toepassingsmogelijk heden ontwikkeld, zoals preven tief ventileren, wat betekent dat er niet pas geventileerd wordt als de temperatuur te hoog wordt, maar dat er al geventileerd wordt als er personen de klas binnenkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64