sport! 35 Hij wil winnen Voeckler is de trots van de Vendée Contador is lovend over Gesink U Addy Engels heeft de Tour gemist, ook al is het drie weken stressen Afscheid van de witte trui Marianne Vos verruilt ene trui voor de andere zaterdag 2 juli 2011 Twijfels heeft Contador ook over het parkoers dat niet in zijn voor deel zou zijn. „Bij mijn eerste Tour zege in 2007 moesten we 120 kilo meter tegen de klok rijden. Dat is nu veel minder. Voor mij is dat een nadeel, want in de tijdritten kan ik normaal een kloof slaan met de andere klimmers." Nederlandse gokkers hebben de komende Tour de France vertrou wen in Robert Gesink. Bij wedkan toor Unibet is de Rabo-renner bij de favorieten voor de eindzege in middels als derde genoteerd. Een Tour-zege van Gesink levert 17 keer de inzet op. Alleen Alberto Contador en Andy Schleck wor den (veel) sterker geacht. Een in zet van 1 euro levert bij de vierde tourzege van Contador 1,70 euro op. Schleck staat genoteerd voor 1 tegen 3,25. Unibet meldt dat 15 procent van de Nederlandse gokker inzet op een Tour-zege voor Gesink, tegen 60 procent voor Contador. De Ach terhoeker is wel ruim favoriet voor het winnen van het jongerenklas- sement nu Andy Schleck (pas 26 geworden) niet meer in aanmer king komt voor de witte trui. AG2R La Mondiale blijft tot eind 2014 hoofdsponsor van het gelijknamige wielerteam. Dat heeft de Franse verzekeringsmaat schappij gisteren, een dag voor de start van de Tour de France, be kendgemaakt. AG2R is sinds 1997 als sponsor verbonden aan de Franse ploeg. AG2R is de enige Franse wielerploeg die de World- Tour-status heeft. Drie keer heeft Andy Schleck deelgenomen aan de Tour de France, telkens kwam hij met de witte trui thuis als beste rijder in het jongerenklassement. Alleen Jan Ullrich won het tricot ook drie keer. Dit jaar komt Schleck niet meer in aanmerking voor de witte trui. Hij is er te oud voor. door Patrick Delait LES HERBIERS - Roberto Contador zal tijdens de komende Tour se rieus rekening houden met Robert Gesink. De Spaanse Tour-favoriet sprak met veel respect over de Ne derlandse kopman van de Rabop- loeg. „Ik heb van de Spaanse Rabo- renners gehoord hoe goed Gesink zich op deze Tour heeft voorbe reid. Hij is een sterke renner die precies weet wat hij wil. Voor de Tour-zege komt hij misschien nog een stapje tekort, maar in de toe komst is hij zeker een kansheb ber", aldus Contador. Over zijn eigen kansen op een vier de Tour-zege was Contador min der uitgesproken. De klimmer twij felt of de combinatie van de Giro, die hij in mei met overmacht won, en de Tour niet te veel van zijn lichaam zal vragen „De Giro was heel zwaar. Het is de vraag hoe snel mijn lichaam zal herstellen. Om het antwoord te kennen, zal Andy Schleck (links vooraan) en zijn ploegmaats doen het rustig aan in de ik moeten afwachten tot de eerste foto Laurent Cipriani/AP bergrit naar Luz-Ardiden." had gisteren het idee dat hij op 34-jarige leeftijd weer aan iets nieuws begon. „Het voelt een beet je als een roze wolk", legde hij nog even de link naar de Giro, waar de roze trui centraal staat. Het is de vierde keer dat hij in één seizoen twee grote wielerrondes rijdt. „Ik ben goed hersteld van de Giro. Een keer heb ik de Giro en de Tour gedaan, in 2002. Dat is trou wens een groot verschil met het combineren van Italië met de Ron de van Spanje." Engels wacht nog op zijn eerste profzege. De kans dat die de ko mende drie weken volgt, is uiterst klein. Hij is er om de kopmannen te helpen. „Twee dagen zijn spe ciaal. De slotdag in Parijs en de ber getappe naar l'Alpe d'Huez. Die laatste schijnt een feest te zijn. Nor maal train ik in juli, nu ga ik het meemaken. Ik heb hier echt naar uitgekeken. Ik wil het vertrouwen waarmaken. Ik mag niet verzaken op de belangrijke momenten." door Marc van Veen LES HERBIERS - Het belletje dat hij na negen jaar terug mocht naar de Tour de France, werd met groot en thousiasme door Addy Engels be groet. De 34-jarige renner van Quick-Step begint vandaag aan zijn vijftiende grote wielerronde, maar pas aan zijn tweede Tour de France. De veertien voorgaande rondes reed hij uit. „Opgeven staat niet in mijn boekje", keek hij gisteren vooruit naar de start. „Mijn doel is niet alleen Parijs halen maar ook dat ze na afloop zeggen: bedankt voor alles." Engels is de man van de Giro d'Italia, die hij negen keer volbracht. In 2002, nog in dienst van Rabobank, reed hij zijn eerste en