zeeland 133 Een minuut stilte op beladen grond sir u 4 HBzitsvaiz AFSCHAFFING SLAVERNIJ Kransen bij het monument in Middelburg Ceslaagd zaterdag 2 juli 2011 Bij het monument op de Ba lans in Middelburg werd gis teren voor de zesde keer her dacht dat de slavernij op 1 juli 1863 werd afgeschaft. door Jan van Damme Plotseling staat er een heel gemêleerd gezelschap. Blank, maar ook vele tin ten bruin tot bijna zwart. Er worden volksliederen gezon gen. Het Wilhelmus en het Suri naamse volkslied in het Sranan. Het Antilliaanse volkslied krijgt slechts één stem, die van Judith Huijsman. Zij komt van Curasao, woont al lang in Middelburg. „De meeste Antillianen wonen in Vlis- singen", zegt ze, „die komen niet bij deze herdenking." Huijsman (bijna 70) is vice- voor zitter van de Stichting Monument Middelburg, de organisatie die er voor gezorgd heeft dat in 2005 het slavernijmonument op de Balans in Middelburg kon worden ont huld: een pilaar van zwarte en wit te steen, verbonden door een rode bloedband. Gisteren werden twee informatiebordjes op het plant soen bij het monument onthuld. In de toespraken wordt het meer dere keren benadrukt: het monu ment staat op beladen grond. In de aan het eind van de Balans gele gen Sint Jorisdoelen vergaderden de aandeelhouders van de Middel burgse Commercie Compagnie (MCC), de onderneming die vanaf 1732 tot het eind van de 18e eeuw tienduizenden slaven van West- Afrika naar Midden-Amerika ver- Hieronder nog een aantal nagekomen namen van Zeeuwse examenkandida ten die via herexamen(s) alsnog hun diploma heb ben behaald. CSW Toorop, Middelburg Vmbo, basisberoepsgerichte leerweg, handel en administratie: Achmed Buzambu, Vlissingen. Vmbo, basisberoepsgerichte leerweg, techniek breed: Arif Kaygun, Middelburg. Vmbo, kaderberoepsgerichte leerweg, handel en administratie: Nadia Abu-Rabaiya, Middelburg; Amine El Bekkaoui, Vlissingen. Vmbo, kaderberoepsgerichte leerweg, techniek breed: Lester Joziasse, Oost Souburg. Vmbo, kaderberoepsgerichte leerweg, zorg en welzijn: Tessa Pihl, Oost Souburg; Jamilla Razbor- sek, Vlissingen; Larissa Roman, Vlissingen; Leonie Sollie, Vlissingen. Vmbo, gemengde leerweg, economie: Beaudoin Haeck, Middelburg. Vmbo, theoretische leerweg, econo mie: Gina Bart, Middelburg; Dijone van Hek ken, Middelburg; Silvano Mombarg, Mid delburg; Sake Thorenaar, Middelburg; Yo- sef Yohannes, Middelburg. Vmbo, theoretische leerweg, techniek: Samoa Groenewegen, Middelburg; Jerzy de Lange, Middelburg; Didier Manzi, Veere. CSW Bestevaêr, Vlissingen Vmbo, theoretische leerweg, economie Cassandra de Cauwer, Middelburg; Jo- chem Sanders, Vlissingen; Nadjesda Tem- mar, Oost Souburg. Vmbo, theoretische leerweg, zorg en welzijn Stacy Hoogesteger, Vlissingen. CSW Van de Perre, Middelburg Havo, cultuur en maatschappij Steije den Hollander, Vlissingen. Havo, economie en maatschappij Annelien van den Abeelen, Middelburg; Simon Beijer, Middelburg; Davey van Duin, Oost Souburg; Sara Louws, Middel burg; Thijs Weststrate, Middelburg. Havo, cultuur en maatschappij/economie en maatschap pij Nick Nijsse, Vlissingen; Fabiën Sumantri, Middelburg. Havo, natuur en gezondheid Ashley Maljers, Grijpskerke; Elena van Za len, Oost Souburg. Havo, natuur en techniek Dennis Frederiks, Middelburg; Dennis Scheffelaar, Zoutelande. Atheneum,: economie en maatschappij Thieme Schot, Middelburg. Atheneum, cultuur en maatschappij/economie en maatschap pij Priscilla den Hartog, Vlissingen; Jordan