zeeland 127 Archeoloog oude skeletten Woonburg knapt bijna tachtig woningen in Oost-Souburg op Strandposten zijn doelwit inbrekers Proefrijden met elektrofiets op kering VU-orkest speelt in Grote Kerk Motor gestolen uit Verwerijstraat Goedlopende kapsalon Li Ij i is 1! NISSE dagbesteding? zaterdag 2 juli 2011 „De opvallendste vondst vind ik weidat van één van de skeletten de vader van Aziatische afkomst is." door Maurits Sep Dat was wat je noemt een juichmomentje. Eetst voor de HZ-smdenten Amel ia de Pree en Birthe Barke, en gisteren voor provinciaal archeoloog Bernard Meijlink. Uit dna-onderzoek op skeletten uit de Gouden Eeuw blijkt dat er in Vlis singen mensen begraven zijn met Zuidoost-Aziatische voorouders. In ieder geval één individu, een volwassen man, blijkt van gemeng de afkomst: een vader uit Zuid- oost-Azië en een.moeder uit Euro pa. Het was wat Amelia en Birthe graag wilden ontdekken, maar dat moet dan ook nog maar lukken. Nou, het lukte dus. Aan het einde van een wekenlang onderzoek gaf het dna van een paar botten zijn geheim prijs. „Dat was een mooi moment ja", glunderden de twee gisteren na de presentatie van hun onderzoeksresultaten op de Hoge school Zeeland. Zij tevreden, Bernard Meijlink te vreden. De provinciaal archeoloog stelde voor het onderzoek de bot ten en tanden beschikbaar die hij eerder had gevonden bij opgravin gen in Vlissingen op onder meer het Scheldeterrein. Hij was zeer be nieuwd naar de afkomst van deze mensen. „De opvallendste vondst vind ik wel dat van één van de ske letten de vader van Aziatische af komst is. Heel mooi dat jullie dat ontdekt hebben", prees hij de stu denten. Meijlink toonde zich in het alge meen 'heel verrast door de goede resultaten' van hun onderzoek. Een ander deel van de skeletten wordt namelijk onderzocht door de Universiteit van Leiden. „Ik hoop dat ze daar ook zulke goede resultaten behalen." De Hogeschool Zeeland heeft een eigen dna-laboratorium. Onder lei ding van docent Dolf Evenberg wordt daar al een paar jaar onder zoek gedaan op de skeletten uit de zestiende en zeventiende eeuw. Tot nu toe leverde dat nog niet veel nieuwe inzichten op. Dat Ar- nella de Pree en Birthe Barke wel een flinke stap verder kwamen, is te danken aan een toevalligheid: ze stuitten in Vlissingen op wat technische beperkingen en beland den bij een Duitse deskundige van wereldfaam, Susan Hummel van de Georg-August Universiteit in Göttingen. Birthe is een Duitse en komt uit de buurt van Göttingen. Ze kon dus gemakkelijk even langs komen om de contacten te leggen. „Zij heeft ons uiteindelijk uitgeno digd in haar laboratorium en daar door hebben we dit kunnen berei ken", vertelde Birthe. Uit de verzameling menselijke res ten formeerden ze door hun dna-onderzoek uiteindelijk vier in dividuen: twee volwassen vrou wen van Europese afkomst, een meisje van ongeveer 11 jaar, ook Europees, en dus de volwassen man van gemengde afkomst. „Het kan erop duiden dat er in die tijd in Vlissingen dus ook gemengde huwelijken waren van Europese en Aziatische mensen uit de Ne derlandse koloniën", concludeer den Amelia en Birthe voorzichtig. Nederlandse mannen die het met een Aziatische vrouw aanlegden, dat kwam wel vaker voor; maar van deze man was de vader Azia tisch en de moeder Europees. Natuurlijk is er verder onderzoek nodig om te ontdekken uit welke landen de gevonden individuen kwamen. Dat laten Amelia en Birthe over aan andere HZ-studen- ten. Zij gaan verder met hun stu die. Wel schrijven ze een weten schappelijke publicatie over de re sultaten van hun dna-onderzoek. En dan hopen dat een vaktijd schrift die overneemt. Archeoloog Bernard Meijlink (voorgrond) gaf in 2007 