tot nu toe enige Tour. „Die ligt niet vers in mijn geheugen, maar ik ben blij dat ik nu weer terug ben. Dit is wat een proffenner wil." Zeven seizoenen fietst hij inmid- Addy Engels dels bij Quick-Step. „Ik was eigen lijk nooit in beeld voor de Tour. Ik zie dit als een waardering voor wat ik doe. Ik heb het gemist, ook al is het drie weken stress." Engels Ier elf jaar later nog altijd een vaste waarde. Sterker: eind 2010 trad de tweevoudige Franse kampioen op als reddende engel toen de ploeg na het afhaken van Bbox ter ziele dreigde te gaan. Waar veel renners in dezelfde situatie voor zekerheid zouden kiezen, legde Voeckler een riant aanbod van Cofidis naast zich neer. Zijn belofte om Bernau- deau trouw te blijven, trok op de valreep een geldschieter over de streep: Europcar. Net als zijn voor gangers Bonjour, Brioches la Bou- langère, Bouygues Télécom en Bbox is ook de nieuwe hoofdspon sor geworteld in de Vendée. Niemand die eraan twijfelt dat de groene shirts van Team Europcar in het begin van de Tour veelvul dig in beeld zullen komen. Met een Grand Depart voor eigen pu bliek, gevolgd door drie etappes op vertrouwde grond, hoeven Voeckler en zijn ploegmaats niet extra gemotiveerd te worden. De start en finish van de ploegen tijdrit, die morgen wordt verreden in Les Essarts, liggen op een paar honderd meter van het hoofdkan toor van de ploeg. „Toen het par koers van deze Tour bekend raak te, werd ik emotioneel. Een ploe gentijdrit die eindigt voor onze deur: dat wordt de mooiste dag van mijn leven", is teammanager Bernaudeau nu al lyrisch over wat zijn ploeg de komende dagen te wachten staat. In de Vendée zijn twee sporten be langrijk: fietsen en zeilen. Eens in de vier jaar verzamelt de interna tionale zeilwereld aan de Atlan tische kust voor de Vendée Globe, een van de voornaamste races ter wereld. Dat de Tour met grote re gelmaat (1976, 1993, 1999, 2005, 2011) neerstrijkt in het dunbevolk te gebied is geen toeval. Met een netwerk van duizend kilometer aan fietspaden is de Vendée een van de wielervriendelijkste stre ken in Frankrijk. Wellicht dat Team Europcar in de Tour de vruchten zal plukken van die rijke wielercultuur. Flet merendeel van de negen ren ners die vandaag aan het vertrek komen in de eerste etappe is opge groeid in de Vendée of woont er. Het personeel van Team Europcar is zelfs volledig inheems. Dat de ploeg in zijn totale selectie slechts twee buitenlanders telt - de Japan ner Yukiya Arashiro en de Cana dees David Veilleux - zegt iets over het belang dat de ploeg hecht aan een eigen identiteit. De voornaamste troeven van Team Europcar in de Tour zijn Christophe Kern, de revelatie in het voorbije Critérium du Dau- phiné, en Thomas Voeckler. Wordt Kern verwacht in het hoog gebergte, voor Voeckler lijkt de eer ste Tour-week op maat gesneden. Met vier hellende aankomsten is de in de Elzas opgegroeide allroun- der een van de mannen die het Philippe Gilbert lastig moeten kun nen maken. Met etappezeges in 2009 en 2010 bewees Voeckler al eerder dat hij in de Tour boven zichzelf kan uitstijgen. „Dat ik de voorbije jaren een etappe heb ge wonnen, is geen garantie dat het nu weer lukt. In de eerste Tour week zijn er een aantal aankom sten die mij liggen, maar dat geldt voor meerdere renners." Voeckler is er van overtuigd dat de doortocht door de Vendée speciaal wordt voor Europcar. De man die in de Tour van 2004 Frankrijk in vervoering bracht door tien dagen in de gele trui te rijden, wil zijn kruit echter niet te vroeg verschie ten. Voeckler: „Ik wil niet alleen in de eerste ritten iets laten zien. Ik wil de hele Tour goed rijden." VELLETRI - Marianne Vos is overtui gend begonnen aan de Ronde van Italië voor vrouwen. De Neder landse wielrenster was gisteren in de openingsetappe, een rit over 81,7 kilometer van Rome naar Vel- letri, de snelste in de sprint. Ina-Yo- ko Teutenberg uit Duitsland ein digde als tweede. Vos moet vandaag tijdens de twee de etappe haar leiderstrui zien te verdedigen. „Heb ik net de rood-wit-blauwe trui aan, verruil ik deze alweer voor een roze exem plaar", aldus Vos, daarbij doelend op haar behaalde nationale titel. „De sprint lag me, op klinkers en licht oplopend, waardoor ik direct mijn slag kon slaan in deze ronde. Vorig jaar verloor ik de trui in het hooggebergte, we zullen moeten afwachten hoe het nu gaat. Maar het begin is alvast goed."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 35