sport 137 De toon is gezet in de Tour Mechanisme sH zaterdag 2 juli 2011 ïS3^^e®3S£SS3233£ door Mart Smeets TOUR DE FRANCE Franse gendarme doorzoekt urenlang bus van Quick Step door Edward Swier Je kon het een beetje aan voe len komen: rellen, gedoe, do- pingzaken. Het is zo'n beetje het voorportaal van menig nde van Frankrijk geworden. Nu weer. Eerst de bespottelijk aandoende toestand van Wim van Sevenant, die altijd zo sympathieke nummer laatst in de Tour. Zeer duur, zeer hoogwaardig dopingmateriaal werd in België door brave dien ders onderschept. De ex-coureur, die in deze Tour buschauffeur voor de Vips van de Omega-ploeg zou zijn, vertelde dat hij het op ei gen naam had besteld om 'goed af te kunnen trainen'. Homerisch ge lach volgde. Dit was door humor heen. Vervolgens kwam een do- pingvondst uit 2009. naar boven; een stand-in soigneur van de BMC-wielerploeg, Sven Schoutte- ten, had een hoeveelheid epo on der zich waar je een heel peloton mee kon voeden. Ook voor eigen gebruik, leerden we. Bij BMC zei de leiding geen idee te hebben wie de man was. Vrij onlangs nog kneep hij, officieel en betaald, in de spieren van hun renners, maar ontkennen was ook hier verdedi gingsactie nummer één. Dan denk je, als volger, dat het ver gif toch langzaam uit het peloton weg is, maar neen, als cynisch bur ger moet je toch constateren dat men doodgewoon doorgaat met het gebruik van doping, hoe dan ook, waar dan ook. Zoals ik stelde; je kon er op wach ten. Zo zit dit mechanisme ook in elkaar: de Belgische justitie wacht te op een mooi moment en kwam zegevierend naar voren; vlak voor de Tour kan je het best dit soort nieuws kwijt. Uit 2009? Ach wat, warm opdienen nu en publicitair succes is verzekerd. Zoals je ook wist dat de Ierse journalist Paul Kimmage (die van 'the cancer is back' tegenover Lance Armstrong) daags voor de start van de Tour zijn kruit ging verschieten. Hij richtte zijn sarcasme nu op Alber to Contador, die geschrokken, maar ook gevat riposteerde. Boos ook en heel even licht geïrriteerd. In deze sfeer gaat het grote wieier- feest van start. Omdat het hoogste rechtsgilde in de sport (het CAS) in een jaar niet tot een uitspraak kon komen in de zaak-Contador, vertrekt de Spanjaard wel. Met bib- berbenen en een erfenis. Onder snerpend gefluit en hoongelach van de Fransen. Prettige Tour gewenst aan allen... CHALLANS - En plots leek de Tour de France nog voor aanvang te ont ploffen. Gistermiddag rond vieren werd de teambus van Quick Step door een speciale eenheid van de 'Brigade Anti Criminelle' aan de kant gezet. Pas rond negenen werd de bus, na grondige doorzoeking, weer vrijgegeven. Niets aan de hand, volgens de ploegleiding van de Belgische formatie. Maar de toon is wel gezet. Het zou maar zo onrustig kunnen blijven, deze Toun Even leek het of de geschiedenis zich zou gaan herhalen. In 2004 kwam aan de vooravond van de Tourstart in StrSatsburg naar bui ten dat er zoiets bestond als Opera- cion Puerto. Jan Ullrich, Ivan Bas so en anderen werd zonder par don de start geweigerd. Nu stond weer een horde verslaggevers voor het hek van een hotel, dit keer het Chateau de la Verie in Challans. De idylle in het rustige dorpje was prompt verbroken. Pas nadat van uit het hoofdbureau van politie in La roche-sur-Yon het bericht was gekomen dat de bus weer mocht vertrekken, was de druk van de ke tel. België is ondertussen natuur lijk wel in rep en roer. Het is na de affaire rond Wim Vansevenant en het naar buiten komen van de vondst van tweehonderd epo-am- pullen bij ene Sven S. in 2009, al de derde dopinggerelateerde zaak in een week. Quick-Step-pIoegleider Wilfried Peeters gaf voor het politiebureau in La Roche-sur-Yon een korte ver klaring: „Het betrof een routine controle. Misschien is er volgende week een ander team aan de beurt. Ze