Kersten, Middelburg; Diede Teunissen, Oostkapelle. Atheneum, natuur en techniek/natuur en gezondheid Lisa van den Dries, Middelburg; Helmer van Mal, Arnemuiden. Gymnasium, natuur en gezondheid Rutger Blok, Vlissingen. Calvijn College, Goes Vwo, economie en maatschappij: Anne-Sophie Reijnoudt, Kapelle. Vwo, economie en maatschappij en cul tuur en maatschappij: Rachel van der Veen, Wilhelminadorp; Eli- ne Visscher, Goes. Vwo, natuur en gezondheid: Lenneke Ruissen, Waarde. Vwo, natuur en techniek en natuur en gezondheid: Paula Schot, Zierikzee; Elsbeth Voordijk, Kapelle. Havo, economie en maatschappij: Christiaan Biemond, Oosterland; Judith Sinke, Kruiningen; Jacolien Steenpoorte, Oosterland; Hayo Vaders, Kapelle; Hans Witte, Nieuwdorp. Havo, natuur en techniek: Joël Bal, Yerseke; Justin Wouters, Melis- kerke. Havo, natuur en gezondheid: Marleen van der Have, Oosterland. Vmbo, theoretische leerweg, econo mie: Robbin Hoek van Dijke, 's-Gravenpolder; Wouter Duvekot, 's-Gravenpolder. Vmbo, theoretische leerweg, techniek: Niels Bakker, 's-Gravenpolder. Vmbo, gemengde leerweg, techniek: Huib van Klinken, Nieuwerkerk. Vmbo, theoretische leerweg, zorg en welzijn: Sjanne Verheij, Bruinisse. Vmbo, gemengde leerweg, zorg en wel zijn: Harmen van der Bok, Kerkwerve; Petra Boot, Goes; Elline van Damme 's-Heer Hendrikskinderen; Carolien van der Meer, Bruinisse. Zeldenrust-Steelant- college Terneuzen Atheneum, Natuur en Gezondheid: Melissa de Ridder, Terneuzen. Havo, Cultuur en Maatschappij: Jelle Versluis, Hoek. Havo, Natuur en Gezondheid: Marit de Kok, Terneuzen; Esther Landa, Terneuzen; Emrah Tezel, Terneuzen. Mavo, Economie: Christian de Die, Terneuzen; Serdar Yigit, Sluiskil. Mavo, Zorg en Welzijn: Lisanne Dieleman, Axel; Lucinda Pijpelink, Axel. VMBO BB, Handel en administratie: Naoual El Razouki, Terneuzen VMBO KB, Handel en administratie: Collin de Feijter, Hoek; Nico Leunissen, Terneuzen; Savas Sahbaz, Terneuzen VMBO KB, Zorg en welzijn-breed: Gül Keten, Terneuzen. Edudelta College Goes VMBO BL, Sector landbouw en natuur lijke omgeving: Tim Klaassen, Middelburg VMBO KL, Sector landbouw en natuur lijke omgeving: Kyra Beerens, Kloetinge, Lenie Dingeman- se, Nieuwdorp, Niels op 't Hof, Oudelan- de, Samantha van der Kevie, Hoek, Johan Mieras, Kruiningen, Sjoerd van de Plasse, Wolphaartsdijk, Lindsey Schijf, Borssele, Adriana Vastenhout, Schoondijke. T- [Èf'' Wonen aan het water in het centrum van Vlissingen Prachtige herenhuizen vanaf 384.900,- v.o.n. Wrer.^-'ü' Ir www.woneninbestevaer.nl Herdenking van de afschaffing van de slavernij op de Balans in Middelburg. scheepte. Het daar vlakbij gevestig de Centrum voor Beeldende Kunst zit in een pakhuis van de MCC, waar suiker en cacao wer den opgeslagen. De nog altijd be kende babbelaar werd toen al van restsuiker gemaakt. Voor de kransen werden gelegd - commissaris van de koningin Kar- la Peijs moest verstek laten gaan - en er een minuut stilte werd ge houden, was er in de ochtenduren in het Zeeuws Archief een bijeen komst, waar het belang van het MCC-archief werd onderstreept. De Unesco plaatste het archief vori- foto's Lex de Meester ge maand op de Werelderfgoed- lijst. Volgens professor Henk den Heijer van de Universiteit Leiden is het de meest complete collectie van een bedrijf dat in slaven han delde. Awm Spectrum; Slaven op de Vigilan- tie zijn opstandig van aard Judith Huijsman van de Stichting Monument Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 33