rondleidingen bij de opgravingen op het Scheldeterrein. door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - Woningcorpora tie Woonburg in Koudekerke gaat bijna tachtig woningen in Oost- Souburg renoveren. De huurders van de panden in de Willem Alexanderstraat, De Deckerestraat en de Kromwegesingel zijn daar over donderdag ingelicht. De woningen krijgen een dakka pel, nieuwe kozijnen en nieuwe ra men. Verder worden de daken, vloeren en gevels geïsoleerd en ma ken de houten vloeren op de bega ne grond plaats voor een beton nen vloer. Ook het tegelwerk wordt vernieuwd en waar nodig ook het sanitair in douche, toilet en keuken. De bergingen in de min worden eveneens hersteld. Omdat het onmogelijk is in de wo ning te blijven tijdens de renova tie, stelt Woonburg wisselworiin- gen in Oost-Souburg beschikbaar. Na de renovatie kunnen de bewo ners weer terug in hun woning. Er worden in totaal 74 panden on der handen genomen. Daarvan worden er na afloop 24 verkocht voor een prijs die voor starters in teressant is. Zes woningen worden niet opgeknapt. Die worden in de huidige staat verkocht. Kopers kun nen dan zelf kiezen hoe zij de wo ning willen verbeteren. DOMBURG In de strandpost in Domburg is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. De deur is met grof ge weld opengebroken. De daders heb ben met behulp van de tractor de reddingboot op de trailer naar bui ten gereden. Daarbij is de boot zo beschadigd geraakt dat hij vrijdag niet inzetbaar was. Eerder deze week, in de nacht van zondag op maandag was ook inge broken bij de strandpost in Vrou wenpolder. Daar werden verrekij kers en een portofoon weggeno men. De politie verzoekt mensen die meer informatie hebben over de inbraak, zich te melden op 0900-8844. NEELTJE JANS Fluitend met wind tegen over de stormvloedkering. Het kan met een elektrische fiets. Vandaag van 11.00 tot 12.00 uur biedt fietsfabri- kant Gazelle de mogelijkheid een elektrische fiets uit te proberen. Het vertrekpunt ligt aan het begin van de kering, kruispunt Westerse weg/Hooge Plaatweg. VEERE Het VU-Orkest (studentenorkest van de Vrije Universiteit Amster dam) geeft vandaag, zaterdag, om 15.30 uur een concert in de Grote Kerk in Veere. Meer dan honderd studenten spelen in dit orkest. „Het VU-Orkest is al jaren een van de grootste, beste en meest baan brekende amateur-symfonieorkes ten van Nederland", aldus de orga nisatoren. MIDDELBURG Uit de Verwerijstraat in Middel burg is donderdag tussen midder nacht en 10.00 uur een motor gesto len. Het is een opvallend rode Cagi- va, type Mito 125. Het kenteken is NL-33-BY. De motor was afgesloten toen die werd gestolen. Te koop aangeboden in centrum Vlissingen Info: H. Eggen Tel.: 06-13695298 De renovatieplannen zijn tot stand gekomen in nauw overleg met een klankbordgroep en met al le bewoners individueel. Naast de algemene verbeteringen kunnen de bewoners zelf ook kiezen uit wat extraatjes. Bijvoorbeeld de komst van een tweede toilet in de badkamer of extra wandtegels. De komende maanden worden de plannen in detail uitgewerkt door de architect en de aannemer. Ver volgens wordt één woning gereno veerd. Op basis van die ervaringen en reacties wordt de aanpak vastge steld. De werkzaamheden aan de eerste woningen starten begin 2012. OPEN HUIS Gerbernesseweg 7 Fraai gerenoveerde woon boerderij met o.a. 2 badka mers en sauna. Vraagprijs 565.000,- k.k. Zaterdag 9 juli tussen 11.00 en 13.00 uur SCHULTING www.schulting-partners.nl Op zoek naar een zinvolle Wij kunnen u misschien helpen... Kijk op www.zorgstroom.nl of bel voor meer informatie naar 0118-684000 en vraag naar het Steunpunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27