vroegen om medewer king. Dus heb ik gezegd: 'Ik zal met jullie meekomen, dat is mijn verantwoordelijkheid'. Ze hebben alles in de bus gecontroleerd, maar hebben niet gezegd wat ze zoch ten. Ik zou ook niet weten wat wij moeten verbergen. Ik heb wat pa pieren moeten ondertekenen dat we heel goed bezig zijn", aldus een wat cynische Peeters. Of hij het een normale gang van zaken vond? „Dit is de Tour en jullie heb ben ook nieuws nodig." De rust in Chateau de la Verie werd rond half vijf wreed ver stoord. Een lokale journalist van de krant Ouest-France informeer de bij de klusjesman wat deze wist van een dopinginval. Sindsdien zag eigenaresse Nienke Jansen, die zes jaar geleden het kasteel kocht, de rust rond haar hotel verande ren in een chaos. „Het was opeens een komen en gaan van mensen. De politie is ook hier geweest, in cognito. In niet als zodanig herken bare politieauto's. Er is bij mijn we ten niemand aangehouden. Maar ik kan wel zeggen dat het hier alle maal vrij onrustig is geweest." De negen renners van Quick Step zaten rond achten aan tafel. Addy Engels sms'te dat het eten smaak te. 'Verder afwachten maar.' Het was onmogelijk de renners te spre ken te krijgen, een bewaker bij het hek gaf de oprijlaan niet vrij voor verslaggevers. „Alleen een Australi sche cameraploeg en een stel van de VTM hadden al een afspraak. De rest hebben we, op verzoek van een begeleider van QuickTime Tep, buiten het hek gehouden", al dus Jansen. Rond kwart voor tien keerde de rust aan het begin van de statige oprijlaan terug. De-bus kwam met hoge snelheid aangereden, spoed de zich naar het kasteel. Een vro lijk lachende Wilfried Peeters zat naast de chauffeur. Een Franse gendarme inspecteert het dak van de rennersbus van Quick-Step. De bus werd gisteren in beslaggenomen. foto Christophe Ena/AP Tour de France r -r- g M hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Rosnay MontdesJ 7m St-Michel-Mont- Mercure 257m 191,5km j Eerste etappé, Passage du Gois - Mont des Allouettes, 191,5 km. Een etappe, voor waaghalzen, vrij buiters, met aan het slot een klim. De start is al even pikant. De be faamde 'Passage du Gois, een 'kas- seiendam' die het vaste land en het eiland Noirmoutier met elkaar ver bindt. Twee keer per dag wordt de oversteek overspoeld bij hoogwa ter. Aan beide kanten staan een elektronische klok en waarschu wingsborden in diverse talen die aangeven wanneer het veilig ge noeg is om er overheen te gaan. In 1999 ging het Tour-peloton er voor de tweede keer na 1993 over heen met grote gevolgen. Een groot aantal renners kwakte door de glib berige algenlaag neer of belandde door glijpartijen in zee. Om al te grote ongelukken te voorkomen gaat het peloton nu geneutrali seerd over de 'dijk' van iets meer dan 4 kilometer. Tour de France 2e etappe 3 juli-23km Boulogne 9km LaColle sgpfl Gats 13km La Merlatière 16,5km FRANKRIJK 2km Q Ploegentijdrit hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Boulogne 71m La Merlatière 76m 16,5km 23km| Tweede etappe, Les Essarts - Les Essarts, 23 km. Ploegentijdrit, die vorig jaar ont brak. In 2009 eindigde de Ra- bo-ploeg als elfde, vooral omdat kopman Denis Mentsjov destijds al snel ten val kwam. Dit jaar won de Rabo-ploeg een ploegentijdrit in Tirreno-Adriatico. De lengte is dit keer beperkt en de weg vlak. De verschillen zullen meevallen. IiTC won de ploegentijdrit in de voor bije Giro d'Italia en lijkt de favo riet. De reële tijdsverschillen wor den doorberekend in het algemeen klassement. De Rabobank-ploeg won dit jaar in de Tirreno-Adriatico een ploegen tijdrit. Van de huidige Tour-ploeg maakten alleen Robert Gesink en Lars Boom die winst mee. In Italië ging het toen over 16,8 kilometer. Rabobank bleef de ploegen Gar- min-Cervélo en HTC-Highroad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37