Zeeland PZC Droogte in voorjaar nekt vlasteelt Envelop BEVELANDEN-THOLEN 26 en 27 29 Watertoren en Geerteskerk in zand Club wietrokers i Ter overname aangeboden Optiekzaak in Sas van Gent I Herman Bergwerf uit Wemeldinge winnaar milieuprijs voor scholieren almanak 0)DE ZUIDSCHOR Van Peperbuzze tot Planketent voert langs boeiende zijwegen Zaterdag 2 juli 2011 Emoties over hagelkanon lopen hoog op 25 Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl OOK LICHTPUNTJES Prijzen trekken aan door Harmen van der Werf sluiskil - De langdurige droogte in het voorjaar dreigt vlastelers in Zeeuws-Vlaanderen en andere de len van Zeeland een forse strop te bezorgen. Het vlas is door het uit blijven van regen niet tot volle wasdom kunnen komen. De sten gels zijn op veel percelen te kort om verwerkt te kunnen worden voor gebruik in kleding. „Vlas is een vroeg gewas, evenals graszaad. Zulke vroege gewassen hebben het meest te lijden gehad onder de tien weken droogte dit voorjaar", verklaart Marc van de j Bilt van Van de Bilt Zaden en Vlas i BV in Sluiskil. „Dat trekt niet meer bij door de regen die de laatste tijd is gevallen." 1 Het gevolg van de droogte is dat i de vlasstengels op het merendeel van de percelen slechts zo'n vijftig centimeter lang zijn geworden in plaats van tachtig a negentig centi meter. Deze korte stengels zijn nog wel te verwerken, voor korte vezels. „Die kun je alleen niet in de kledingindustrie gebruiken. Die zijn uitsluitend geschikt voor ge bruik in de papierindustrie en voor onder meer auto-onderdelen waarvoor vlas één van de grond stoffen is", geeft Van de Bilt aan. „Vervelend is dat korte vezels min- middelburg - Middelburgse gebrui- I kers van cannabis vragen het ge- f meentebestuur snel een coffee shop mogelijk te maken in de stad. Ze willen niet langer afhankelijk zijn van illegale (straat-)handel. Onder de noemer WeSmoke.nl is er een belangenvereniging van soft- fc drugsconsumenten in het leven ge- P roepen. i I Winkel Bovenwoning Voorraad Klantenbestand Samen voor een aantrekkelijke prijs! Inlichtingen 06 45658176 der geld opbrengen." Een geluk bij een ongeluk is dat dé vlasprijzen de laatste tijd zijn aangetrokken. Van de Bilt: „De crisis is uitge woed. Je ziet dat terug in de prij zen van katoen. Die liggen ruim twee keer zo hoog. Vlas volgt de prijsontwikkeling van katoen op de voet." Zeeuws-Vlaanderen is het belang rijkste vlasteeltgebied van Neder land. Van de ruim 2000 hectare vlas die in Nederland wordt ge teeld, bevindt zich tweederde in Zeeuws-Vlaanderen. Volgens Van de Bilt staat het vlas er noordelij ker, in de Flevopolders, en ook in hoger gelegen delen van Frankrijk trouwens beter voor. „Vlas wordt daar later gezaaid. De regen kwam daar nog net op tijd." Bart Depourcq van Van de Bilt sig naleert voor de Zeeuws-Vlaamse vlastelers nog een lichtpuntje. De zaadproductie is wel goed. Dat is vooral belangrijk voor de teelt vol gend jaar. Depourcq: „Van een vol ledige mislukking is dan ook geen sprake." In tegenstelling tot vroege gewas sen als vlas en graszaad hebben be langrijkere teelten voor Zeeuwse boeren, zoals aardappelen, suiker bieten en uien, veel minder te lij den gehad onder de droogte. De re gen van de laatste weken kwam voor die gewassen mooi op tijd. kloetinge - In nieuwbouwwijk Riethoek in Kloetinge werkt een groep kunstenaars sinds gisteren aan een zandsculptuur van karakteristieke (Kloetingse) gebou wen en woningen die in de wijk staan. Ontwikkelaar NBU en makelaar Sinke Komejan hopen dat mensen die naar het sculptuur komen kijken, wellicht ook geïnteres seerd raken in een huis. Het zandkunstwerk en de mo delwoningen zijn vandaag van 10.00 tot 15.00 uur te be zichtigen. De ingang van Riethoek bevindt zich aan de 's-Gravenpolderseweg. foto Willem Mieras wemeldinge - Een leerling uit de tweede klas (richting havo/vwo) van het Calvijn College te Goes, Herman Bergwerf uit Wemeldin ge, is uitgeroepen tot landelijk win naar van de internationale milieu- en wetenschapsolympiade Inespo. Deze vond woensdag en donder dag plaats in Universiteit Utrecht. Hij ontving een symbolische che que ter waarde van 2500 euro om De bejaarde Axelaar staat nog mid den in het leven. Dat bewijst zijn uit gebreide kennissenkring, waartoe ook veel jongeren behoren, wel Door al die contacten moet hij zeer regelmatig opdraven op feestjes of recepties. Laatst was het weer zo ver. Moest-ie naar een bruiloft van twee sportieve- lingen die hij al 'hun hele leven' in oktober in Brazilië met zijn pro ject deel te nemen aan een volgen de ronde in een soortgelijke olym piade. Alle havo- en vwo-leerlingen van 13 tot en met 18 jaar mogen deelne men aan Inespo (International En vironment 8c Scientific Project Olympiad). Tientallen scholen na men deel, onder welke ook Cal vijn College Middelburg. Tip? redactie@pzc.nl kent. De kennis die zijn niet al te gul le inborst kent, vroeg vilein: „En wat geef je de tortelduifjesDe vragen steller verwachte een schrikreactie, maar de Axelaar verblikte of ver bloosde niet: „Er stond een envelop op de uitnodiging. Dus heb ik net een pak van vijftig enveloppen bij de Hema gehaald." Hij heeft ze aange boden. Met een mopie strik erom. i NAUTIC LIFESTYLE WATERSPORT Verkoop bij inschrijving Burg. Stemerding- laan 29 Te Oost Souburg - Inschrijvingsvoorwaarden: www.schinkeldeweerd.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59